Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dziś marsz ku czci Żołnierzy Wyklętym

- Cześć i chwała bohaterom! Między innymi z takim hasłem na ustach i transparentach przejdą dziś uczestnicy marszu poświęconego polskiemu powojennemu podziemiu antykomunistycznemu i niepodległościowemu. 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na kaliskie obchody tego święta zaprasza Stowarzyszenie Kaliscy Patrioci.
Dziś marsz ku czci Żołnierzy Wyklętym

Uroczystości rozpocznie msza święta w kościele św. Rodziny na Rogatce o godzinie 18:00. Następnie ku czci Żołnierzy Wyklętych ruszy marsz ulicami Kalisza. Przemarsz będzie przemieszczał się ulicami: Górnośląską, al. Wolności, ul. Sukienniczą, by złożyć kwiaty i zapalić znicze w Ogrójcu Ojców Jezuitów. W związku z przebiegiem obchodów na tych odcinkach między 18:00 a 19:30 pojawią się utrudnienia w ruchu. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kaliscy Patrioci.

W ubiegłym roku w marszu brali udział również kombatanci, przedstawiciele wielu organizacji w tym kaliskiej Solidarności i delegacja Urzędu miejskiego z prezydentem Sapińskim na czele. Według informacji podanej przed organizatorów, poprzednio w marszu uczestniczyło około 250 mieszkańców.

 ***

Inicjatorem projektu  Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” był Lech Kaczyński. Po jego śmierci projekt ustawy wspierał były prezydent Bronisław Komorowski. Głosowanie w sprawie ogłoszenia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbyło się 2 lutego 2011 r. Historyczne odniesienie wiąże się z wydarzeniami z 1 marca 1951 r. Wówczas to w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W całej Polsce organizowane są w tym dniu uroczystości upamiętniające powojenne podziemie antykomunistyczne.

Tak przebiegał ubiegłoroczny kaliski marsz poświęcony Żołnierzom Wyklętym

Żołnierze wyklęci to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – ruch partyzancki stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Uczestnicy ruchu określani są jako „żołnierze wyklęci”, „żołnierze drugiej konspiracji” czy jako „żołnierze niezłomni”. W czasach PRL ogół jednostek antykomunistycznych określany był jako reakcyjne podziemie.

 Określenie „żołnierze wyklęci” powstało w 1993 – użyto go pierwszy raz w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, organizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Termin „żołnierze wyklęci” upowszechnił Jerzy Śląski, publikując książkę o takim tytule. Gen. August Emil Fieldorf – „Nil”, Danuta Siedzikówna – „Inka”, rtm. Witold Pilecki – to jedne z czołowych postaci polskiego podziemia antykomunistycznego. Szacuje się, że przez lata 1944 – 1956 należało do niego nawet do 200 tysięcy Polaków.

W walkach podziemia z władzą sowiecką zginęło około 15 tysięcy ludzi, w tym około 7 tysięcy członków podziemia. Z pewnością tragedia ludzi, którzy niezłomnie walczyli z okupacyjną potęgą zasługuję na pamięć i zadumę. Premier Beata Szydło nada czterem weteranom renty specjalne. Osoby objęte specjalną rentą dostaną kwotę odpowiadająca średniej krajowej netto. Weterani wyróżnieni przez rząd to Henryk Aremborski (88 l.),Leszek Mroczkowski (85 l.),Zygmunt Boczkowski (89 l.) oraz Józef Bandzo (93 l.).

Michał Dudkiewicz, fot. archwium, plakat: Stowarzyszenie Kaliscy Patrioci


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 14°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]