Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dziś marsz ku czci Żołnierzy Wyklętym

- Cześć i chwała bohaterom! Między innymi z takim hasłem na ustach i transparentach przejdą dziś uczestnicy marszu poświęconego polskiemu powojennemu podziemiu antykomunistycznemu i niepodległościowemu. 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na kaliskie obchody tego święta zaprasza Stowarzyszenie Kaliscy Patrioci.
Dziś marsz ku czci Żołnierzy Wyklętym

Uroczystości rozpocznie msza święta w kościele św. Rodziny na Rogatce o godzinie 18:00. Następnie ku czci Żołnierzy Wyklętych ruszy marsz ulicami Kalisza. Przemarsz będzie przemieszczał się ulicami: Górnośląską, al. Wolności, ul. Sukienniczą, by złożyć kwiaty i zapalić znicze w Ogrójcu Ojców Jezuitów. W związku z przebiegiem obchodów na tych odcinkach między 18:00 a 19:30 pojawią się utrudnienia w ruchu. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kaliscy Patrioci.

W ubiegłym roku w marszu brali udział również kombatanci, przedstawiciele wielu organizacji w tym kaliskiej Solidarności i delegacja Urzędu miejskiego z prezydentem Sapińskim na czele. Według informacji podanej przed organizatorów, poprzednio w marszu uczestniczyło około 250 mieszkańców.

 ***

Inicjatorem projektu  Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” był Lech Kaczyński. Po jego śmierci projekt ustawy wspierał były prezydent Bronisław Komorowski. Głosowanie w sprawie ogłoszenia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbyło się 2 lutego 2011 r. Historyczne odniesienie wiąże się z wydarzeniami z 1 marca 1951 r. Wówczas to w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W całej Polsce organizowane są w tym dniu uroczystości upamiętniające powojenne podziemie antykomunistyczne.

Tak przebiegał ubiegłoroczny kaliski marsz poświęcony Żołnierzom Wyklętym

Żołnierze wyklęci to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – ruch partyzancki stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Uczestnicy ruchu określani są jako „żołnierze wyklęci”, „żołnierze drugiej konspiracji” czy jako „żołnierze niezłomni”. W czasach PRL ogół jednostek antykomunistycznych określany był jako reakcyjne podziemie.

 Określenie „żołnierze wyklęci” powstało w 1993 – użyto go pierwszy raz w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, organizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Termin „żołnierze wyklęci” upowszechnił Jerzy Śląski, publikując książkę o takim tytule. Gen. August Emil Fieldorf – „Nil”, Danuta Siedzikówna – „Inka”, rtm. Witold Pilecki – to jedne z czołowych postaci polskiego podziemia antykomunistycznego. Szacuje się, że przez lata 1944 – 1956 należało do niego nawet do 200 tysięcy Polaków.

W walkach podziemia z władzą sowiecką zginęło około 15 tysięcy ludzi, w tym około 7 tysięcy członków podziemia. Z pewnością tragedia ludzi, którzy niezłomnie walczyli z okupacyjną potęgą zasługuję na pamięć i zadumę. Premier Beata Szydło nada czterem weteranom renty specjalne. Osoby objęte specjalną rentą dostaną kwotę odpowiadająca średniej krajowej netto. Weterani wyróżnieni przez rząd to Henryk Aremborski (88 l.),Leszek Mroczkowski (85 l.),Zygmunt Boczkowski (89 l.) oraz Józef Bandzo (93 l.).

Michał Dudkiewicz, fot. archwium, plakat: Stowarzyszenie Kaliscy Patrioci


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 13°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 15 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ALINATreść komentarza: Jeszcze jedno. CPK odwołało spotkanie spotkanie bo były osoby nie związane z inwestycja. Przecież ta inwestycja dotyczy całego Kalisza. Wszystkich mieszkańców. Czyli co? - chcą zmusić mieszkańców do podpisania zgody. A GDZIE JEST NASZ PREZYDENT? Dlaczego nie walczy o najkorzystniejszy wariant. Podobno W9 jest dla Kalisza najlepszy.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:19Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: MYTreść komentarza: To straszne, żeby tak traktować ludzi, w Łodzi jest tunel a tu po domach, po mieście, a co tam. Jest Polska A i Polska BData dodania komentarza: 8.05.2025, 12:13Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: ALINATreść komentarza: Nie mogę zrozumieć dlaczego Pan Prezydent Miasta zgadza się na inwestycje która dla mieszkańców jest tylko kosztem. Dopóki nie ma rozstrzygniętych przetargów władze miasta MAJĄ OBOWIĄZEK WALCZYĆ o to ,żeby pociągi wszystkie zatrzymywały się w Kaliszu a nie tylko przejeżdżały. Osobiście słyszałam jak posłowie z Ostrowa blokują możliwość zatrzymywania się pociągów szybkiej kolei w Kaliszu. Dokładnie tak samo jest z OBWODNICĄ KALISZA. POSEL URBANIAK - byly prezydent Ostrowa zablokował wszystkie ustalenia tej inwestycji. Jeszcze ma czelność przyjeżdżać do Kalisza po poraciw w wyborach. MIESZKANCY KALISZA powinni walczyć głównie o to , żeby wszystkie pociągi się u nas zatrzymywały. Jaki cel ma CPK , żeby zrobić przystanek w BLASZKACH a w Kaliszu blokują. Ktoś na w tym ***ty cel. Okaże się po fakcie.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:10Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Widzicie ile polubień? Ile ruskich inwigiluje nasze strony *** - polski internet.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:00Źródło komentarza: Co z tymi symbolami? Miały zniknąć trzy lata temu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama