Rozporządzenie, które w czwartkowy poranek wywołało wielkie zamieszanie w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego w całej Polsce, weszło w życie jeszcze tego samego dnia (o paraliżu w WORD-ach piszemy TUTAJ). Opublikowane w Dzienniku Ustaw przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wprowadza kilka nowych zasad egzaminacyjnych. – Egzaminy na kategorię AM będzie można organizować w Ośrodkach Szkolenia Kierowców, które będą szkoliły te osoby na kategorie motorowerowe. Egzaminatorzy WORD pojadą do OSK i tam przeprowadzą egzamin, ale najpierw musi uzbierać się odpowiednia liczba kursantów, co może być dość trudne, ponieważ rocznie taki egzamin zdaje tylko 200 osób – mówi Stanisław Piotrowski, dyrektor WORD w Kaliszu.
Druga zmiana dotyczy wszystkich kategorii A. Jazda po torze w kształcie ósemki i slalom wolny przestaje być jednym zadaniem. Teraz te dwa manewry traktowane będą osobno. Zmiany dotyczą również kategorii C i D. Od czwartku, zdając egzamin na kategorie ciężkie, kierowcy nie będą zawracać na placu manewrowym. – Dodatkowo na łączenie przyczep będzie nie 10, a 15 minut w kategoriach ciężkich. A jeżeli ktoś nie wykona niektórych zadań, bo nie zrobi przyłączenia, albo wykona je nieprawidłowo, to w drugiej próbie powtarza nie całość zadania, lecz tylko te elementy, których nie zrobił lub zrobił źle – tłumaczy dyrektor WORD w Kaliszu.
Nowe rozporządzenie wprowadza również możliwość pisemnej rezygnacji z egzaminu na trzy dni przed umówionym terminem. Dzięki temu WORD bez dodatkowych kosztów i konsekwencji wyznaczy kolejną datę egzaminu.
Ewelina Samulak-Andrzejczak, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze