Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Fortepianowa historia w muzeum ZDJĘCIA

„Historia przemysłu muzycznego w Kaliszu” - taki tytuł nosi otwarta wczoraj wystawa w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Ekspozycja jest dziełem muzeum i tych, dla których tradycje fortepianmistrzowskie są najbliższe – byłych pracowników fabryki „Calisia” i absolwentów Technikum Budowy Fortepianów . To, że historia tego przemysłu jest bardzo ważna również dla wielu kaliszan pokazała frekwencja na wernisażu. W muzeum przy ul. Kościuszki zjawiły się prawdziwe tłumy.   
Fortepianowa historia w muzeum ZDJĘCIA

W Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej stanęły 3 pokolenia prac fortepianmistrzów kaliskich – instrumenty z końca XIX w., XX i XXI wieku.  Część wystawy poświęcona jest fabryce Gustawa Arnolda Fibigera i późniejszej Fabryce Fortepianów i Pianin „Calisia”. Nie brakuje również historii kaliskiego Technikum Budowy Fortepianów. - Na wystawie są bardzo ciekawe eksponaty, np. prace dyplomowe uczniów z naszego technikum, gdzie możemy zobaczyć w miniaturze praktycznie wszystkie elementy budowy pianina i fortepianu. Jest też taka ciekawostka, jak strugi ręczne, gdzie dzisiaj to już jest ewenement – wymienia niektóre eksponaty Bogdan Pawlak, organizator wystawy.


Ważnym elementem wystawy jest też fortepianowa współczesność w Kaliszu, czyli renowacja i produkcja, która skupia się głównie w fabryce Schimmel. Jak mówi dyrektor muzeum wystawa powinna być traktowana jako wstęp do opowiadania o muzycznej historii Kalisza. - Ta przestrzeń, którą tutaj mamy nie do końca wystarczyła nam do rozwinięcia całego tematu, w związku z czym musieliśmy zrezygnować z ogromnym żalem z wielu rzeczy, bo temat jest tak obszerny, że całe muzeum powinno być poświęcone tradycjom fortepianmistrzowskim Kalisza – dodaje Sylwia Kucharska, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Ekspozycja w muzeum otwiera projekt „Muzyczny Kalisz 2016 - wczoraj, dziś, jutro", który ma promować tradycje kaliskiego przemysłu muzycznego. Autorem pomysłu jest Bogdan Pawlak - absolwent popularnego TBF-u, przedsiębiorca, długoletni pracownik fabryki „Calisia”. Do akcji włączyło się wielu innych amatorów kaliskiego fortepianmistrzostwa. - Otwieramy wystawę i cały cykl wielu różnorodnych imprez pt. „Muzyczny Kalisz”. - Pamiętam takie spotkanie w moim gabinecie, na które przyszli przede wszystkim ludzie z wielką pasją, ludzie pragnący wszystkim, nie tylko mieszkańcom, powiedzieć, że Kalisz jest miastem, gdzie muzyka jest jednym z fundamentów – mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.  

W skład pozostałych imprez Muzycznego Kalisza wejdą wystawy, koncerty, warsztaty, sympozja i wydawnictwo, które zrealizują m.in. Technikum Budowy Fortepianów, Państwowa Szkoła Muzyczna i Wydział Pedagogiczno - Artystyczny UAM oraz Młodzieżowy Dom Kultury.

Ewelina Samulak-Andrzejczak, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama