3 września cała Polska czytać będzie „Quo vadis”. Tak zdecydowali Polacy, którzy wzięli udział w internetowym głosowaniu. Łącznie na 5 tytułów oddano kilkanaście tysięcy głosów. - Ostatecznie udało się wyłonić dzieło w dosyć ostrej, muszę powiedzieć, rywalizacji pomiędzy Henrykiem Sienkiewiczem a Marią Dąbrowską, pomiędzy „Quo vadis” a „Nocami i dniami”. Ostateczne zwycięstwo należy do „Quo vadis” – mówił prezydent Andrzej Duda podczas ogłoszenia lektury na Narodowe Czytanie 2016 roku.
Nie podano jednak dokładnych wyników. Głosować można było na: „Chłopów" Władysława Reymonta, „Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej, „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, „Popioły" Stefana Żeromskiego oraz „Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Te tytuły zostały zaproponowane przez Radę Języka Polskiego i uniwersyteckie wydziały filologiczne.
Do głosowania na „Noce i dnie” zachęcała Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu. Na profilu kaliskiej biblioteki na facebooku pojawiały się oryginalne memy: stare fotografie z zabawnymi podpisami. Wydrukowano również ulotki nakłaniające do wybrania właśnie „Nocy i dni”.
Narodowe czytanie to akcja zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, w 2014 roku - „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, a w ubiegłym roku „Lalki” Bolesława Prusa.
Agnieszka Gierz, fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu, profil na fb, wideo: prezydent.pl you tube
Napisz komentarz
Komentarze