Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ruszył tydzień pomocy ofiarom przestępstw

22 lutego ruszył Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, doroczna akcja Ministerstwa Sprawiedliwości. Od poniedziałku do soboty policja, prokuratura, straż graniczna i wiele innych instytucji udziela bezpłatnych porad prawnych ofiarom przestępstw. Jak pokazały dotychczasowe akcje wiele osób przychodzi wyłącznie po te porady, ale bywały też przypadki, kiedy po spotkaniu z funkcjonariuszem policji czy prokuratorem ofiary decydowały się złożyć doniesienie na swojego oprawcę.    
Ruszył tydzień pomocy ofiarom przestępstw

Wiele ofiar przestępstw milczy, bo nie wie, gdzie i w jaki sposób szukać pomocy. Akcja Ministerstwa Sprawiedliwości ma podnieść świadomość prawną społeczeństwa i przede wszystkim dotrzeć do osób, które zostały pokrzywdzone. - Będziemy się na pewno skupiać na prawach ofiar przestępstw i o tym będziemy ich głównie uświadamiać. Natomiast każdy może się do nas zgłosić: zarówno osoba pokrzywdzona przestępstwem takim jak kradzież, czy kradzież z włamaniem, ale również ofiary przemocy domowej, gróźb – mówi sierż. szt. Anna Jaworska – Wojnicz, rzecznik prasowy kaliskiej policji.  

Akcja rozpoczęła się dzisiaj, 22 lutego. W Komendzie przy ul. Jasnej zaraz po otwarciu pokoju z poradami zjawiły się dwie osoby. Jak pokazały poprzednie lata, wiele osób przychodzi wyłącznie po bezpłatne porady prawne. - Często ofiary przestępstw nie mają świadomości, że właśnie z tego tytułu mogą otrzymać jakieś rekompensaty czy zadośćuczynienia, albo jeśli doznały jakiegoś uszczerbku na zdrowiu – że  mogą liczyć na leczenie czy rehabilitację. Taka pomoc też może być udzielana – mówi Elżbieta Marczyńska, kierownik Centrum Interwencji Kryzysowej  w Kaliszu

Spotkanie z funkcjonariuszem policji, czy prokuratorem może być nie tylko okazją do uzyskania bezpłatnej porady, o którą na co dzień trudno, ale również do zgłoszenia przestępstwa lub w przypadku przemocy domowej uzyskania schronienia w Centrum Interwencji Kryzysowej. - W skali roku jest ok. 70-80 osób, które przebywają w schronisku dla ofiar przemocy w rodzinie i ta liczba od lat się nie zmienia – dodaje Elżbieta Marczyńska, kierownik CIK w Kaliszu.  

Natomiast blisko 200 osób ma przyznane tzw. Niebieskie karty. Z pomocy psychologicznej, prawnej i socjalnej rocznie korzysta kilkaset osób. Po pomoc do CIK-u można zgłosić się codziennie o każdej porze dnia i nocy. Porady prawne udzielana są od poniedziałku do piątku od godziny 14.00 do 18.00.

W Tygodniu Pomocy Ofiarom Przestępstw po porady można zgłaszać się również do komendy policji przy ul. Jasnej od godziny 10.00 do 18.00 w pokoju 103 oraz do Prokuratury Rejonowej przy ul. św. Józefa od 9.00 do 15.00.

Ewelina Samulak-Andrzejczak, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 13°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 15 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ALINATreść komentarza: Jeszcze jedno. CPK odwołało spotkanie spotkanie bo były osoby nie związane z inwestycja. Przecież ta inwestycja dotyczy całego Kalisza. Wszystkich mieszkańców. Czyli co? - chcą zmusić mieszkańców do podpisania zgody. A GDZIE JEST NASZ PREZYDENT? Dlaczego nie walczy o najkorzystniejszy wariant. Podobno W9 jest dla Kalisza najlepszy.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:19Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: MYTreść komentarza: To straszne, żeby tak traktować ludzi, w Łodzi jest tunel a tu po domach, po mieście, a co tam. Jest Polska A i Polska BData dodania komentarza: 8.05.2025, 12:13Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: ALINATreść komentarza: Nie mogę zrozumieć dlaczego Pan Prezydent Miasta zgadza się na inwestycje która dla mieszkańców jest tylko kosztem. Dopóki nie ma rozstrzygniętych przetargów władze miasta MAJĄ OBOWIĄZEK WALCZYĆ o to ,żeby pociągi wszystkie zatrzymywały się w Kaliszu a nie tylko przejeżdżały. Osobiście słyszałam jak posłowie z Ostrowa blokują możliwość zatrzymywania się pociągów szybkiej kolei w Kaliszu. Dokładnie tak samo jest z OBWODNICĄ KALISZA. POSEL URBANIAK - byly prezydent Ostrowa zablokował wszystkie ustalenia tej inwestycji. Jeszcze ma czelność przyjeżdżać do Kalisza po poraciw w wyborach. MIESZKANCY KALISZA powinni walczyć głównie o to , żeby wszystkie pociągi się u nas zatrzymywały. Jaki cel ma CPK , żeby zrobić przystanek w BLASZKACH a w Kaliszu blokują. Ktoś na w tym ***ty cel. Okaże się po fakcie.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:10Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Widzicie ile polubień? Ile ruskich inwigiluje nasze strony *** - polski internet.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:00Źródło komentarza: Co z tymi symbolami? Miały zniknąć trzy lata temu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama