Reklama
środa, 24 czerwca 2026 15:19
Reklama
Reklama
Reklama

Beata Klimek bez wotum zaufania. Tak zagłosowali radni w Ostrowie

Podczas sesji absolutoryjnej Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego nie udało się uzyskać większości potrzebnej do udzielenia prezydent Beacie Klimek wotum zaufania. Wynik głosowania był bardzo wyrównany, a ostatecznie o rozstrzygnięciu zdecydował jeden głos.
Beata Klimek bez wotum zaufania. Tak zagłosowali radni w Ostrowie

Autor: fot. Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego radni głosowali nad udzieleniem prezydent miasta Beacie Klimek wotum zaufania. Po przeprowadzonej debacie nad raportem o stanie miasta większość rady opowiedziała się przeciwko jego udzieleniu.

Za udzieleniem wotum zaufania głosowało 11 radnych, natomiast 12 było przeciw. Oznacza to, że uchwała nie została przyjęta.

Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym brak uchwały o udzieleniu wotum zaufania jest równoznaczny z podjęciem uchwały o jego nieudzieleniu. Sama decyzja nie oznacza jednak automatycznie rozpoczęcia procedury odwołania prezydenta miasta.

Przepisy przewidują, że rada może rozważyć przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania włodarza dopiero w przypadku nieudzielenia mu wotum zaufania w dwóch kolejnych latach.

To jednak nie koniec ważnych głosowań podczas sesji absolutoryjnej. Radnych czeka jeszcze decyzja dotycząca absolutorium dla prezydent miasta, które odnosi się do wykonania budżetu za poprzedni rok.

W przypadku nieudzielenia absolutorium sytuacja wygląda inaczej. Zgodnie z ustawą taka uchwała jest równoznaczna z podjęciem inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta. Ewentualna uchwała dotycząca referendum mogłaby zostać podjęta podczas kolejnej sesji, zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia nieudzielenia absolutorium.

Tym samym decyzja dotycząca wotum zaufania nie kończy politycznej dyskusji wokół funkcjonowania samorządu. Kluczowe znaczenie mogą mieć jeszcze kolejne głosowania rady.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 28°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Ol Treść komentarza: Brakuje tylko przetargu na robota i budowę bloku operacyjnego. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 11:16 Źródło komentarza: Warszawski szpital nie był pierwszy. To tutaj lekarze zarabiali miliony Autor komentarza: pielęgniarka Treść komentarza: pani PAWLICZAKOWA panie GRODZIŃSKI panie WITCZAK może wypowiecie się w sprawie waszego kolegi z PO. Troszeczke odwagi a nie czekanie aż sprawa ucichnie Data dodania komentarza: 24.06.2026, 10:20 Źródło komentarza: Warszawski szpital nie był pierwszy. To tutaj lekarze zarabiali miliony Autor komentarza: Ignac Treść komentarza: KO, czyli uśmiechnięta Polska i jej koalicjancji, te dwie baby z Kalisza, maja się dobrze, nie ma grabi które grabią od siebie, rączka rączkę myje, by żyło się lepiej ale swoim. Głosujcie na KO I JEJ KOALUCJANTÓW, a nawet na cmentarz się nie dostaniecie bez znajomości. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 09:34 Źródło komentarza: Warszawski szpital nie był pierwszy. To tutaj lekarze zarabiali miliony Autor komentarza: Pielegniarz Treść komentarza: A to ile zarabia obecny dyrektor ktoś prześledził? ponad 600 tys rocznie. Górna półka zarobków. A taki zadłużony szpital, a tego nikt nie widzi, że przez rok dług urósł ? Przyszedł taki niby „dobry”, a nie wskrzesił jakoś chirurgii dzieci, zamknął urologię i jedna sala operacyjną tylko działa - cyrki jakich nigdy nie było, a kierowniczkę apteki mógł przywrócić do pracy to nie chciał ugody. A teraz najlepiej wszystko zganiać na poprzedniego dyrektora jak na Tuska i na jego plecach jechać. Tamten dyrektor był zły, ale ten gorszy - kiedy przejrzycie na oczy?. Jak długo będzie się jeszcze na tym ślizgał? Co pokazał przez rok oprócz pobierania zawrotnych poborów i zamknięcia urologi? Niech ujawni swoje zarobki. Zrzecze się jednej pensji i zapłaci za swoje błędy bo to obecnego dyrektora upór spowodował proces sądowy kierowniczki apteki i tak wysokie odszkodowanie. A teraz będzie zabierał pracownikom premię. Niech sobie obniży zarobki. Niech się prasa wreszcie tym zajmie Data dodania komentarza: 24.06.2026, 08:59 Źródło komentarza: Warszawski szpital nie był pierwszy. To tutaj lekarze zarabiali miliony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama