Reklama
czwartek, 25 czerwca 2026 05:30
Reklama
Reklama
Reklama

Kolejne życie zakończyło się w Honoratce... Ciało płetwonurka unosiło się na wodzie

Tragedia w jednym z najbardziej popularnych rekreacyjnych miejsc naszego regionu. Nie żyje 58-letni płetwonurek. Niemal równo rok temu zejście pod wodę zakończyło się również dramatem...
Kolejne życie zakończyło się w Honoratce... Ciało płetwonurka unosiło się na wodzie

Autor: OSP Ślesin - archiwum

Dziś - w sobotę 2 maja strażacy zostali zaalarmowani o ciele unoszącym się na wodzie w zbiorniku Honoratka - na terenie bazy dla nurków - w gminie Ślesin. Mimo długiej reanimacji, nie udało się przywrócić życia 58-letniemu mężczyźnie, mieszkańcowi województwa mazowieckiego. 

Ze wstępnych ustaleń wynika, że jedną z możliwych przyczyn tragedii mogło być wynurzenie się bez zachowania wymaganych procedur dekompresyjnych. Informacje te będą jednak weryfikowane w toku dalszego postępowania - przekazuje portal infokonin.pl

Rok temu, 21 maja 2025 roku jeden z nurków w tym samym zbiorniku zasłabł, gdy wypłynął na powierzchnię. Pomimo błyskawicznej pomocy - życia 52-letniego mieszkańca Warszawy nie udało się uratować...

Baza Honoratka to raj dla nurków. Jej historia  rozpoczyna się na terenie dawnego wyrobiska odkrywki węgla brunatnego „Pątnów”. Była ona jedną z największych odkrywek Kopalni Węgla Brunatnego (KWB) Konin.

Po zakończonej eksploatacji wyrobiska w ramach rekultywacji Odkrywki „Pątnów” KWB Konin utworzony jest między innymi największy, jak dotychczas w polskim górnictwie węgla brunatnego, zbiornik wodny Honoratka. Jego powierzchnia wynosi około 360 ha, a pojemność ponad około 83 mln m3. Zbiornik zalewany był od połowy 2001 roku przede wszystkim poprzez samoczynny dopływ z górotworu oraz nieco później zasilany dodatkowo wodami pochodzącymi z odwodnienia kopalni. Obszar wokół jeziora został starannie zagospodarowany – miedzy innymi obsadzono go rozmaitymi gatunkami drzew i krzewów (w tym słynny Honoratkowy rokitnik).

Historia tego miejsca zmienia się kiedy trzech miejscowych nurków postanawia zbadać to intrygujące miejsce. Rozpoczyna się fascynująca eksploracja sięgająca głębokości 40 metrów i miłość do niesamowitych węglowych formacji. Odkrywane podwodne poziomy przypominają historię tego miejsca – pionowe ściany węglowe, dawne wąwozy transportowe i odpływowe, zatopione drzewa, płyty betonowe i drobny sprzęt kopalniany. Dwa lata zajmuje eksplorowanie podwodnych terenów, przygotowywanie przejść w trudnym i nierównym terenie, budowa infrastruktury powierzchniowej oraz torów podwodnych - czytamy na stronie bazahonoratka.pl

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 8 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Blogerzyni tancerzyni i śpiewaczyni Treść komentarza: 20 tyś dla schroniska i prace społeczne dla schroniska: wyprowadzanie psów na spacer, sprzątanie kojców. Aaaa i jeszcze opłacenie porzuconej suczce i jej szczeniakom pakietu opieki weterynaryjnej na te dwa lata zawieszenia. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 02:25 Źródło komentarza: Porzucili suczkę ze szczeniętami w lesie. Wyrok wywołuje dyskusję ,,Ś𝐦𝐢𝐞𝐬𝐳𝐧𝐢𝐞 𝐧𝐢𝐬𝐤𝐚 𝐤𝐚𝐫𝐚'' Autor komentarza: mieszkan Treść komentarza: Jak nie jakieś hipsropy na Polach Marsowych,to znowu paraliż miasta dla wąskiej grupy "zdyszańców"....ktoś chyba z władz nie lubi mieszkańców tego miasta i lubi im robić na złość... niech sobie biegają...w du...to mam ,ale poza miastem mało jest miejsc?....no nic...zapamiętamy to sobie...do zobaczenia przy urnach wyborczych.... Data dodania komentarza: 24.06.2026, 20:34 Źródło komentarza: Półmaraton sparaliżuje część Kalisza. Będą zamknięte ulice i zakazy parkowania Autor komentarza: Xxxx Treść komentarza: Rumcajsa się pozbył ale została jeszcze mataczowa że starej ekipy, która nie jednego już dyrektora owinęła sobie koło własnego palca Data dodania komentarza: 24.06.2026, 20:09 Źródło komentarza: Warszawski szpital nie był pierwszy. To tutaj lekarze zarabiali miliony Autor komentarza: KKP Treść komentarza: A kto to tam się czai za kołaciną z lewej troszke na tyłach? Co to za gagatek i czy ma cos do powiedzenia o tym smrodzie w szpitalu? Taki trochę bodigard rudego tylko jakieś 50 cm za niski jak na bodigarda XD Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:48 Źródło komentarza: Warszawski szpital nie był pierwszy. To tutaj lekarze zarabiali miliony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama