Przez całe dekady okolice Adamowa i Warenki to był księżycowy krajobraz, z ogromnymi kraterami i maszynami do wydobycia węgla brunatnego. Obszar ten był w praktyce wykluczony z działalności społecznej, a o rekreacji czy turystyce nie było mowy. To się zmieni, bo starą technologię wydobycia węgla zastępują farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, a ogromne kratery zalewane są wodą, tworząc nowe zbiorniki wodne.
Na terenie 65 hektarów nad zbiornikiem w Adamowie ma powstać Riwiera Turecka, która zasilona będzie wodą ze zbiornika w Jeziorsku. Część pokopalnianych ogromnych dołów jest już zalana wodą.
Wszystkie zbiorniki po Odkrywce Koźmin już zostały wypełnione wodą. Natomiast trwa ciągle napełnianie zbiorników po Odkrywce Adamów: Adamów Pośredni i Adamów Końcowy. Wiemy już, że termin wypełnienia jednego z tych dwóch zbiorników (zb. Adamów Końcowy) ulegnie wydłużeniu – informuje Fakty Kaliskie Paulina Sakowska-Ludwiczak, st. Sspec. ds. Public Relations w ZE PAK S.A.



Zbiornik Adamów Pośredni wypełniony jest wodą w 26 procentach. Drugie duże jezioro, tj. Adamów Końcowym w 1/5 jest już zalany. Powierzchnia lustra wody przy maksymalnym napełnieniu wodą zbiorników wyniosą: Adamów Pośredni – 107 ha, Adamów Końcowy 342 ha.
Woda napływa do zbiorników, teren po dawnej bazie Warenka kopalni Adamów został uporządkowany i przygotowany do dalszych etapów inwestycji.
Zgodnie z aktualnie przyjętymi założeniami na terenie planowanego osiedla Warenka może powstać około 270 domków pod najem wraz z plażą o szerokości około 100 m oraz obiektami usług, w tym również turystycznych. Obecnie prace skupiają się na pierwszym etapie związanym z projektowaniem i pozyskaniem niezbędnych zgód i decyzji administracyjnych związanych z zaprojektowaniem i wykonaniem infrastruktury technicznej osiedla. Dalszym krokiem jest uzyskanie pozwolenia na budowę obiektów budowlanych – mówi nam Paulina Sakowska-Ludwiczak.
Zakończenie prac budowlanych planowane jest na koniec 2028 roku. Wcześniej prezes ZE PAK zapowiadał, że Warenka może stać się jednym z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych w regionie i w kraju.


– Z 3,5 tysiąca ha terenów pokopalnianych, w tej chwili zostało nam do rekultywacji 1000. Z tego 800 ha zajmą zbiorniki wodne – mówił Woźny. To naprawdę niewiele, aby w centrum Polski powstał gigantyczny kompleks turystyczny, który przyciągnie miliony osób z całej okolic – mówił Piotr Woźny, prezes ZE PAK.
Na myśl o Riwierze ręce zaciera m.in. wójt Przykony, bo na terenie jego gminy będzie realizowana część tej inwestycji.
Na terenie powiatu tureckiego dzieją się rzeczy wielkie. Jeszcze kilka lat temu kopalnia nie myślała o zielonej stronie mocy i wydawało się, że gminy powiatu tureckiego zostaną z przysłowiową dziurą w ziemi. Dziś wiemy już, że perspektywa jest obiecująca. I to jest nasza odpowiedź na pytanie, które kiedyś zadawał nadredaktor Jarek „Co po węglu?”. Powiat turecki ma naprawdę niezłą przyszłość – mówił Mirosław Broniszewski, wójt Przykony.
W czasie działalności Elektrowni Adamów i Kopalni Adamów nastąpiły liczne zmiany w układzie hydrograficznym regionu. W ciągu ostatnich 60 lat przełożono koryta rzek, wybudowano kanały, dokonywano przerzutów wód między zlewniami i odprowadzano wody z odwodnienia odkrywek kopalni do rzek. W styczniu 2021 roku zakończona została działalność wydobywcza w PAK KWB. Jednym z kierunków rekultywacji jest rekultywacja wodna wyrobisk pokopalnianych, która przyczyni się do utworzenia zbiorników: Adamów Pośredni, Adamów Końcowy, Koźmin, Głowy oraz Koźmin Końcowy. Niesie to ze sobą korzyści, nie tylko dla środowiska wodnego i otaczającego krajobrazu, ale także pozwoli na wykorzystanie zbiorników do pełnienia funkcji przeciwpowodziowych i retencyjnych, zapewniając bezpieczeństwo całego układu wodnego. - informuje Paweł Szadek, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska ZEPAK.


PRZECZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze