Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zderzenie na pasach w Kaliszu. 20-latka na e-hulajnodze i osobówka

Kolizja z udziałem kierującej elektryczną hulajnogą w Kaliszu. Do zdarzenia doszło na przejściu dla pieszych.
Zderzenie na pasach w Kaliszu. 20-latka na e-hulajnodze i osobówka

Autor: zdjęcie poglądowe - policja.gov.pl

Wczoraj - w piątek popołudniu na pasach na ulicy Kopernika w Kaliszu.

Kierująca hulajnogą 20-latka wjechała na przejście dla pieszych i doprowadziła do zderzenia z samochodem osobowym - mówi nam podkom. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowa kaliskiej policji. 

Na szczęście nikomu nic się nie stało. 20-latka została ukarana mandatem, a zdarzenie zakwalifikowano jako kolizja. 

Przepisy jasno wskazują obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną, do których należą m.in.:
1.    Ścieżki rowerowe – użytkownicy hulajnóg elektrycznych powinni korzystać z wyznaczonych ścieżek rowerowych. Jeśli ścieżki są niedostępne, można poruszać się jezdnią, ale tylko na drogach o ograniczeniu prędkości do 30 km/h.

2.    Chodniki  – jazda hulajnogą elektryczną po chodnikach jest dozwolona tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie ma ścieżki rowerowej ani drogi z ograniczeniem do 30 km/h. W takim przypadku prędkość należy dostosować do ruchu pieszego i zachować szczególną ostrożność.

3.    Prędkość – maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej na drodze wynosi 20km/h. Przekraczanie tej prędkości jest niebezpieczne i niezgodne z przepisami.

4.    Wyposażenie – hulajnogi elektryczne muszą być wyposażone w światła przednie i tylne, odblaski, dzwonek oraz hamulec.

5.    Zakaz używania telefonu – podczas jazdy hulajnogą elektryczną zabronione jest korzystanie z telefonu.

6.    Przewożenie osób – hulajnoga elektryczna jest przeznaczona do przewozu tylko jednej osoby. Przewożenie pasażerów jest zabronione!

7.    Ciągnięcie lub holowanie – zabrania się ciągnięcia lub holowania innych pojazdów przez hulajnogę elektryczną.

8.    Przejazdy przez przejścia dla pieszych – przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych na hulajnodze elektrycznej jest zabronione. Należy zejść z hulajnogi i przeprowadzić ją przez przejście!

9.    Parkowanie – hulajnogi elektryczne powinny być parkowane w sposób nieutrudniający ruchu pieszym i innym uczestnikom ruchu. Hulajnogę należy ustawić równolegle jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni. Szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.

10.    Alkohol – prowadzenie hulajnogi elektrycznej pod wpływem alkoholu jest zabronione i podlega takim samym karom, jak w przypadku rowerów.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Hulajki to zlom 12.07.2025 20:57
99 % tego gówna jest nie legalne zasowaja i na nic nie patrzą

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama