Jaki jest powód takich działań? Ma to – jak podaje serwis dlahandlu.pl – ograniczyć ich konsumpcję, poprawić zdrowie publiczne i pomóc państwom w finansowaniu systemów opieki zdrowotnej. To poważne poparcie tej organizacji dla podatków mających przeciwdziałać przewlekłym chorobom cywilizacyjnym.
Zmiany miałyby być wprowadzane stopniowo przez 10 lat, do 2035 roku.
Podatki. Jedno z najskuteczniejszych narzędzi
W ocenie Światowej Organizacji Zdrowia takie działanie pomoże ograniczyć konsumpcję produktów, które powodują m.in. cukrzycę i nowotwory. Z drugiej strony przyniesie państwom znaczne dochody – bilion dolarów do 2035 r.
– Podatki zdrowotne to jedno z najskuteczniejszych narzędzi, jakimi dysponujemy – powiedział cytowany przez dlahandlu.pl Jeremy Farrar, zastępca dyrektora generalnego WHO.
To nie wpłynie na nadużywanie alkoholu
– To niepokojące, że WHO nadal ignoruje ponad dekadę dowodów, według których opodatkowanie słodzonych napojów nigdy nie poprawiło zdrowia publicznego ani nie ograniczyło otyłości w żadnym kraju – tak skomentował pomysł cytowana przez serwis Kate Loatman, dyrektor wykonawcza Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Branży Napojowej.
A Amanda Berger z amerykańskiej organizacji Distilled Spirits Council dodała, że: – Sugestia WHO, że podniesienie podatków zmniejszy szkody związane z alkoholem, jest błędna.
I oceniła, że to nie wpłynie na nadużywanie alkoholu.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze