W Kaliszu poziom bezrobocia to 3,9 procent. Podobnie jest w powiecie kaliskim – to dane ze stycznia 2025. Jeśli porównać te dane ze styczniem ubr., to w Kaliszu bezrobocie zwiększyło się o 7 procent, a w powiecie kaliskim o 15%. W kaliskim urzędzie pracy zarejestrowanych jest 1 716 bezrobotnych.
W powiecie ostrowskim poziom bezrobocia jest nieco niższy: 3,4%, ostrzeszowskim i tureckim 4,1, pleszewskim 3,8. Najniższe bezrobocie dotyczy Poznania: 1,1, najwyższe jest w subregionie konińskim. W samym Koninie bez pracy jest 7,9 procent mieszkańców, a w powiecie konińskim to już 9 procent.
Wzrost bezrobocia to m.in. efekt zwolnień grupowych przeprowadzonych w 2024 roku. W Wielkopolsce w tym czasie pracę w ten sposób straciło ponad 2000 osób. Zwolnienia grupowe odnotowano w ponad 80 zakładach pracy. Najczęściej redukcja zatrudnienia dotyczyła firm z branży handlu hurtowego i detalicznego i przetwórstwa przemysłowego.
Z obserwacji wielkopolskiego rynku pracy wynika, że liczba pracowników zgłoszonych do zwolnienia jest wyższa niż faktycznie zwolnionych, co jest pozytywną, stałą tendencją od kilku lat. Jest to wynikiem m.in. rezygnacji przez niektórych pracodawców, w części lub w całości, z pierwotnych zamierzeń przeprowadzenia redukcji zatrudnienia. Należy jednak podkreślić, że z uwagi na terminy wypowiedzeń w ramach zwolnień grupowych, dane dotyczące analizowanego okresu zawierają m.in. zwolnienia, które zostały zgłoszone jeszcze w 2023 r. i są kontynuowane w 2025 r – informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu.
.png)

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze