Umowa o dzieło – podstawowe zasady
Umowa o dzieło często bywa mylona z umową zleceniem. Tym, co najlepiej charakteryzuje ten rodzaj umowy cywilnoprawnej, jest jej rezultat – praca powierzona w jej ramach ma być zrealizowana w postaci konkretnego celu (dzieła) – materialnego lub niematerialnego, ale o unikalnych cechach. Więcej na temat tego, co można uznać za dzieło, a więc jaką pracę można zlecić w ramach umowy o dzieło, przeczytasz tutaj: https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/kadry-i-place/umowa-o-dzielo-na-czym-polega.
Cechują go bardzo wysokie koszty uzyskania przychodu:
- 20% od standardowych prac, na przykład sporządzenia raportu;
- 50% od prac typowo twórczych – ta stawka dotyczy na przykład artystów, tłumaczy, projektantów, ale także programistów.
Z tego względu umowa o dzieło jest bardzo korzystna pod kątem finansowym, ponieważ wysokość podatku dochodowego (PIT) oblicza się na podstawie przychodu pomniejszonego właśnie o koszt jego uzyskania. W związku z tym obowiązkowy podatek może okazać się naprawdę niski.
Oskładkowanie ZUS – czy umowa o dzieło podlega obowiązkowym składkom?
Nie jest konieczne odprowadzanie od umowy o dzieło składek ZUS. Warto jednak pamiętać, że od tej reguły jest kilka wyjątków:
- jeśli zawrzesz umowę o dzieło z pracownikiem, którego już zatrudniasz na umowę o pracę, to również od umowy o dzieło trzeba będzie odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne;
- jeśli zawrzesz umowę o dzieło z pracownikiem zatrudnionym już na umowę-zlecenie, też konieczne będzie opłacanie składek.
Oprócz tego pamiętaj, że od 2021 istnieje obowiązek zgłoszenia każdej umowy o dzieło do ZUS-u. Służy do tego druk ZUS RUD. Nie oznacza to jednak, że będzie trzeba odprowadzać od niej składki. Więcej przydatnych dla przedsiębiorców informacji na ten i inne tematy znajdziesz na portalu Firmove.pl.
Umowa o dzieło: jakie są obowiązki przedsiębiorcy?
Jako przedsiębiorca musisz:
- w ciągu 7 dni od zawarcia umowy zgłosić ją do ZUS-u na druku ZUS RUD;
- do 20. dnia kolejnego miesiąca pobrać i odprowadzić zaliczki na podatek dochodowy do urzędu skarbowego;
- do końca stycznia kolejnego roku wystawić formularz PIT-11 dla pracownika.
Faktyczne rozliczenie umowy o dzieło pozostaje po stronie jej wykonawcy – on powinien uwzględnić wynagrodzenie z wynagrodzenia w swoim formularzu PIT-36 lub PIT-37 składanym w kolejnym roku kalendarzowym.
Umowa o dzieło podlega wyłącznie obowiązkowemu podatkowi PIT, a do obowiązków przedsiębiorcy należą: zgłoszenie jej do ZUS, pobranie zaliczki na podatek dochodowy oraz wystawienie wykonawcy dokumentu PIT-11. Należy jednak mieć na uwadze, że taką umowę cywilnoprawną można zawrzeć tylko wtedy, kiedy zlecona praca jest nastawiona na konkretny cel, a jej efektem jest dzieło o cechach unikalności.
Szukasz innych informacji na temat podatków w przedsiębiorstwie, na przykład wysokość ryczałtu? Tę informację możesz sprawdzić tutaj: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/ryczalt-a-wykaz-pkd-i-kody-pkwi.