Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ROLA TRADYCJI I DZIEDZICTWA KULTUROWEGO NA OBSZARACH WIEJSKICH

Nie ma wątpliwości, że wieś jest mocną częścią polskiej kultury i tożsamości. To tam właśnie rodziły się tradycje i obrzędy kultywowane do dziś. Rozwój obszarów wiejskich w Polsce jest oparty o lokalny potencjał - środowisko naturalne, tradycje historyczne, kulturowe i kulinarne, atrakcyjne położenie geograficzne sprzyjające rozwojowi turystyki. Dlatego właśnie unijne działania w ramach Wspólnej Polityki Rolnej wspierają także ten obszar.
  • 11.10.2022 13:14
  • Autor: Grupa Tipmedia
ROLA TRADYCJI I DZIEDZICTWA KULTUROWEGO NA OBSZARACH WIEJSKICH

 

Dla wielu WPR oznacza przede wszystkim dopłaty do upraw czy też wsparcie młodych rolników, którzy chcą – jak ich ojcowie – pracować w gospodarstwie. WPR ma sprawić, że unijne rolnictwo będzie nowoczesne, efektywne, konkurencyjne, ale też nie będzie oderwane od swoich korzeni. Co więcej, swoją tradycję będzie umiało wykorzystać. Stąd właśnie postawienie na dziedzictwo. Mówimy tutaj o wspieraniu takich inicjatyw jak zachowywanie pamięci o obrzędach i zwyczajach przez muzea, domy kultury lokalne stowarzyszenia czy koła gospodyń. 

Skoro o nich już mowa, to trzeba wspomnieć o kolejnym aspekcie dziedzictwa, czyli lokalnej kuchni. To arcyważny element kulturowy. Stąd dbałość o to, żeby tradycyjne przepisy i metody wytwarzania żywności nie popadły w zapomnienie. Odpowiednie wsparcie służące wzmocnieniu i rozwojowi rynku żywności lokalnej i regionalnej przyczyni się do ochrony dziedzictwa kulinarnego i kulturowego regionów, promocji tradycji i rozpowszechniania jej w UE. Pozwoli także na wykorzystanie potencjalnych korzyści dla gospodarczego rozwoju wsi.

W kontekście rozwoju społeczno-gospodarczego obszarów wiejskich nie należy zapominać o roli, jaką odgrywają obiekty dziedzictwa kulturowego, które z jednej strony budują tożsamość lokalnej społeczności, a z drugiej stanowią czynnik podnoszący atrakcyjność tych miejsc. Polska malownicza wieś nie byłaby sobą, gdyby nie stały tu stare drewniane kościoły, cerkwie, dwory czy zagrody. Także na tym dziedzictwie architektonicznym skupia się Wspólna Polityka Rolna. Dzięki niej możliwe jest zachowanie takich obiektów, aby dalej dawały świadectwo naszej przeszłości. 

Odnowione zabytki często stają się magnesem turystycznym, będąc wizytówką miejscowości i sprawiając, że ona odżywa. Turyści przyjeżdżający spacerować szlakiem odnowionych zabytków muszą gdzieś zjeść, zatrzymać się i przenocować. To z kolei otwiera drogę lokalnym rolnikom-przedsiębiorcom zajmującym się np. agroturystyką.

Żeby jednak tak się stało potrzebna jest silna społeczność lokalna mająca wspólny cel i potrafiąca wspólnie go osiągnąć. Dlatego właśnie lokalna tożsamość i dziedzictwo kulturowe wspierane są przez Wspólną Politykę Rolną głównie w ramach interwencji LEADER, w oparciu o Lokalne Strategie Rozwoju.



 

W filmie, który znajduje się pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=vQDrYjAFufs pokazujemy przykłady tego, w jaki sposób mieszkańcy polskiej wsi dbają o swoje dziedzictwo kulturowego.

Natomiast więcej informacji na temat działań na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego na obszarach wiejskich znaleźć można w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.



 

Fot. https://www.istockphoto.com/pl

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: MałyTreść komentarza: Skoro nie zlikwidowali to tego nie zrobią. Byłby tor byłby większy spokój :) tak to macie kolejne markety, galerie i kościoły...Data dodania komentarza: 6.05.2025, 17:11Źródło komentarza: Piszczące opony i wyjące silniki. Mieszkańcy skarżą się na TE SAMOCHODYAutor komentarza: AbcTreść komentarza: Na Wodnej to samo !! Czy tam trudno zamontować progi zwalniające ! Widać w mieście z myśleniem słabo oj słabo a żeby coś zrobić to niemalże graniczy z cudem . Chyba trzeba gdzie niegdzie przewietrzyć bo niektórzy się zasiedzieli !Data dodania komentarza: 6.05.2025, 17:06Źródło komentarza: Piszczące opony i wyjące silniki. Mieszkańcy skarżą się na TE SAMOCHODYAutor komentarza: M.Treść komentarza: Na początku napiszę że nie mam dzieci ale! Z jednej strony wkurza mnie to rozdawnictwo jednak nie mam nic przeciwko aby pomagać ludziom zaradnym tzn jeśli matka lub ojciec chce zostać w domy i na pełen etat zająć się dzieckiem przez te 3 lata a drugi rodzic pracuje to jest to dla mnie normalna sytuacja. Uważam że jeśli rodzina jest normalna,niepatologiczna,matka lub ojciec pracowali przed przyjściem na świat potomka to nie jest zbrodnią i lenistwem podjąć opiekę nad dzieckiem przez te kilka lat. Pamiętaj że moja mama nie pracowała na etacie jak byliśmy mali i po latach stwierdziłam że była to bardzo dobra sytuacja dla nas ,dzieci, mama zawsze była, w domu ogarnięte, obiad na stole,lekcje odrobione. Czuliśmy się bezpiecznie. I bardzo ale to bardzo współczuję rodzicom którzy tyrają oboje i muszą żyć w stresie i przemęczeniu. Smutne jest też ze zawsze widzi się te 3 lata bycia w domu a np na swoim przykładzie...pracuje od 20roku życia, nieprzerwanie, przypuśćmy że mam 35lat urodziłam dziecko,chyba to nie przestępstwo zostać z dzieckiem 36 mies i zająć się rodziną..Nie mówię o patologi. A emerytury dla alkoholików? Dla mnie bardziej rażąca sprawa.Data dodania komentarza: 6.05.2025, 16:47Źródło komentarza: W Polsce lepiej leniuchować, niż pracować? Zasiłki są całkiem sporeAutor komentarza: PrzemoTreść komentarza: Cóż się dziwić skoro policjanci zaangażowani są w dyskusje polityczne na forach internetowych i w socjal mediach. Na Wrocławskiej naturalne jest wyprzedzanie na każdym przejściu dla pieszych, są tacy mistrzowie, którzy potrafią wyprzedzić na czterech pierwszych, i jak jeżdżę tam od lat nigdy nie było policjanta, no bo i po co?Data dodania komentarza: 6.05.2025, 16:11Źródło komentarza: Piszczące opony i wyjące silniki. Mieszkańcy skarżą się na TE SAMOCHODY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama