Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 07:41
Reklama
Reklama
Reklama

Gdzie po tabletkę dzień po w Kaliszu? MAPA APTEK

Trwa nowy pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia. Dzięki niemu można otrzymać od farmaceuty receptę na antykoncepcję awaryjną. Ministerstwo Zdrowia ma zamiar specjalnie oznaczać apteki. W internecie jest już mapa.
Gdzie po tabletkę dzień po w Kaliszu? MAPA APTEK

Autor: iStock, pacjent.gov.pl

Chodzi o tzw. tabletkę dzień po dostępną dla kobiet od 15 roku życia. Rząd chciał, żeby antykoncepcja awaryjna była bez recepty, ale sprzeciwił się temu Andrzej Duda i zawetował ustawę. Koalicja 15 października nie ma aż tylu posłów, żeby to weto odrzucić w Sejmie.

Plan B

Dlatego Ministerstwo Zdrowia wprowadziło inne rozwiązanie. Uruchomiło pilotażowy program dla aptek. Zgłaszając się do NFZ i spełniając warunki konkursowe, mogą one sprzedawać antykoncepcję awaryjną na receptę od farmaceuty (w innych przypadkach potrzebna jest recepta od lekarza).

Jeśli potrzebujesz recepty na antykoncepcję awaryjną, od teraz możesz ją otrzymać nie tylko od swojego lekarza. Receptę może Ci również wystawić farmaceuta w programie pilotażowym, który trwa do 30 czerwca 2026 r. Wystarczy, że zgłosisz się do apteki, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia  – podaje MZ. 

I zapowiada, że placówki biorące udział w programie będą specjalnie oznaczane. To się kłóci trochę z ustawowym zakazem reklamowanie aptek, ale nad tym resort też już pracuje.

Mapa aptek

Tymczasem na stronie pacjent.gov.pl/aktualnosc/antykoncepcja-awaryjna-w-aptekach znajduje się interaktywna mapa aptek, które biorą udział w programie. Można na niej sprawdzić, ile w interesującej nas okolicy jest placówek i gdzie się znajdują. 

W Kaliszu w programie są cztery apteki. To te zlokalizowane na ulicach Pułaskiego, Śródmiejskiej, Starożytnej i Babina. Dla porównania w Ostrowie Wielkopolskim jest pięć takich aptek, w Koninie trzy. W Pleszewie, Ostrzeszowie i w Kępnie nie ma ani jednej. 

A jak wygląda sytuacja w kraju?

Np. w Elblągu nie ma ani jednej. Najbliższe znajdują się w Malborku, Sztumie czy Olsztynie. Co do Szczecina, to sytuacja jest inna. W tym mieście mapa wskazuje 2 apteki.

Dodatkowo pod mapą znajduje się lista i wyszukiwarka. Dzięki niej można ustalić, że np. w Krośnie na razie żadna apteka nie zgłosiła się do programu, a w Szczecinie jest ich 9.

Antykoncepcja awaryjna

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że tzw. tabletka dzień po (która ma w składzie octan uliprystalu) od 2015 r. decyzją Komisji Europejskiej może być dostępna bez recepty. Tylko dwa kraje nie wprowadziły takich zmian – Polska i Węgry.

„Octan uliprystalu zapobiega ciąży. Hamuje lub opóźnia owulację. Dzięki temu nie dopuszcza do zapłodnienia. Nie jest to środek poronny! Nie ma też dowodów naukowych, że utrudnia zagnieżdżenie zarodka” – podaje MZ.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Adek 28.05.2024 17:20
Po charakterze i jakości poniższych wypowiedzi widać, że to sami pisowcy intelektualiści się wypowiedzieli

#JebacTuska 28.05.2024 12:08
Dziękuję za informację, będę te apteki omijał szerokim łukiem. #StopAborcji

mati 29.05.2024 16:08
idz pisowcu do kościoła a nie wypisujesz głupoty

Janek 28.05.2024 10:20
Będą się rodzić z.krainy i z Afryky tylko

obywatel 28.05.2024 06:28
No cóż, program wyborczy trzeba realizować. Jedynie słuszna droga, jedynie słuszne działania. Zamiast taniego chleba, będą tylko igrzyska.

Adam 27.05.2024 20:19
To niunie teraz moga siegzic.Rudy zalatwil

gggh 27.05.2024 19:19
nie mam 18 lat. a energetyka gdzie kupię?

niezalogowany 27.05.2024 17:57
na temat tych APTEK z tabletkami --dzień po --- dla niepełnoletnich dziewczyn --- nawet pisać nie warto , ale --- na temat tych tabletek wypowiadali się już lekarze specjaliści -- o złym wpływie na organizm dziewczyny . To , będzie tak , że Polki będą usuwały dzieci dla własnej wygody , a migranci ściągną do Polski z całymi rodzinami i będą się rozmnażać na potęgę i Polacy będą na nich płacić --bo oni nie chcą pracować . Tak to będzie !!!

Pacjent 27.05.2024 14:49
Apteka "Rodzinna"... Z definicji to chyba nie pasuje

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 23°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama