Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szpital i prokuratura o śmierci Eweliny

Trwa śledztwo w sprawie śmierci 31-letniej kaliskiej wolontariuszki, Eweliny Garczewskiej. W środę odbyła się sekcja zwłok. Koniński szpital analizuje przebieg jej hospitalizacji. Ostatnie pożegnanie młodej kobiety odbędzie się w poniedziałek w Kaliszu.
Szpital i prokuratura o śmierci Eweliny

31-letnia wolontariuszka kaliskiej Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości od około 2 lat cierpiała na rzadką, przewlekłą chorobę – miastenię. Polega ona na osłabieniu siły poszczególnych grup mięśniowych. Najgroźniejsza jest wtedy, gdy atakuje mięśnie oddechowe. I tak stało się w przypadku Eweliny. 

Kobieta w majówkę uskarżała się na duszności. Ze skierowaniem w trybie pilnym udała się aż do Bydgoszczy, bo tam znajduje się oddział specjalizujący się w leczeniu miastenii. Niestety nie została przyjęta na oddział. 

Usłyszała, że skoro nie przyjechała karetką i pod tlenem to jej stan jest dobry i ma czekać na wyznaczenie daty przyjęcia na oddział - relacjonowała kuzynka Eweliny.

Gdy wróciła do domu, jej stan się pogorszył. Trafiła na oddział neurologiczny szpitala w Koninie. Tam lekarze mieli sugerować, że kobieta udaje albo przesadza. Ojciec Eweliny, Paweł Garczewski interweniował u ordynatorki, by ta zapoznała się dobrze z historią choroby córki. 

Na trzeci dzień osobiście zaniosłem tę teczkę do pani Ordynator, ale położyła ją na biurku i poszła sobie do domu. Na czwarty dzień już się dusiła, mimo tego podano jej znów te leki. O godz. 13.00 zaczęła się dusić, upadła. Pielęgniarki zaniosły ją do pokoju, położyły na łóżko, zakładając jej tylko maskę tlenową. 

 Zostawiły ją w tym stanie aż do śmierci - nadal ciężko oddychającą. Nikt z lekarzy, pielęgniarek nie podłączył ją do respiratora jak zaczęła się dusić. Gdyby tak się stało, dziś by żyła, a ten tlen nic jej nie pomógł - pisze ojciec Zmarłej.

Ewelina z koleżanką Anią ze Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości

Najbardziej niebezpieczny dla pacjentów z miastenią jest tzw. przełom miasteniczny. To sytuacja, w której wskutek osłabienia mięśni oddechowych dochodzi do zaburzeń oddychania i ostrej niewydolności oddechowej, co wymaga niezwłocznej intubacji pacjenta oraz podłączenia go do respiratora.

 Jeszcze 40 lat temu śmiertelność w przełomie miastenicznym sięgała 75 proc., obecnie dzięki postępowi w medycynie wynosi około 5 proc. – podaje medyczny portal termedia.pl

Dyrektor szpitala w Koninie w przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu wyraża ubolewanie z powodu śmierci 31-latki. Wskazuje, że lekarze zapoznali się z jej dokumentacją medyczną. Okoliczności śmierci wolontariuszki są analizowane, a szpital w tym zakresie współpracuje z prokuraturą. 

Bliscy Eweliny złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa już następnego dnia po jej śmierci. Śledztwo jest w toku.

- Wszczęliśmy śledztwo i zwróciliśmy się do placówki medycznej o dokumentację medyczną - mówi Super Expressowi Ewa Woźniak z Prokuratury Okręgowej w Koninie. W środę (15 maja) odbyła się sekcja zwłok młodej kobiety. - Z sekcji niestety nie wynika, jaka była przyczyna śmierci - wyjaśnia Woźniak. 

Dlatego pobrano wycinki do dodatkowych badań histopatologicznych.

Pogrzeb Eweliny Garczewskiej odbędzie się w poniedziałek 20 maja. Msza święta żałobna zostanie odprawiona o godzinie 10:00 w kościele ojców Franciszkanów. Ewelina spocznie na Cmentarzu Komunalnym w Kaliszu. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]