Jak czytamy na stronie ministerstwa nauki - minister Przemysław Czarnek od początku swojego urzędowania wspiera rozwój kierunków medycznych, w szczególności kierunku lekarskiego, również w uczelniach, w których dotychczas nie kształcono lekarzy. Jest to odpowiedź na wyzwania współczesnego i przyszłego świata, problemy wynikające m.in. ze zjawiska starzenia się społeczeństwa czy rozwoju niektórych chorób cywilizacyjnych. Potrzebę kształcenia większej liczby lekarza dobitnie pokazała także pandemia COVID-19.
– Mamy ogromne deficyty kadrowe we wszystkich zawodach medycznych. W przypadku lekarzy szacuje się, że brakuje ich nawet 50-60 tys. Jedyną drogą, by ten niedobór kadrowy uzupełnić, jest otwieranie nowych kierunków – zaznacza szef MEiN.
Dotychczas Minister Edukacji i Nauki wydał pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim dla następujących uczelni:
- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2023/2024,
- Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2022/2023,
- Akademia Mazowiecka w Płocku – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2023/2024,
- Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2022/2023.
Uruchomienie kierunku lekarskiego na Akademii Kaliskiej zwiększy dostępność usług medycznych w regionie. Będzie to także ważny impuls rozwojowy dla samego miasta. Przyczyni się do podniesienia prestiżu i znaczenia Kalisza jako kolejnego ośrodka akademickiego kształcącego przyszłych lekarzy – informuje ministerstwo.
Akademia Kaliska otrzymała zgodę na przyjęcie 60 studentów.
– To ważny dzień dla uczelni, ale również dla miasta i całej Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej – powiedział rektor uczelni, prof. Andrzej Wojtyła. - Dzisiaj z największą radością mogę więc przekazać tę doskonałą wiadomość. Dziękuję ministrowi edukacji i nauki, prof. Przemysławowi Czarnkowi, parlamentarzystom, władzom miasta, ale przede wszystkim pracownikom uczelni, bez których ten sukces nie byłby możliwy. Dodam od razu, że nie zamierzam na tym poprzestać. Oczekuję również pozytywnej decyzji w sprawie utworzenia w Akademii Kaliskiej wydziału prawa. Mam również zapewnienie ze strony posłów, że w najbliższym czasie parlament zajmie się ustawą o utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego.
fot. Akademia Kaliska
Uruchomienie tego prestiżowego kierunku podnosi rangę Kalisza jako ośrodka akademickiego. Stanowi magnes dla młodzieży, która tutaj będzie mogła kontynuować edukację, a w przyszłości zapewnić opiekę medyczną mieszkańcom regionu, w którym obecnie brakuje lekarzy – napisał Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.
Włodarz Kalisza poinformował również, że w drugim semestrze trwającego roku szkolnego we współpracy z Akademią Miasto uruchomi kursy dla maturzystów z biologii i chemii, aby mogli „jeszcze lepiej przygotować się do studiowania medycyny w Kaliszu”.
fot. Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza
Napisz komentarz
Komentarze