Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu opublikował wczoraj raport końcowy dokumentu „Zapotrzebowanie na zawody w województwie wielkopolskim”. Z analizy rynku wysuwają się ciekawe wnioski. W całej Wielkopolski brakuje fachowców głównie z trzech dziedzin: budowlanki, handlu i medycyny.
Cieśle, stolarze, piekarze dekarze, pielęgniarki i położne – to jedne z zawodów, które starzeją się najszybciej. Oznacza to, że tempo zastępowania kadr nowymi pracownikami jest zbyt wolne w porównaniu do popytu w tych branżach. Powodów jest kilka. W przypadku zawodów medycznych chodzi i słabą wydolność systemu oświaty, uczelnie medyczne wypuszczają na rynek mniej kadry niż potrzebuje system opieki medycznej. W przypadku budowlanki czy handlu braki można wyjaśnić zapaścią szkolnictwa zawodowego.
Wśród młodych ludzi wciąż może niejednokrotnie panować przekonanie, że tylko szkoła wyższa da im lepszy start. Popularne kiedyś „zawodówki” zaczęto coraz częściej zamykać z powodu braku chętnych. Również brak wykwalifikowanej kadry spowodował upadek szkolnictwa zawodowego. Na rynku pracy pozostali głównie fachowcy wykształceni w poprzednim systemie kształcenia, z których duża część przeszła już na emeryturę, stąd brak takich osób jest coraz bardziej odczuwalny. – czytamy w raporcie WUP Poznań.
Kogo najbardziej brakuje na rynku pracy?
Urząd Pracy przeanalizował ogłoszenia z całej województwa. Pracodawcy w Kaliszu najczęściej poszukują takich pracowników:
− Sprzedawcy i kasjerzy
− Pracownicy fizyczni w produkcji i w pracach prostych
- Przedstawiciele handlowi
− Nauczyciele przedmiotów zawodowych
− Magazynierzy
− Nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących
− Specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży
− Pracownicy administracyjni i biurowi
− Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
− Zaopatrzeniowcy i dostawcy
− Pracownicy ds. jakości
W Kaliszu, podobnie jak w powiatach: ostrowskim, krotoszyńskim, jarocińskim, kępińskim, ostrzeszowskim najczęściej poszukiwani byli sprzedawcy i kasjerzy. W powiecie kaliskim wygląda to trochę inaczej:
- Pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych
− Ogrodnicy i sadownicy
− Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
− Psycholodzy i psychoterapeuci
− Lekarze
− Kierownicy w instytucjach edukacyjnych
− Magazynierzy
− Pracownicy ds. rachunkowości i księgowości
− Pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp
− Rolnicy i hodowcy
Statystyki dla regionu kaliskiego
To wykaz ofert pracy z lat 2021, 2022 i na dziś. A kogo pracodawcy będą poszukiwać w najbliższej przyszłości? Jaką szkołę wybrać dziś, by wkrótce mieć dobrą pracę? Eksperci uważają, że nadal będzie rozwijać się handel. Częściowo przeniesie się on do internetu. Nie chodzi tylko o wygodę i przyzwyczajenia klientów, ale o rosnące koszty utrzymania handlu stacjonarnego.
Jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników na wielkopolskim rynku pracy będą też specjaliści do spraw sprzedaży i marketingu, w tym również internetowego. Sprzedaż i marketing stanowią jeden z kluczowych obszarów w firmie, który ma znaczący wpływ na rozwój biznesu, dlatego rozchwytywani na rynku będą m.in. sprzedawcy, specjaliści do spraw obsługi klienta, marketingowcy, przedstawiciele handlowi czy doradcy techniczno-handlowi, a przyciągnięcie ich do organizacji może okazać się nie lada wyzwaniem. Zauważono przy tym, że szczególnie pożądane będą osoby ze znajomością języków obcych. – informuje WUP Poznań.
Napisz komentarz
Komentarze