Reklama
Reklama

Które drzewka można szczepić jesienią

Posiadanie własnego ogrodu z pewnością można uznać za jeden z większych przywilejów. Nic bardziej nie odpręża i nie relaksuje jak spędzanie latem czy jesienią wieczorów we własnym, świetnie zaaranżowanym ogrodzie. Przydomowa przestrzeń jest jednak wyjątkowo wymagająca. Zanim będziemy mogli się nią w pełni cieszyć, musimy dołożyć wszelkich starań do tego, by zasadzić niezbędne drzewa i krzewy, a także na to, by zdecydować się na pobieranie ich zrazów. Mowa tu o szczepieniu drzewek owocowych, które zwykle późną jesienią wchodzą już w okres wegetacji oraz spoczynku. Jednak które drzewka można szczepić jesienią?
  • Źródło: artykuł sponsorowany
Które drzewka można szczepić jesienią

Drzewka owocowe- które z nich można szczepić jesienią?

Późna jesień to w większości okres, w którym nasze ogrody przygotowują się do sezonu zimowego i zapadają w tak zwaną wegetację. Dla wielu sadowników rozpoczyna się więc moment pobierania zrazów, czyli przygotowanie szczepienia drzewek owocowych. Jednak warto wiedzieć, że nie wszystkie rośliny zapadną w okres wegetacji w tym samym czasie. Wobec tego, które drzewka można szczepić jesienią? Warto tu rozróżnić okres wczesnej, oraz później jesieni. Ma to kluczowe znaczenie i z pewnością uchroni nas przed popełnieniem kosztownego błędu. Otóż okazuje się, że wczesna jesień, czyli okres początku września, tak naprawdę nie jest najlepszym okresem do szczepienia drzewek. Okres szczepienia wczesną jesienią zaakceptują wyłącznie jabłonie i grusze. Te drzewka owocowe są więc najwcześniej dostępne do tego, by rozpocząć ich szczepienie. Z kolei w okresie późnej jesieni, czyli mniej więcej od początku października, sadownicy mają znacznie większe możliwości. Do szczepienia gotowe są śliwy, wiśnie, a nawet morele czy brzoskwinie. Późna jesień jest więc odpowiednim momentem na to, by rozpocząć szczepienie drzewek owocowych.

Jak szczepi się drzewka owocowe?

Kiedy już z naszych drzewek owocowych opadną pierwsze liście, jest to sygnał dla nas, że roślinki weszły oficjalnie w stan spoczynku. Wobec tego wielu sadowników rozpocznie w tym momencie pobieranie zrazów. Jest to nic innego jak sam proces pobierania pędów do szczepienia drzewek owocowych Do szczepienia drzewek przede wszystkim musimy odnaleźć zdrowe i silne pędy, które obfitują już w dobrze wykształcone pąki. Najlepiej sprawdzą się pędy jednoroczne. Niemniej jednak nie zapominajmy, że trzeba się do tego procesu odpowiednio przygotować. Niezbędne będą przede wszystkim narzędzia i sprzęty ogrodnicze jak np. https://sklep.poradnikogrodniczy.pl/sekator-do-szczepienia--tasma-gratis-id-1262. Dzięki takiemu sekatorowi nawet osoba bez większego doświadczenia z powodzeniem będzie mogła się podjąć szczepienia drzewek i co najważniejsze, pójdzie jej to szybko i sprawnie. Co więcej, dzięki takiemu sekatorowi szybko usuniemy zbędne gałązki zrazów, które mogą nam utrudnić szczepienie. Dodatkowo warto pamiętać o podstawowych zasadach odnośnie przycinania zrazów:

  • za każdym razem powinny mieć one więcej niż 40 centymetrów długości i około 5 milimetrów średnicy.
  • każdy pęd powinien zostać podzielony na 3-4 zrazy do szczepienia.
  • temperatura do przechowywania zrazów nie może być wyższa niż około 2 stopnie Celsjusza.

Jeśli sadownicy decydują się na to, by szczepić drzewka owocowe jesienią, to zeszłoroczne zrazy muszą być również odpowiednio przechowywane. Najlepiej sprawdzi się podłoże z torfu lub z ziemi zmieszanej z nawozem. Pamiętajmy także o tym, że szczepki muszą mieć także dostęp do wody. Dopiero wtedy będą one odpowiednio przygotowane do tego, by można było rozpocząć ich szczepienie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 20 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: TomTreść komentarza: Gimnazja były najlepszymi szkołami. Weszły wszystkie reformy od podstawówki do gimnazjów. Wyniki wszystkich międzynarodowych badań to potwierdzało. To szkoły średnie, obecnie ponadpodstawowe muszą jeszcze trochę popracować. Oczywiście nie wszystkie, ale wyniki widać. Jakość studiów pozostawia wiele do życzenia. Uniwersytety na niskim poziomie. Piąta, szósta setka. Dramat. Większość prywatnych to także porażka. Wykładowcy niedouczeni politycy. Jedyne co sie zgodzę to można było dać rok średnim zostawiając docierającym sie systemem z obowiązkiem dla pięciolatków. I tak prawie wszyscy rodzice już trzylatków zapisują. A taka decyzja uratowałaby sytuację: niż oraz starzejące się społeczeństwo.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 14:32Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: IgnacTreść komentarza: Zlikwidować targowisko pod tęczą!Data dodania komentarza: 29.03.2024, 13:31Źródło komentarza: Targowisko do remontu. Kupcy tymczasowo przeniesieniAutor komentarza: K.B.Treść komentarza: Kiedy zostanie zlikwidowana hodowla gryzoni i owadów przed TęcząData dodania komentarza: 29.03.2024, 12:45Źródło komentarza: Targowisko do remontu. Kupcy tymczasowo przeniesieniAutor komentarza: KłameuszeTreść komentarza: Politycy kłamią i kłamią. Kłamią i kłamią. Kłamią, kłamią i jeszcze raz kłamią aby dostać się do koryta.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 12:42Źródło komentarza: ,,Dużo jest do zrobienia''. Kolejne założenia Trzeciej Drogi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama