Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 10:08
Reklama
Reklama
Reklama

Spacer po ścieżce rowerowej? Policja wystawi za to mandat!

Wkrótce czekają nas nowe zasady. Tym razem dotyczyć one będą ścieżek rowerowych! Ścieżki będą traktowane jak jezdnia lub torowisko. Pieszym za chodzenie po nich będzie groziła nawet odpowiedzialność karna.
Spacer po ścieżce rowerowej? Policja wystawi za to mandat!

Autor: iStock

Coraz więcej polskich miast może pochwalić się rozwiniętą infrastrukturą rowerowo-pieszą. Każdy z uczestników ruchu ma w wielu miejscach wydzielony pas, którym powinien się poruszać. Nierzadko zdarza się jednak, że – choćby przez nieuwagę – pieszy spaceruje po drodze rowerowej. Na razie może to stwarzać nieprzyjemne sytuacje podczas spotkania z rowerem, ale przepisy nie przewidują kary za wkroczenie w „cudzą przestrzeń”. Wkrótce się to zmieni.

Od 21 września piesi będą zobowiązani traktować ścieżki rowerowe bardzo poważnie. W Prawie o ruchu drogowym znajdą się one bowiem na równi z torowiskami i jezdniami, a poruszanie się po nich pieszo będzie wykroczeniem. Nowe przepisy pomogą też ustalić, kto ponosi winę w razie kolizji. W tym celu wprowadzonych zostanie kilka zasad, którym piesi będą musieli się podporządkować.

1. Przechodzenie przez drogę dla rowerów będzie możliwe jedynie w miejscu sugerowanym lub maksymalnie 100 metrów od niego albo na skrzyżowaniu, jeśli jego odległość od przejścia również nie przekracza 100 metrów.

2. Możliwe będzie również przejście w miejscu innym niż wyznaczone, ale pod warunkiem, że nie spowoduje to zagrożenia i utrudnień dla innych uczestników ruchu.

3. Pieszy zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa pojazdom i poruszać się najkrótszą drogą, po przeciwległej krawędzi jezdni drogi dla rowerów, prostopadle do osi drogi dla rowerów.

4. Zabronione będzie m.in. wbieganie na drogę dla rowerów i korzystanie z telefonów w czasie przechodzenia przez nią.

Jak podkreśla „Auto Świat”, niedostosowanie się do nowych przepisów, którego następstwem będzie kolizja z rowerem z winy pieszego, będzie obarczone konsekwencją – odpowiedzialnością karną i odszkodowawczą.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Lubię spokój 01.09.2022 23:05
Dlaczego na rondzie Westerplate nie ma kamery 360 żeby można było usprawnić ruch w dzień a w nocy dobrać się do piratów drogowych (drift ;szybka jazda ;głośne strzały z tłumników w samochodach )

oki 30.08.2022 21:09
Kiedy kaliska policja weźmie się wreszcie za idiotów drogowych w ryczących samochodach i na motocyklach....

Ohme 30.08.2022 17:41
Dlaczego policja nie karze w Szalem za jazdę rowerem pod prąd ścieżką rowerową???? Nie raz już było że ustawili się koło parkingu przy ulicy Kaliskiej i zatrzymywali auta a przejeżdżających pod ich nosem rowerzystów niezgodnie z przepisami udawała że nie widzi lub sami nie znają się na przepisach.

Wk 05.09.2022 18:42
Czasem nakłada mandaty, ale to najmniej ważne, gdy jedzie pojedynczy rowerzysta. Makabryczne jest to, że całe rodziny jadą pod prąd i przy spotkaniu rowerzysty jadącego prawidłowo, zjeżdżają na jezdnię wprost pod koła. Zwrócenie uwagi nie pomaga. Nie rozumiem jak można narażać najbliższych na śmierć.

Zdruzgotany 30.08.2022 14:55
A kto będzie karać rowerzystów którzy jeżdżą po jezdni a obok mają ścieżkę rowerową??

Wk 05.09.2022 18:38
Jeśli nie ma zakazu jazdy rowerem, to niestety mogą jechać.

Mama 30.08.2022 14:45
To koło Kościoła na Rogatce jak teraz przechodzić z wózkiem. Jechać po tych rdzewiejących donicach czy stosować tzw. wymijanki. Nowy wynalazek Gałkina?

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 30°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama