Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 10:34
Reklama
Reklama
Reklama

Żar leje się z nieba. Alerty i porady

Miniony weekend upłynął pod znakiem potężnych upałów. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają, że to jeszcze nie koniec pogodowej gorączki.
Żar leje się z nieba. Alerty i porady

Autor: iStock / screen IMGW

Poniedziałek będzie kolejnym dniem upałów. Dla całej Polski wydane zostały ostrzeżenia drugiego stopnia. Oznacza to, że termometry wskażą niemal wszędzie temperaturę w granicach 30-34 st. C. Lżej będzie tylko mieszkańcom nadmorskiego Wejherowa i okolic – tam nie ogłoszono żadnego alertu.

Natomiast zagrożenie pierwszego stopnia dotyczy jedynie Bielska-Białej i trzech okolicznych powiatów: bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego. Tam również wystąpią upały powyżej 30 st. C., jednak – w przeciwieństwie do drugiego alertu – w tych rejonach temperatura minimalna może spaść poniżej 18 st. Synoptycy przewidują, że taka sytuacja potrwa przynajmniej do wtorku.



Zagrożenie suszą

Następstwem m.in. upałów i niewielkich opadów jest susza hydrologiczna, której dotyczą kolejne ostrzeżenia IMGW. Po zachodniej stronie kraju objęły one okolice Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego, Leszna, Legnicy, Wrocławia, po wschodniej zaś – okolice Białej Podlaskiej i Chełma oraz Tarnobrzegu.

Mogą pojawić się burze 

Eksperci od pogody spodziewają się, że również zagrzmi. Miejscami mogą towarzyszyć im opady gradu.  Największe prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska dotyczy całego środkowego pasa Polski od północy na południe oraz zachodniej części kraju. Deszczu i wyładowań atmosferycznych nie powinni się w poniedziałek (27 czerwca) spodziewać mieszkańcy północnego wschodu, wschodu oraz południowego wschodu.

Jak radzić sobie z upałem?

Podstawą jest wypijanie większej niż zwykle ilości wody (wskazanie to 3-4 litry dla osoby dorosłej). Przetrwać upały za oknem pomoże też lekkostrawna dieta. Należy unikać gwałtownych zmian temperatur (np. wychodzenia na zewnątrz wprost ze schłodzonego klimatyzacją pojazdu) i chłodzić mieszkanie, np. opuszczając rolety w oknach w godzinach, kiedy wpadają przez nie promienie słońca.

Uwaga!

W tych dniach pamiętajmy także o słabszych: osobach starszych i zwierzętach. W razie potrzeby – pomóżmy im.

Ochrona podczas upałów:

  • dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy;
  • należy nawadniać organizm – pić dużo wody, najlepiej niegazowanej;
  • pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe. Temperatura w nagrzanym samochodzie może dochodzić do 50-60 °C;
  • należy ograniczyć opalanie, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla organizmu, który łatwo może ulec przegrzaniu, a skóra poparzeniu. Należy przebywać na słońcu nie dłużej niż maksymalnie 2 godz. stosując przy tym kremy ochronne;
  • w ciągu dnia należy zamykać w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń (szczególnie po stronie nasłonecznionej). Okna należy otwierać nocą, kiedy temperatura jest niższa – jeżeli oczywiście warunki bezpieczeństwa na to pozwalają;
  • należy unikać forsownego wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia. Wysiłek fizyczny, jak np. bieganie może doprowadzić do odwodnienia, skurczów mięśni spowodowanych odwodnieniem i utratą minerałów, przegrzaniem organizmu lub udaru cieplnego;
  • należy nosić lekką i przewiewną odzież z tkanin naturalnych, w jasnych kolorach. Wspomoże to właściwą termoregulację organizmu;
  • należny unikać picia kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru – sprzyjają one odwodnieniu organizmu;
  • osoby przyjmujące leki, powinny być w kontakcie z lekarzem, aby sprawdzić jaki wpływ mają one na termoregulację i równowagę wodno-elektrolitową;
  • jeśli odczuwamy zawroty głowy, osłabienie, niepokój lub dotkliwe pragnienie i ból głowy, należy skontaktować się z dyspozytorem medycznym, dzwoniąc pod numer alarmowy. Jeśli to możliwe należy przenieść się w chłodne miejsce;
  • należny unikać skrajnych temperatur – osoby, które pracują w klimatyzowanych pokojach nie powinny od razu wychodzić na zewnątrz, gdzie panuje upał – może to spowodować szok termiczny, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi;
  • będąc nad wodą należy pamiętać, że nie wolno gwałtownie wchodzić do niej bezpośrednio po opalaniu – zanim zaczniemy pływać, należy opłukać ciało wodą, do której wchodzimy i dopiero wtedy powoli się w niej zanurzyć;
  • będąc w podróży, należy częściej robić przerwy i odpoczywać w zacienionych miejscach, by złagodzić negatywny wpływ wysokich temperatur na koncentrację;
  • w upalne dni należy przygotowywać lekkie posiłki, bazujące na owocach i warzywach, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników mineralnych i witamin, a unikać tłustych, smażonych i wysokokalorycznych dań, które dodatkowo obciążają i tak zmęczony upałem organizm;
  • należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ sprzyja to odwodnieniu organizmu.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Basia 29.06.2022 17:49
Kiedyś myślałam że to pic na wodę, że taka roleta nic nie da, a naprawdę daje! Jak pokój jest zaciemniony to się tak nie nagrzewa i nie jest tak duszno. Ale do tego musi być wiatrak (który jest średni w chłodzeniu jak by nie patrzeć bo miesza ciepłe powietrze) lub klimatyzator przenośny (w Mateko można kupić dobry do mieszkania). I da się żyć. Mi upały nie służą, zamiast się cieszyć źle się czuję :(

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 30°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama