Reklama https://toyotamikolajczak.pl/samochody-dostawcze/
Reklama
Reklama

Tężnia oficjalnie otwarta. Tłumy w Parku Przyjaźni ZDJĘCIA

Park Przyjaźni ma nową, zdrową atrakcję. Dziś – w niedzielę 15 maja kaliszanie wspólnie zainaugurowali użytkowanie tężni solankowej. Mieszkańcy sami wybrali tę inwestycję w ramach budżetu obywatelskiego. Wydarzenie połączono z dużym rodzinnym festynem, który przyciągnął do Parku tłumy.
Tężnia oficjalnie otwarta. Tłumy w Parku Przyjaźni ZDJĘCIA

Autor: fot. Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta; Michał Rabiega

Na to zadanie budżetu obywatelskiego zagłosowało około 2200 mieszkańców. Teraz przyszedł czas na korzystanie i cieszenie się z jego realizacji.

- To Wy sami wybraliście taką inwestycję i cieszę się, że mogliśmy ją sprawnie zrealizować. To też dobry przykład, jak radni mogą współpracować z mieszkańcami. Z tego miejsca może korzystać każdy, zapraszamy przez siedem dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę – powiedział na symbolicznym otwarciu prezydent Krystian Kinastowski. 

Prezydent Krystian Kinastowski i Karolina Sadowska, radna Samorządnego Kalisza, pomysłodawczyni powstania tężni; fot. Magdalena Bartnik

Przyjmuje się, że godzina w otoczeniu tężni dostarczy nam tyle jodu, co trzy dni nad naszym morzem. Inwestycje w zdrowie są inwestycjami w naszą dobrą przyszłość, niech tężnia nam służy – dodała Karolina Sadowska, radna Samorządnego Kalisza, która zgłosiła projekt stworzenia tężni do Budżetu Obywatelskiego. 

Koszt powstania tężni i terenu wokół wyniósł 528 tysięcy zł.

Tężnie solankowe (tzw. gradiernie) to drewniane budowle, które pokryte są gałązkami tarniny lub brzozy. Podstawą tężni są wielkie bale wbite w ziemię, w środku zaś znajduje się specjalne urządzenie do pompowania wody. To ono rozprowadza solankę po wiciach, co powoduje z kolei wytwarzanie w powietrzu aerozolu bogatego w mikroelementy. Jest to przede wszystkim jod, a także brom, wapń, magnez, potas, żelazo i sód.

Warto dodać, że mikroklimat panujący wokół tężni solankowej jest bardzo podobny do tego, którym można oddychać nad morzem - podaje portal hellozdrowie.pl

Inhalacje powinny trwać minimum pół godziny, a najlepiej godzinę. 

Inhalacja bogatym w jod powietrzem jest polecana osobom, które borykają się z chorobami tarczycy. Dzięki wysokiej zawartości wapnia tężnie są doskonałym sposobem walki z alergiami, pozytywnie wpływają na kości i pracę serca. Solanki z wysoką zawartością poleca się także, jeśli cierpisz na nadciśnienie tętnicze. Żelazo niweluje zaś uczucie zmęczenia, zwiększa odporność.  Jod jest bowiem szczególnie ważny w ciąży, a także w okresie dojrzewania - można przeczytać w artykule poświęconym tężniom solankowym na portalu hellozdrowie.pl

Podczas rozmów z mieszkańcami prezydent zapowiedział też, że to nie koniec inwestycji w tym zieleńcu. Powstaje tu wybieg dla psów, w planach jest modernizacja amfiteatru i odnowienie głównej alejki. Miasto zastanawia się również, jak może jeszcze uatrakcyjnić tereny wokół stawów. 

Otwarciu tężni towarzyszyło wiele atrakcji. Dzieci wraz z rodzicami mogły wziąć udział w rodzinnej grze terenowej z nagrodami. Amfiteatr stał się sceną dla występów artystycznych. Dzięki udziałowi Akademii Kaliskiej można było wykonać podstawowe badania jak pomiar ciśnienia czy cukru, nauczyć się pierwszej pomocy, czy dowiedzieć się jak dbać o kręgosłup. 

Na dzieci czekało mnóstwo zabaw i gier. Wielu bawiło się na tzw. święcie kolorów.

Na stoisku Miasta Kalisza można było m.in. zasięgnąć informacji na temat Kaliskiej Karty Mieszkańca.

Organizatorem festynu rodzinnego w Parku Przyjaźni było Miasto Kalisz.

Partnerami byli: Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu, Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Kalisz, Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu.

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?


Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Marcin 17.05.2022 12:27
sam głosowałem i super ze jest realizacja projektu

okok 17.05.2022 08:32
OK-będziemy się "tężyć".....

S.N 16.05.2022 11:31
Tężnie? Super sprawa. Będę korzystać razem z córką i wnuczka, chociaż nad morze i tak pojedziemy😁

Zgred 16.05.2022 10:06
Co my byśmy zrobili bez tych wszystkich działaczy i ich karier politycznych ?

MO 16.05.2022 09:54
Tak cudne i niebywałe jak uroczyste otwarcie fontanny noce i dnie, a podobno należy oszczędzać bo covid doprowadził do kryzysu?!

Żanka 16.05.2022 09:29
Genialna inwestycja!!!

Gość 16.05.2022 07:32
Promocja jednej opcji polityczno samorządowej z pieniędzy publicznych?

Natu 16.05.2022 06:50
Super sprawa!

Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 10°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama