Reklama
Reklama
Reklama

Kończy się budowa tężni solankowej w Parku Przyjaźni

Park Przyjaźni to jedno z tych miejsc, które kaliszanie lubią najbardziej. Teraz, by zwiększyć jego atrakcyjność powstaje tu tężnia solankowa. Prace rozpoczęły się ponad miesiąc temu, ale postępy są ogromne. Wkrótce każdy będzie mógł skorzystać z naturalnego inhalatorium, bo inwestycja w Kaliszu jest mocno oczekiwana.
Kończy się budowa tężni solankowej w Parku Przyjaźni

Autor: Asia Fengier

To pierwszy w Kaliszu i kolejny taki obiekt w Południowej Wielkopolsce. Nowa miejska inwestycja wzbogaci ofertę rekreacyjną kaliskiego Parku Przyjaźni. Prezydent Miasta Krystian Kinastowski obiecywał, że tężnia solankowa będzie gotowa jeszcze tej wiosny. Jak widać, prace przebiegają sprawnie i mają się już ku końcowi. 

Ciężkie maszyny budowlane wjechały na teren parku w połowie marca. Prace zaczęły się od wykonania robót ziemnych związanych ze zbiornikiem na solankę. Potem stopniowo robotnicy stawiali drewnianą konstrukcję, aż do rozprowadzenia solankę po wiciach. 

Tężnia to budowla z drewna i gałęzi tarniny służąca do zwiększania stężenia soli w solance przez jej częściowe odparowanie. Ta, która pojawi się w parku będzie mieć powierzchnię 35 metrów kwadratowych. Będzie to obiekt czynny cały rok. Nie zabraknie elementów małej architektury, pojawią się ławki, kosze na śmieci, w jej otoczeniu będzie stojak na rowery i nowe latarnie. Teren dodatkowo wzbogacą trawy ozdobne. Dla bezpieczeństwa użytkowników oraz przeciw wandalom obiekt kontrolowany będzie przez kamery monitoringu

Powstały, w wyniku działania tężni, charakterystyczny mikroklimat posiada właściwości lecznicze. Pobyt w tężni solankowej to jedna z najprzyjemniejszych form terapii w przewlekłych chorobach górnych dróg oddechowych, a także alergii. Sesje w tężni poprawiają również samopoczucie. W ciągu godziny oddychania solankowym powietrzem w tężni pochłaniamy tyle jodu, co w trakcie trzech dni pobytu nad morzem. 

Inwestycja ta realizowana jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Kalisza na 2021 rok. Zagłosowało na nią ponad 2200 kaliszan. Koszt projektu to ponad pół miliona złotych. 

Wykonawcą jest SELEN S.C. Kazimierz Łapczuk, Marek Matusik – produkcja tężni solankowych i grot solnych z siedzibą w Koszalinie.


Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu? 
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Fred 29.04.2022 11:47
Szkoda ze nic się nie robi w parku nad Krepicą!!! Stał się wychodkiem dla psów a Korczak to chyba teraz po dobrzecu najbardziej zaludnione osiedle!!!!

Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama