Relokacja pracownika – kiedy obie strony mogą na niej skorzystać?
Przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi tego, jak ważni dla organizacji są ludzie, którzy ją tworzą. Zwłaszcza ci, którzy pracują na stanowiskach managerskich i specjalistycznych. Dlatego często decydują się na przeniesienie utalentowanych i doświadczonych pracowników do nowo powstających filii i oddziałów w kraju lub za granicą. Nierzadko pracodawca woli pokryć koszty relokacji dotychczasowego pracownika niż szukać kandydata w nowej lokalizacji. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o zaufanie. Szczególnie jeśli pracownik ma zostać przeniesiony na odpowiedzialne stanowisko wymagające dużej samodzielności.
Aby jednak do tego doszło, niezbędna jest zgoda pracownika. W większości przypadków pracownik na relokacji może sporo zyskać. Może liczyć np. na wyższą pensję, awans, pokrycie opłat za wynajem lokum, a nawet wsparcie w znalezieniu pracy dla członka rodziny. Relokacja może więc pozytywnie wpłynąć na rozwój jego kariery zawodowej.
Dlaczego pracownicy nie decydują się na oferty pracy wymuszające zmianę miejsca zamieszkania?
Jednak nie wszyscy pracownicy z równie dużym entuzjazmem podejdą do propozycji zmiany miejsca zamieszkania. Najczęstsze argumenty, które wpływają na rezygnację z relokacji to:
- Zobowiązania rodzinne
Jedną z najczęstszych przyczyn odrzucenia przez pracownika propozycji relokacji są zobowiązania rodzinne, czyli m.in. opieka nad schorowanymi rodzicami, a także konieczność rezygnacji z dotychczasowej pracy lub miejsca pobierania edukacji przez pozostałych członków rodziny.
- Nieatrakcyjna lokalizacja
Zdarza się także, że zaproponowana przez pracodawcę lokalizacja nie spełnia oczekiwań kandydata np. ze względu na to, że w pobliżu nowego miejsca zamieszkania nie ma placówek edukacyjnych lub w okolicy brakuje odpowiednio rozwiniętej infrastruktury drogowej czy usługowej.
Jak w relokacji pracowników może pomóc agencja rekrutacyjna?
Warto pamiętać, że relokacja to duże wyzwanie nie tylko dla osoby zatrudnionej, ale także jej najbliższych. Choć pracodawca nie ma prawa przenieść pracownika do innej lokalizacji bez jego zgody, to zdarza się, że zgoda jest efektem różnego rodzaju nacisków. Pracownik, który zostanie niejako zmuszony do relokacji (np. po otrzymaniu wypowiedzenia zmieniającego), może stracić zaufanie do pracodawcy i przy pierwszej możliwej okazji zrezygnować z pracy. Agencja rekrutacyjna, w której pracują doświadczeni rekruterzy, może pomóc w wyłonieniu osób z zespołu, które wykazują dużą mobilność zawodową.
Zazwyczaj jednak najlepszym rozwiązaniem okazuje się przeprowadzenie wieloetapowego procesu rekrutacji w docelowej lokalizacji. Dzięki temu, że rekruterzy dysponują szeroką bazą kontaktów, są w stanie szybko dotrzeć do osób, które posiadają odpowiednie doświadczenie i kompetencje miękkie wymagane na danym stanowisku. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracodawca nie musi ponosić kosztów relokacji, ale może zyskać nowego pracownika, który zwiąże się z firmą na stałe.
Napisz komentarz
Komentarze