Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nagle zasłabł. 55-latka nie udało się uratować

Poranna akcja służb ratunkowych w Czekanowie w powiecie ostrowskim. Podróżujący autem 55-letni mężczyzna nagle stracił przytomność.

fot. ostrow24.tv

Mężczyzna jechał z kolegą. Na ulicy Mostowej w Czekanowie nagle źle się poczuł, zasłabł. Na miejsce wezwano Zespół Ratownictwa Medycznego. Na pomoc było jednak już za późno. 55-letni mężczyzna zmarł. Policjanci wykluczyli udział osób trzecich. Trwają czynności pod nadzorem prokuratora.

****

Przypominamy podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.

Resuscytacja krążeniowo oddechowa przebieg wykonywanych czynności:
  1. Upewnij się, że zarówno ty, jak i osoba poszkodowana jesteście bezpieczni – pamiętaj o rękawiczkach
  2. Sprawdź, czy poszkodowany jest przytomny – chwyć poszkodowanego za barki i delikatnie potrząśnij oraz zapytaj głośno: „Jak się czujesz?” lub „Co się stało?”.
  3. Jeśli nie reaguje, zawołaj głośno o pomoc/ wyznacz osobę, której celem będzie wezwanie ambulansu
  4. Udrożnij drogi oddechowe poprzez odgięcie głowy i uniesienie żuchwy.
  5. Utrzymuj drożność dróg oddechowych.
  6. Oceń wzrokiem, słuchem i dotykiem, czy występują  minimum dwa prawidłowe oddechy:

–    obserwując ruchy klatki piersiowej i nadbrzusza,

–    stwierdzając obecność przepływu powietrza i szmery oddechowe na wysokości ust i nosa ratowanego,

–    wyczuwając ruch powietrza na swoim policzku.

Na wyżej wymienione czynności przeznacz nie więcej niż 10 sekund.

  1. Po stwierdzeniu braku oddechu powinieneś wezwać pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112), lub upewnij się, że osoba przez Ciebie wyznaczona już to zrobiła. Pamiętaj włącz w tel zestaw głośnomówiący resuscytacja krążeniowo oddechowa może być kontynuowana, kiedy będziesz rozmawiał z dyspozytorem medycznym
  2. Resuscytacja krążeniowo oddechowa musi być rozpoczęta jak najszybciej po stwierdzeniu braku oddechu. Uciski klatki piersiowej są jedynym i najskuteczniejszym sposobem podtrzymania krążenia i właściwego dotlenienia mózgu.
  3. Po wykonaniu 30 uciśnięć na głębokość około 5-6 cm wykonaj 2 oddechy ratunkowe. Pamiętaj odegnij głowę poszkodowanego i zaciśnij skrzydełka nosa aby wykonać prawidłowe wdechy:

–   stosunek czasu ucisku mostka do jego zwolnienia powinien prawidłowo wynosić 1 : 1,

–   stosunek ucisku klatki piersiowej do wentylacji wynosi 30 : 2,

–   jeżeli ratowników jest więcej, powinni zmieniać się co 2 minuty tak, aby przerwy w resuscytacji były jak najkrótsze.

  1. W sytuacji gdy nie możesz lub nie chcesz prowadzić sztucznej wentylacji, ogranicz się do uciskania klatki piersiowej – wykonuj to bez przerw z częstością co najmniej 100 uciśnięć na minutę (nie przekraczając 120/min).
  2. Jeśli w pobliżu znajduje się defibrylator AED użyj go jak najszybciej

_________________________________________________________________________________________________________________________

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama