Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

60 mln zł na geotermię. Wiertła już wdzierają się w ziemię

Są już na półmetku do darmowej, czystej energii wprost z głębi Ziemi. Kolejny samorząd inwestuje w energię geotermalną. 10 procent wszystkich domów w Koninie wkrótce ogrzeje ciepło wód wydobywanych z zasobów geotermalnych, a tamtejszy samorząd planuje otwarcie turystycznego kurortu.

Autor: Miasto Konin

Na malowniczej wyspie Pociejewo, którą okala rzeka Warta powstaje ciepłownia geotermalna. Specjalna instalacja będzie czerpać gorącą wodę ze złóż położonych 2660 metrów pod ziemią. 7 marca inżynierom udało się pokonać połowę tej drogi. Przewiercili już 1250 metrów. 

Wiertła o różnej średnicy, od 17 do 23 cali, wbijają się w głąb ziemi z prędkością 6- 70 metrów na dobę. 

- Budowa ciepłowni geotermalnej na wyspie Pociejewo to pierwszy krok mający dać impuls do rozwoju tego malowniczego miejsca. A jego potencjał jest w naszej opinii ogromny! Gorąca woda, po którą sięgamy w głąb ziemi pozwoli nam ogrzać ponad 10 proc. miasta – i to jest cel pierwszy. W dalszej perspektywie jednak marzy nam się, w pobliżu geociepłowni, profesjonalny kompleks obiektów z usługami leczniczymi, rekreacyjnymi, wypoczynkowymi – mówi  Piotr Korytkowski, prezydent Konina. 

Inwestycja kosztuje 60 mln zł i w znacznej części pokrywana jest funduszami Unii Europejskiej. Ma być ukończona jeszcze w tym roku. 

Pod powierzchnią terenów Konina i okolic są zasoby wód geotermalnych o powierzchni połowy morza Bałtyckiego, często przekraczające temperaturę 120°C. Jej pozyskiwanie na cele gospodarcze i turystyczne jest jednym z priorytetów powołanej w ubiegłym roku Aglomeracji Konińskiej. 

 


 

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Marta 13.03.2022 07:31
A pracy w Koninie jak nie było tak nie ma i ludzie uciekają... to 10% miasta to może być niedługo 100%

Mateusz 12.03.2022 22:52
Najpierw zabiera krocie, ale najgorsze są koszty uczestnictwa w UE których nie widać, np szkodliwe przepisy, które uniemożliwiają konkurencję, limity, ograniczenia, polityka klimatyczna itd. żeby dać jakieś grosze na jakieś tam inwestycję. Najlepiej jeszcze jak technologię do nich trzeba kupić u Niemców, no i tablicę jak największą, że współfinansowane ze środków UE, szkoda że na rachunkach i cenach produktów nie ma informacji o ile jest droższy przez UE. Komuna, wszystko to już było, ale ludzie mają krótką pamięć, za to TV nie wyłączają nawet do spania...

krak 12.03.2022 10:02
coś podobnego, ta wstrętna wg niektórych UE daje Polsce pieniądze i to na jakieś termy?

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama