Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na L4 przez wypalenie zawodowe? Sprawdź, czym się objawia

Od 1 stycznia 2022 roku wypalenie zawodowe będzie uznawane za jednostkę chorobową na podstawie Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób WHO. To sprawia, że osoby, u których zostanie stwierdzone, mogą ubiegać się o zwolnienie lekarskie. Specjaliści podkreślają, by nie lekceważyć tego zjawiska, bo syndrom wypalenia może mieć poważne konsekwencje.

Wypalenie zawodowe to odpowiedź organizmu na długotrwały stres, którego źródłem jest praca. Może być ono reakcją na przeciążenie obowiązkami, zbyt odpowiedzialne i trudne zadania lub wyczerpującą, nudną i monotonną pracę. Chociaż wypalenie zawodowe odnosi się przede wszystkim do funkcjonowania w środowisku zawodowym, ma jednak ogromny wpływ na jakość całego naszego życia.

Dotyka ono ludzi niemal w każdym wieku. Narażone na nie są szczególnie osoby bardzo ambitne, z tendencją do pracoholizmu. Zjawisko nasiliło się w czasie lockdownu, kiedy wielu ludzi przeszło na pracę zdalną.

Od nowego roku pracownik, u którego lekarz potwierdzi wystąpienie wypalenia zawodowego, może pójść na zwolnienie lekarskie z tego tytułu. Choć otwiera to furtkę do wyłudzeń L4 specjaliści zaznaczają, by nie lekceważyć tego zjawiska.

Jakie są symptomy wypalenia zawodowego?

U osób doświadczających wypalenia zawodowego najczęściej obserwuje się:

- Wyczerpanie emocjonalne i psychofizyczne, które pojawia się na skutek psychicznego przemęczenia lub przeciążenia. Objawia się ono narastającym, długotrwałym i nieprzemijającym uczuciem zmęczenia oraz zniechęcenia. Stanowi temu mogą towarzyszyć stwierdzenia typu: „nic mi się nie chce”, „to wszystko nie ma sensu”.

- Depersonalizację przejawiającą się tendencją do nadmiernego dystansowania się wobec problemów zawodowych i deprecjonowania innych osób (współpracowników, podwładnych, klientów), niechęcią do kontaktów interpersonalnych, konfliktowością i problemami z komunikacją interpersonalną.

- Obniżone poczucie wartości dokonań osobistych, oznaczające brak zadowolenia z osiąganych w pracy wyników oraz subiektywne odczucie braku sukcesu.

Jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym?

- Istnieją różne sposoby zapobiegania wypaleniu zawodowemu oraz postępowania w przypadku zaistnienia tego zjawiska:

- Bardzo ważne jest wykonywanie pracy zgodnej ze zdobytą wiedzą, umiejętnościami, kwalifikacjami i predyspozycjami oraz stawianie sobie realnych celów zawodowych, czerpanie satysfakcji z wszelkich, nawet najmniejszych sukcesów i dokonań.

- Dbałość o wypoczynek w trakcie dnia pracy oraz po jego zakończeniu. Wypalenie zawodowe dużo częściej pojawia się u osób, które pracują ponad 40 godzin w tygodniu, przynoszą pracę do domu i nawet w czasie wolnym nie przestają o niej myśleć i mówić.

- Rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, zapewnienie sobie czasu na zajęcia, które sprawiają dużo satysfakcji i są źródłem energii emocjonalnej oraz psychicznej.

- Na każdym etapie rozwoju człowieka istotny jest ciągły wysiłek, którego celem jest rozwijanie osobowości, budowanie adekwatnej samooceny i obiektywnej oceny rzeczywistości. Nie mniej ważne jest ciągłe rozwijanie umiejętności interpersonalnych, komunikacyjnych, jak też utrzymywanie kontroli nad doświadczanym stanem emocjonalnym.

- Przydatne będzie gromadzenie i rozwijanie zasobów związanych z umiejętnością radzenia sobie ze stresem. Dzięki nim możliwe staje się postrzeganie sytuacji trudnych jako wyzwań, a nie jako zagrożeń czy strat.

- Nie można zapominać również o utrzymywaniu bliskich relacji z innymi ludźmi oraz zapewnieniu sobie możliwości uzyskiwania wsparcia społecznego i pomocy.

Po stronie pracodawcy bardzo ważna jest dbałość o:

- dopasowanie zadań do kompetencji oraz czasowych możliwości pracowników,

- adekwatne wynagradzanie za pracę,

- docenianie, chwalenie i podkreślanie osiągnięć pracowników,

- umożliwienie adekwatnego poziomu samodzielności oraz decyzyjności,

- zapewnienie przyjaznego i otwartego środowiska pracy.

AG na podstawie rodzinaipraca.gov.pl/, fot. pixabay


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 3°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1034 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: obywatel GCTreść komentarza: Jestem bardzo ciekawy, czy ktoś potrafi wytłumaczyć mi fakt,że zimy są coraz łagodniejsze, a ogrzewanie mieszkania coraz droższe? O co tu chodzi? Czyżbym musiał finansować podwyżki pracowników i dyrektorów Elektrociepłowni Piwonice? Już i tak wszystko drożeje przez pisowskie skokowe podnoszenie minimalnej płacy, a polskie firmy nie są konkurencyjne w Europie... Dokąd to zaprowadzi?Data dodania komentarza: 12.12.2024, 22:15Źródło komentarza: Tarcza tarczą, ale ogrzewanie w styczniu i tak podrożejeAutor komentarza: ***** ***Treść komentarza: Tyle ze to PiSiorki założyły ten twór .....Dokształciś się radzę a nie wypowiadać !Data dodania komentarza: 12.12.2024, 21:41Źródło komentarza: Była kładka, nie ma kładki. „Dzieci tędy chodziły do szkoły”Autor komentarza: 07Treść komentarza: Problem w tym, że większość z tych psów "rasowych" nie posiada rodowodu ,a więc są to tzw. mieszańce (choć wyglądem nie różnią się od tych "rasowych"),więc każdy może je posiadać.... Pies rasowy cyt ".kiedy jego pochodzenie jest udokumentowane rodowodem, w którym zawarte są informacje dotyczące przodków zwierzęcia do czterech pokoleń wstecz".Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:03Źródło komentarza: Tego psa bez pozwolenia nie kupisz. Sprawdź, czy jest na liścieAutor komentarza: IwonaTreść komentarza: Ekspedientka napewno z upadliny bo półka by miała więcej dla starszej osoby empatii w świętaData dodania komentarza: 12.12.2024, 18:51Źródło komentarza: Policja zatrzymała staruszkę. TYM chciała zapłacić za zakupy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama