Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 09:55
Reklama
Reklama
Reklama

Będzie dodatkowy sprzęt do poboru osocza od ozdrowieńców? Kaliskie centrum krwiodawstwa stara się o dotację unijną

Być może pobieranie osocza od ozdrowieńców za moment będzie koniecznością, więc w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu dodatkowy sprzęt z pewnością się przyda. Dlatego placówka czeka na pieniądze z unijnego programu, który powstał z myślą o doposażeniu miejsc, gdzie pobierane są płyny mogące wspomóc leczenie chorych na Covid-10. Kaliskie RCKiK jest koordynatorem projektu, w ramach którego o dotację ubiega się kilka innych, też dużych centrów. Kto dostanie wyczekiwane środki powinno okazać się na przełomie września i października.
Będzie dodatkowy sprzęt do poboru osocza od ozdrowieńców? Kaliskie centrum krwiodawstwa stara się o dotację unijną

W projekcie, którego liderem jest kaliskie RCKiK o wsparcie ubiegają się też placówki z ośmiu innych miast: Wrocławia, Raciborza, Lublina, Radomia, Zielonej Góry, Warszawy, Krakowa i Łodzi. Wniosek Komisja Europejska przyjęła, ale dotacje najprawdopodobniej dostaną tylko wybrane miasta.  - Każde z centrów miało wytypować urządzenia, którymi są zainteresowane, którymi wspomogą i wpłyną na wzrost poziomu poboru osocza od ozdrowieńców i tak jak obserwujemy głównie chodzi o aparaty do poboru osocza metodą plazmaferezy – wyjaśnia Małgorzata Tarnawska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. - Niektóre występowały też o pieniądze na zakup  aparatów do inaktywacji osocza, które musi zostać poddane takiemu procesowi przed przekazaniem go dalej, czego do tej pory dodatkowo nie wykonujemy i fajnie gdybyśmy mieli takie możliwości.

Tym bardziej, że terapia osoczem pobranym od osób, które pokonały koronawirusa została dopuszczona do stosowania w Unii Europejskiej. Dlatego Komisja Europejska, w ramach instrumentu wsparcia w sytuacjach kryzysowych (ESI), proponuje wsparcie dla punktów poboru krwi. - Dzięki środkom, które zaproponowaliśmy, jesteśmy w stanie pójść o krok dalej w zakresie zbierania osocza i zachęcam wszystkich zainteresowanych do korzystania z nich –powiedziała komisarz Stella Kyriakides.

Tym bardziej, że na dotychczasowych działaniach pewnie się nie skoczy. W środę firma Biomed z Lublina ogłosiła, że na bazie płynu będącego jednym z elementów krwi wyprodukowała lek na Covid-19. Jednym z ośrodków, który dostarczał do laboratorium osocze był kaliski i teraz też zgłasza gotowość, by pomóc producentowi jeśli preparat pozytywnie przejdzie fazę badań klinicznych WIĘCEJ.

Jeśli będzie większe zapotrzebowanie na ten produkt będzie też potrzebny sprzęt do jego poboru. - Wystąpiliśmy o dotację do Komisji Europejskiej na zakup urządzeń, które umożliwią nam jeszcze większy pobór osocza, bo jeśli Biomed, czy inne ośrodki kliniczne będą zainteresowane współpracą z nami to my chcemy się przygotować już teraz, by sprostać stawianym nam wymaganiom – dodaje Małgorzata Tarnawska.

Kalisz wnioskował o 200 tysięcy złotych na zakup dwóch aparatów. Inne ośrodki, które biorą udział w projekcie, w zależności od wielkości miasta, w którym są zlokalizowane i potrzeb.

Wyniki powinny być znane w najbliższych dniach i wtedy zacznie się procedura zakupowa.

AW. zdjęcie arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 30°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama