Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Śladami zegarów słonecznych”. Koło Astronomiczne Malapert zaprasza na cykl spotkań

Nie ma własnego napędu, odmierza czas na podstawie zmiany pozycji słońca, wskazuje czas za pomocą cienia. Zegar słoneczny wykorzystuje obrotowy ruch Ziemi, co pozwala zaliczyć go do zegarów naturalnych. O tych oraz innych ciekawostkach kaliszanie dowiedzą się podczas cyklu spotkań „Śladami zegarów słonecznych”, który rozpoczyna się już w sobotę 18 lipca o godzinie 18:00 w Parku Miejskim przy zegarze słonecznym.
„Śladami zegarów słonecznych”. Koło Astronomiczne Malapert zaprasza na cykl spotkań

To będzie pierwsze spotkanie z cyklu „Śladami zegarów słonecznych” w Kaliszu, na które zaprasza Koło Astronomiczne Malapert z Kalisza. To wakacyjna propozycja, której celem jest popularyzację astronomii oraz prostych obserwacji pięknej miejskiej architektury, w tym perełek takich, jak zegary słoneczne. - Podobno w Kaliszu są z 4 zegary słoneczne. Jeden z nich pozostaje dla nas jeszcze niezidentyfikowany, ale w ramach cyklu szkoleń spróbujemy go odszukać – mówi Radosław Pior z Koła Astronomicznego Malapert w Kaliszu – Kilka innych zegarów słonecznych znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Kalisza, tak że i te okoliczne „słoneczniki” dołączymy do listy naszych śladów – dodaje.

Gościem pierwszego spotkania, w sobotę 18 lipca, będzie Maciej Lose – wrocławski architekt, miłośnik i kolekcjoner zegarów słonecznych, współautor wystawy zegarów słonecznych „Sol omnia regit” w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. - W sobotę Maciej podzieli się z nami swoją pasją związaną z zegarami słonecznymi. Przedstawi także inne, rzadziej spotykane typy zegarów, które odmierzają czas za pomocą słonecznego cienia – zaprasza Radosław Pior.

Koło Astronomiczne Malapert istnieje od 2013 roku. Skupia miłośników astronomii z Kalisza i okolic. Członkowie Koła biorą aktywny udział w konkursach i olimpiadach astronomicznych, zapraszają mieszkańców Kalisza do wspólnych obserwacji nieba, służą pomocą w doborze sprzętu astronomicznego oraz odpowiadają na wszelkie pytania związane z astronomią i naukami pokrewnymi. Patronem Koła jest Karol Malapert – flamandzki jezuita, który w początkach XVI wieku przywiózł do Kalisza lunety, sprawiając, że w Kaliszu powstało pierwsze na ziemiach polskich obserwatorium astronomiczne.

Zdjęcie przedstawia zegar słoneczny w kaliskim Parku Miejskim. To zegar horyzontalny, marmurowy z roku 1878. Autorem zegara jest Franciszek Szanior, który nadzorował prace modernizacyjne w Parku Miejskim i wkomponował zegar w nowe założenie parkowe.

Karolina Bazan, Radosław Pior, fot. Krzysztof Bartczak


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama