Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 10:02
Reklama
Reklama
Reklama

Innowacyjny prezydent Ostrowa

Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, znalazła się w gronie 80. finalistów z 15. krajów z całej Europy w konkursie „Innowacje w Polityce” – Doceniono nasze działania z zakresu opieki społecznej i zdrowotnej, gospodarki mieszkaniowej oraz mobilności w mieście - powiedziała Beata Klimek. Wręczenie nagród odbyło się 6 grudnia w Wiedniu.
Innowacyjny prezydent Ostrowa

Instytut Innowacji w Polityce, z siedzibą w Wiedniu, od tego roku przyznaje Nagrody dla Innowacji w Polityce za działania, które nie tylko podnoszą jakość życia Europejczyków, ale również łączą ich i inspirują.  Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 6 grudnia 2017 roku w wiedeńskim Ratuszu. Mowę powitalną wygłosił Philip Bloom, pisarz i historyk, absolwent Uniwersytetu w Oxfordzie.

- Dziś powinniśmy mówić o polityce nadziei. Jak pokazuje historia, liberalna demokracja nie została nam dana na zawsze. Dlatego też, w mojej opinii, żaden polityk nie powinien zostać wybrany, jeśli  nie potrafi sobie odpowiedzieć na pytanie  gdzie on/ona widzi nasze społeczeństwo za 20 lat. Gdzie możemy dojść i jak możemy dojść do tego miejsca? Gdzie są możliwości, a gdzie stoją przeszkody? Jaka jest przyszłość naszej demokracji w społeczeństwach, w których praca będzie poddana coraz większej cyfryzacji, w których ludzie porozumiewają się poprzez media społecznościowe? To są tylko pytania do dyskusji, ale powinniśmy je zdawać i powinniśmy o tym dyskutować. Dlatego tu dzisiaj jesteśmy, w gronie autorów najbardziej innowacyjnych projektów w Europie. Ta dyskusja  i wymiana wiedzy jest konieczna do budowania przyszłości Europypowiedział w mowie otwierającej galę Philip Bloom.

Do konkursu wpłynęło 589 projektów całej Europy (m.in. z Paryża, Barcelony, Londynu, Liverpoolu), które zostały nominowane w ośmiu kategoriach - cywilizacja, demokracja, praca, dobrobyt, jakość życia, prawa człowieka, społeczność i ekologia. Spośród ponad pół tysiąca projektów 1022 jurorów pochodzących z krajów europejskich wybrało 80 finalistów. W finale znalazło się 8 osób z Polski. Jedną z nich jest Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Prezydent miasta została nominowana w kategorii: jakość życia. Temat ostrowskiego wniosku to: „Programy miejskie jako sposób na podniesienie jakości życia mieszkańców”.  Doceniona została realizacja m.in. takich projektów, jak: miejskie becikowe, Ostrowska Karta Rodziny 3 +, Ostrowska Karta Seniora, programy mieszkaniowe oraz działania mające na celu poprawę mobilności w mieście. - Jestem niezwykle wzruszona i dumna, że Ostrów Wielkopolski został wyróżniony w tak prestiżowym konkursie. To nagroda przede wszystkim dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, bo tak naprawdę bez nich nie udałoby się przeprowadzić tych wszystkich projektów, które zostały dostrzeżone na europejskiej scenie. Europejskie jury doceniło innowacyjność ostrowskiego projektu oraz zaangażowanie mieszkańców w poszczególne działania. Dostrzeżono fakt, że to kapitał  ludzki ma największy wpływ na rozwój  miasta, a głównym odbiorcą projektów realizowanych w Ostrowie są jego mieszkańcy.  Mnie, jako prezydenta miasta, szczególnie cieszy, gdy realizowane w Ostrowie programy spotykają się z uznaniem mieszkańców, a z drugiej mogą służyć tako jako przykład dobrych praktyk w innych europejskich miastach. To niezwykle budujące- powiedziała prezydent Beata Klimek.

  

- Naszą misją jest doskonalenie politycznej pracy w Europie. Naszym „know- how”  jest wiedza i doświadczenie tych, którzy odnieśli już sukces w odkrywaniu nowych przestrzeni w polityce.  Postawiliśmy sobie wspólne zadanie, aby zebrać najbardziej innowacyjną pracę, która poprawia nasze życie jako Europejczyków. W  grudniu 2017 roku udało nam się zrobić milowy krok i oto jest: 80 najlepszych praktyk w polityce w Europie, wybranych głosem 1022 obywateli. Co najważniejsze, są z nami finaliści Nagrody „Innowacje w Polityce”, których praca ma charakter przełomowy, można ją stawiać za przykład i może służyć jako cenne źródło inspiracji dla innych. Serdecznie Państwu gratuluję i dziękuję za to, że tu jesteście - powiedział podczas uroczystej gali Edward Strasser, założyciel Instytutu Innowacje w Polityce.

Przed uroczystą galą odbyło się spotkanie pod hasłem „Polityka, Kawa i Ciastko” podczas którego finaliści  konkursu mieli okazję, aby zaprezentować swoje projekty politykom, dziennikarzom oraz pozostałym finalistom. Gospodarzem spotkania byli: Juergen Czernohorszky - radny miasta Wiednia, Europejskie Forum „Alpbach” oraz Instytut „Innowacje w Polityce”. - Ostrów Wielkopolski jest ponad 72-tysięcznym miastem. W realizowanym przeze mnie projekcie chciałam pokazać, że także miasta średniej wielkości, właśnie takie jak Ostrów Wielkopolski, mogą być miejscem atrakcyjnym do życia, zarówno dla tych najmłodszych mieszkańców, dla młodych rodzin,  jak i seniorów, miejscem przyjaznym i z perspektywą rozwoju, miastem z bogatą ofertą kulturalną i sportową. Mamy bezpłatne przedszkola, wybudowaliśmy Żłobek Miejski, budujemy mieszkania dla seniorów, oferujemy ciekawe propozycje dla młodych rodzin, jak np. miejskie becikowe czy Ostrowski Przyjazny Program Mieszkaniowymówiła podczas dyskusji prezydent Beata Klimek.

Instytut Innowacje w Polityce został założony przez wiodących inwestorów prywatnych, artystów mediowych i ekspertów ds. komunikacji. Nagrodę wspiera w ramach partnerstwa kilka renomowanych think tanków i fundacji w Europie: Act.Now w Wiedniu, Das Progressive Zentrum w Berlinie, Dublin City University, Bułgarska Szkoła Polityki, EuropaNova w Paryżu, Europejskie Forum Alpbach, Stowarzyszenie 61, THINKTANK, Szkoła Liderów, Fundacja Wspomagania Wsi, Aśoka.

Źródło: Artur Kołaciński, Biuro Prasowe UM


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 30°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama