Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Trwa głosowanie na obywatelskie pomysły

Jeszcze przez tydzień, do piątku 29 września, kaliszanie mogą głosować na zadania w ramach czwartej edycji budżetu obywatelskiego. Do wyboru mamy aż 118 propozycji. Mieszkaniec może zaznaczyć maksymalnie sześć z nich: trzy zadania ogólnomiejskie i trzy osiedlowe.
Trwa głosowanie na obywatelskie pomysły

Wyposażenie instytucji publicznych w defibrylatory, boisko przy Szkole Podstawowej nr 1, wybudowanie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego przed sądem w Alei Wolności, koncert zespołu Bajm a może koncert Kombi? Obywatelskie propozycje są przeróżne. Spośród 118 pomysłów, 50 to te ogólnomiejskie, a 68 dotyczy zadań lokalnych, czyli związanych z konkretnymi osiedlami.

Pełną listę znajdziesz TUTAJ

Głosować można tradycyjnie - wypełniając formularz i wrzucając do specjalnej urny w jednym z 25 punktów na terenie miasta albo internetowo za pośrednictwem strony www.bo.kalisz.pl

W tym roku nazwiska wnioskodawców projektów są jawne. Wiemy zatem, kto jest autorem zaakceptowanego i poddanego pod głosowanie pomysłu. I tak Violetta Białożyk-Zduniak z Rady Osiedla Czaszki wystąpiła o powstanie automatycznej toalety publicznej w Parku Przyjaźni. – Uważam, że jest to inwestycja potrzebna nie tylko mieszkańcom naszego osiedla, ale wszystkim odwiedzającym Park Przyjaźni – mówi nam Violetta Białożyk- Zduniak.

Osiedle Asnyka najbardziej potrzebuje wyremontowanych ulic – mówi nam przewodniczący Rady tego osiedla. I skoro nie mogą doczekać się wykonania tych inwestycji z budżetu miasta, to próbują walczyć o nie w budżecie obywatelskim. - Wszystkie trzy ulice główne: ul. Asnyka, Ostrowska i droga do ZUS-u – ul. Konopnickiej są zgłoszone, zakwalifikowały się do głosowania i zobaczymy, co z tego wyjdzie. Prezydent obiecał jednemu radnemu z PiS-u, że ul. Asnyka znajdzie się w przyszłorocznym budżecie na odcinku od Polnej do Serbinowskiej, ale jak to bywa… Jeden prezydent też obiecywał dwa lata temu, że będą te ulice robione i jakoś nie są robione – mówi Aleksander Wawrzonowski, przewodniczący Rady Osiedla Asnyka.

 Budżet obywatelski jak sama nazwa wskazuje to pieniądze, dokładnie 5 mln zł, które mają zostać rozdysponowane na inwestycje OBYWATELSKIE, takie, z których mieszkańcy będą mogli bezpośrednio skorzystać. Niestety i w tej edycji do głosowania przedarły się takie propozycje zadań jak: zakup busa dla Ośrodka Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji czy nowe wiaty przystankowe na kilku osiedlach. Z busa raczej kaliszanie nie będą korzystać, a OSRIR to jednostka miejska, a nie stowarzyszenie czy fundacja. Jeśli chodzi o wiaty przystankowe, to nie dalej jak dwa lata temu część z nich wymieniało miasto z własnego budżetu.  Podobna sytuacja wystąpiła w dwóch poprzednich edycjach: wówczas masowo, do każdego osiedla wpisano zadanie związane z wymianą oznakowania ulic.

Z pewnością wielu kaliszan zniechęcają też spore opóźnienia w realizacji zwycięskich zadań. Miasto dopiero teraz finiszuje z wykonaniem obywatelskich inwestycji z pierwszej edycji – czyli z 2014 roku. W realizacji jest jeszcze kilka zadań, które zgodnie z regulaminem powinny cieszyć kaliszan już rok temu. Stan wykonania budżetu obywatelskiego 2017 zdaniem radnych PO wynosi … 10%. Choć urzeczywistnienie pomysłów kaliszan idzie Ratuszowi dość opornie, to w końcu te zadania powstaną – i w to większość kaliszan mamy nadzieję wierzy.

 

AG, fot. autor

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 14°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 25 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: jbkTreść komentarza: kalisz ma duze tradycje w byciu calkowicie niszczonym w trakcie wojen nie mozna od tak przerwac tego wiekowego dziedzictwa wiekszy obszar wiekszy broblem tak wiec wiesz. A tak na serio duza czesc starego kalisza jest zbudowana na starych fundamentach jeszcze starszego kalisza, mile to kiedy czytasz ksiazke 100 letnia a tam sa te same ulice alejki miiejsca |(inaczej ponazywane oczywiscie) ma to swoj urok. nie potrafie logicznie wytlumaczyc dlaczego nie buduje sie wiecej blokow po 30 pieter w kaliszu mie potrafie takze wytlumaczyc dlaczego za m2 placisz 10k czy wiecej i nie potrafie wytlumaczyc kogo na to stac. czy wyczerpalem wszystkie Twoje pytania i watpliwosci ? aha rozrastanie sie w boki nigdy nie jest dobre, przyklad szalego i opatpwka pokazuje jak te plany wyszly. ostrowa nigdy nie anektujemy a co do mniejszych miejscowosci brzydza sie nami jeszcze bardziej niz my nimi....Data dodania komentarza: 4.05.2025, 16:26Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarczaAutor komentarza: PiwoniczaninTreść komentarza: Poczekajcie wszyscy, aż się CPK namyśli , gdzie będzie przebiegać szybka kolej.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 15:37Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarczaAutor komentarza: AntekTreść komentarza: Przy takiej małej powierzchni jaką ma Kalisz to niedługo będzie to konieczność żeby budować „w górę”. Sporo mniejsze ludnościowo miasta mają czasem 2-3x większą powierzchnię. Kalisz powinien poszerzyć swoje granice jeśli mamy się w ogóle rozwijać.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 11:30Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarczaAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: W innych mniejszych miastach buduję się wyżej niż w Kaliszu, masakra.Data dodania komentarza: 4.05.2025, 10:34Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarcza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama