Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bal kostiumowy Królowej Wiktorii. Niezwykła wystawa w Opatówku

53 fotografie pochodzące z Archiwum Lafayette’a w Victoria & Albert Museum w Londynie, stanowiącego jedną z najbardziej znaczących brytyjskich kolekcji szklanych negatywów z okresu późnowiktoriańskiego i edwardiańskiego, będzie można oglądać w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Dopełnienie wystawy będą cztery historyczne kostiumy i zaaranżowane atelier fotograficzne, w którym będzie można wcielić w postacie z wielkiego balu ku czci królowej Wiktorii.
Bal kostiumowy Królowej Wiktorii. Niezwykła wystawa w Opatówku

Bal w Devonshire House był  statnim tego rodzaju królewskim przyjęciem w historii Wielkiej Brytanii. Odbył się 2 lipca 1897 r. w celu uczczenia Diamentowego Jubileuszu Królowej Wiktorii upamiętniającego 60-lecie jej panowania. - Na wystawie za pośrednictwem wybranych kostiumów, objaśniony został późnowiktoriański świat idei, pojęć i wyobrażeń. Teksty, opisujące i analizujące wysoce skomplikowane stroje i bogactwo klejnotów, przenoszą nas w sferę historii, opery, literatury, malarstwa i poezji – zachęca do odwiedzenia wystawy Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. - Co szczególnie godne podkreślenia, przedstawienia postaci orientalnych ilustrują, w jaki sposób Wschód był postrzegany, rozumiany i interpretowany przez mieszkańców zachodniego świata w XIX w.

Dopełnienie wystawy stanowią cztery historyczne kostiumy drobiazgowo i ze znawstwem zrekonstruowane na podstawie fotografii z Archiwum Lafayette’a. Ich twórczyniami są absolwentki artystycznej uczelni Wimbledon College of Art w Londynie.

Na gości zwiedzających wystawę czeka również zaaranżowane atelier fotograficzne, w którym – z wykorzystaniem scenograficznego tła, kostiumów oraz rekwizytów – będzie można się wcielić w postacie z wielkiego balu ku czci królowej Wiktorii i wykonać pamiątkowe zdjęcie. Wernisaż wystawy  zatytułowanej „Od Kleopatry do Nelsona. Jubileuszowy bal kostiumowy Królowej Wiktorii” odbędzie się 10 lutego br. o godzinie 17.00 w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku przy ul. Kościelnej 1. Wystawa będzie czynna do kwietnia.

MIK, fot. MHP w Opatówku


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama