Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Więcej na profilaktykę. Ile i jakie badania dla kaliszan?

Prawie 400 tysięcy złotych – o 21 tysięcy więcej niż poprzednio przeznaczyło Miasto Kalisz na programy profilaktyczne. Dzięki temu będzie można realizować najpopularniejsze wśród mieszkańców badania, ale także nowe – m.in. wykrywające choroby nowotworowe. W ubiegłym roku z bezpłatnych badań skorzystało 5 tysięcy kaliszan, a niemal tyle samo osób wzięło udział w tzw. „Białych Sobotach”. Pod jakim katem będzie można zbadać się tym razem?
Więcej na profilaktykę. Ile i jakie badania dla kaliszan?

Tradycyjnie m.in. pod kątem chorób tarczycy, chorób płuc czy układu krążenia. – W tej chwili realizujemy 7 programów w zakresie profilaktyki zdrowotnej, 4 programy edukacyjne oraz 2 akcje szczepień – mówi Tomasz Rogoziński, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

Z programów profilaktycznych realizowanych przez Miasto można korzystać już od 10 kwietnia w przychodniach oznaczonych logo Miejskiego Programu Profilaktycznego. Niektóre z badań wymagają skierowania lekarza rodzinnego. Bez skierowania można natomiast korzystać z „Białych Sobotów”, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców.  – Przede wszystkim wtedy, kiedy biorą w nich udział lekarze specjaliści. Staramy się, żeby byli oni podczas każdej akcji – mówi Jolanta Mancewicz, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Kalisza.

W tym roku Stowarzyszenie „Wszystko dla Kalisza” wystąpiło z propozycją nowego badania profilaktycznego, który miałby wykrywać choroby nowotworowe.  - Chcemy badać u naszego społeczeństwa odpowiedzialny za choroby nowotworowe antygen – mówi lek. Anna Zięba, radna.

Pilotażowy program miałby ruszyć jesienią. O tym czy akcja na stałe wpisze się w program profilaktyczny zdecydują mieszkańcy podczas głosowania nad Budżetem Obywatelskim.

W ciągu ostatnich 10 lat, odkąd  Kalisz rozpoczął tego typu profilaktykę, wykonanych zostało ponad 40 tysięcy różnego rodzaju badań. Wykaz zaplanowanych na ten rok znajdziecie TUTAJ oraz w kaliskich przychodniach.

Ewelina Samulak, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama