Reklama
niedziela, 28 czerwca 2026 22:43
Reklama
Reklama
Reklama

„SKANDAL i kompromitacja”. Pieniądze na bezpieczeństwo COFNIĘTE

To miał być program, który pomoże samorządom w poprawie bezpieczeństwa swoich mieszkańców. Wprowadzono go w życie w efekcie obaw o rozlanie się na Europę konfliktu rosyjsko -ukraińskiego, ale jest właśnie zwijany. M.in. Kaliszowi cofnięto pieniądze z Programu Ochrony Ludności. Urzędnicy są oburzeni działaniem ministerstwa.
„SKANDAL i kompromitacja”. Pieniądze na bezpieczeństwo COFNIĘTE

Autor: MSWiA

Program Ochrony Ludności wprowadzono w życie uchwałą z 2025 roku. To miały być setki milionów złotych i zintegrowane działania, które podnoszą bezpieczeństwo mieszkańców miast i nawet małych gmin, a dotyczył dużych działań infrastrukturalnych, tj. od budowy schronień, przez zakupy sprzętu dla obrony cywilnej, po szkolenia mieszkańców z zakresu bezpieczeństwa i reagowania na zagrożenie.

Miasto Kalisz w ostatnim naborze złożyło 14 wniosków. MSWiA, za pośrednictwem Urzędu Wojewódzkiego miało dofinansować m.in. zakup trzech agregatów prądotwórczych czy zakup samochodu gaśniczego dla OSP Piwonic, łącznie 1,3 mln zł. Wnioski wstępnie zostały zaakceptowane przez wojewodę, a przyznanie dotacji wydawało się tylko formalnością. Do Urzędu Wojewódzkiego „z góry” przyszła jednak inna dyspozycja.

MSWiA poinformowało, że środki w ramach przyznawanych limitów na obszar nr 3 zarezerwowane są wyłącznie dla Państwowej Straży Pożarnej i powinny być wydatkowane w zakresie  HNS (…). W związku z powyższym, złożone przez Państwa wnioski z tego obszaru w całości zostają anulowane – informuje samorządy wojewoda.

 Samorządy będą finansowane w obszarze nr 2, który obejmuje  m.in. budowę i modernizację magazynów czy doposażanie baz magazynowych w sprzęt, ale gminom odebrano prawo do dofinansowania zakupu samochodów zaopatrzeniowych czy specjalistycznego sprzętu, a na te działania rozpisane były już nabory, regulaminy do nich przygotowywał ten sam resort, który dzisiaj zmienia założenia tego naboru. 

Urzędnicy samorządowi oceniają jednoznacznie, to skandal i kompromitacja resortu i zmienianie zasad gry w jej trakcie. To duży cios w budżety samorządów, bo gminy wcześniej musiały wygospodarować na ten program od 10 do 20 procent wkładu własnego, projekty dostały akceptację wojewody, a teraz zostają anulowane.

Wojewoda zapowiada, że zostanie uruchomiony nowy nabór wniosków, tym razem tylko dla samorządów, a dofinansowanie będzie obejmować 100 procent zadań zleconych, ale utrata zaufania do ministerstwa może skutecznie zniechęcić gminy do kolejnej próby pozyskiwania tych funduszy. 

Opisywany przypadek dotyczy Kalisza, ale jeśli MSWiA stosuje podobną, nową wykładnie prawną w skali kraju, to dofinansowania pozbawione są dziesiątki gmin i może to dotyczyć wielu milionów złotych. 

Przypomnijmy, że program rozpisany był na lata 2025-2026, jesteśmy blisko połowy roku, wnioski zostały anulowane, a wojewoda dopiero zapowiada rozpisanie kolejnego naboru. Jednocześnie premier Donald Tusk w głośnym wywiadzie dla zagranicznych mediów mówił, że atak Rosji na wschodnią flankę NATO to kwestia nie lat a miesięcy. 


PRZECZYTAJ TAKŻE:
 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

WIŚNIA 11.05.2026 14:12
Po poniższych wpisach widać że wypowiedziały się tutaj tylko ruskie trole. Polak by się tak nie wypowiadał.

Bolo 12.05.2026 07:50
Nie ośmieszaj się pacynko tfuska!!!!!!!

aaa 11.05.2026 09:46
kretyni głosują na Tuska i lewaków i niczego się nie uczą, widzę po znajomych że dalej wygadują brednie "cytatami" z tvn i gw

Xl 11.05.2026 08:22
Krystian niech jedzie pod granicę UA, i przywozi emigrantow.Skoro tak wysyłał autokary.A teraz bezrobocie

Ministra języczyni polskiej 11.05.2026 08:16
Cóż szkodzi obiecać.. . cd.

nauczyciel 11.05.2026 11:26
Obiecać i wręczyć uroczyście kartoniki z kwotami, ktorych nigdy nie zobaczysz na własne oczy :)

Bolo 11.05.2026 07:18
Dymią Polaków i tocaraz bardziej a to początek zaraz będziemy piszczeć a kłamca się cieszy !!!!@!!!!

Łududubu 11.05.2026 07:17
Panie *** dzień bez propagandy dniem straconym

PAN JAN 11.05.2026 06:17
A czy w ogóle ten RZĄD i ta koalicja UŚMIECHNIĘTEJ POLSKI zrobił coś żeby ludzią żyło się lepiej . Kasę z KPO porozdawali kolesią na jachty a biedni ludzie będą spłacali , bo nic za darmo z UNI nie dostaniemy .Brawo uśmiechnięta POLSKA i jej wyborcy

kaja 11.05.2026 09:40
A co na to kompromitujący posłowie PAWLICZAKOWA i WTICZAK którzy nic dla KALISZA nie zrobili

Fred 12.05.2026 07:53
Zabiorą karetkę do opatowka zlikwidują wolice i benda trzepac pianę nad obwodnica kalisza która i tak nie powstanie!!!!!!! A pożyteczni idioci i tak na nich zagłosują!!!!!!!

Ktoś 11.05.2026 14:25
co to jest "kolesią"?

Czytelnik 11.05.2026 06:16
Uśmiechamy się coraz szerzej.

patryjota 11.05.2026 09:42
Dalej brygada PO uśiechać sie

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 27°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 30 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: kazik stażewski Treść komentarza: A u mnie też wczoraj, na dziesiątym piętrze, w samo południe i nie w cieniu termometr w zamrażarce pokazywał minus 22 stopni Data dodania komentarza: 28.06.2026, 17:07 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia Autor komentarza: Co za dureń Treść komentarza: A u mnie też w cieniu na parterze w kuchni w piekarniku elektrycznym trzy godziny po jego wyłączeniu też wieczorem pokazywał 65 stopni Data dodania komentarza: 28.06.2026, 16:48 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia Autor komentarza: Pogromca durni i kretynów raz jeszcze Treść komentarza: Bo widzisz durniu, te twoje i innych DUSRNI 41 stopni może być zawyżone nawet o KILKANAŚCIE stopni. PONIEWAŻ poprawny pomiar temperatury powietrza wymaga spełnienia kilku kluczowych warunków, aby uniknąć przekłamań wywołanych czynnikami zewnętrznymi (np. promieniowaniem słonecznym czy ciepłem gruntu). Oficjalne standardy meteorologiczne narzucają następujące zasady:Osłona przed słońcem: Termometr musi znajdować się w głębokim cieniu, najlepiej w specjalnej osłonie radiacyjnej lub tzw. klatce meteorologicznej.Wysokość pomiaru: Urządzenie powinno być umieszczone dokładnie 2 m nad poziomem gruntu.Cyrkulacja powietrza: W miejscu pomiaru musi być zapewniony swobodny przepływ powietrza.Odpowiednie podłoże: Najbardziej miarodajne wyniki uzyskuje się nad trawiastym podłożem, z dala od nagrzewających się asfaltów, murów czy ścian budynków.Niezastosowanie się do tych wymogów (np. wystawienie czujnika na bezpośrednie działanie promieni słonecznych) skutkuje zawyżeniem wskazań nawet o kilkanaście stopni." Data dodania komentarza: 28.06.2026, 16:33 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia Autor komentarza: pogromca durni i kretynów Treść komentarza: A u mnie w piekarniku pokazał 250C Data dodania komentarza: 28.06.2026, 16:23 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama