Reklama
niedziela, 28 czerwca 2026 22:44
Reklama
Reklama
Reklama

Szpital do LIKWIDACJI? „Gdzie ci ludzie pójdą się leczyć?”

Zadłużony szpital w Wolicy ma iść pod nóż- alarmuje była minister zdrowia, posłanka Katarzyna Sójka. Oskarża ona polityków koalicji rządzącej o to, że dążą do połączenia szpitala chorób płuc z kaliskim „Okrąglakiem”, a to oznacza drastyczne zmniejszenie liczby łóżek szpitala, w którym leczą się pacjenci z całej południowej Wielkopolski.
Szpital do LIKWIDACJI? „Gdzie ci ludzie pójdą się leczyć?”

Katarzyna Sójka, była minister zdrowia w krótkim rządzie Mateusza Morawieckiego, posłanka PiS z okręgu kalisko – leszczyńskiego oskarża Koalicję Obywatelską o „katastrofę” do jakiej zmierza sytuacja w szpitalu w Wolicy. 

Pod rządami waszej koalicji w sejmiku województwa wielkopolskiego zadłużony szpital w Wolicy ma iść pod nóż (choć to właśnie dzisiaj po latach kwota zadłużenia zaczęła maleć). Skoro pan Michał już tam nie pracuje, to najwyraźniej nikogo to nie obchodzi, a już na pewno nie panią Poseł (Karolinę Pawliczak – przyp. red.)  -  pisze w internecie posłanka Sójka. 

Posłanka informuje, że Urząd Marszałkowski, kierowany przez polityka KO, planuje wcielenie szpitala chorób płuc w Wolicy do Zespolonego Szpitala Wojewódzkiego w Kaliszu, dyrektor „Okrąglaka’ ma się już przygotowywać do tego procesu. Taka konsolidacja ma drastycznie zmniejszyć możliwości leczenia pacjentów. 

Brutalne cięcie łóżek ze 132 do ledwie ok. 38! A przecież w Wolicę poszły grube bańki! Szpital ma nowe pompy ciepła, fotowoltaikę i należy do międzynarodowej sieci Green Hospital jako placówka zeroemisyjna. Zbudowano oddział rehabilitacji za 6,2 mln zł, kupiono nowy, 128-rzędowy tomograf Siemensa za 4,2 mln zł z oprogramowaniem onkologicznym do raka płuca oraz nowoczesny sprzęt EBUS. Po latach wyremontowano w końcu otoczenie i podjazd dla karetek. Budynki są coraz lepiej wyglądające i w pełni wyposażone.. ale co z tego, skoro wy zamiast leczyć, chcecie to po prostu zlikwidować mówiąc, że konsolidujecie .. Wolica leczy obecnie 100 pacjentów w programie astmy ciężkiej (B.44) i ok. 30 ze w programie leczenia idiopatycznego śródmiąższowego włóknienia płuc (B.87) lekami przeciwfibotycznymi. Działa tam program leczenia sarkoidozy, immunoterapia nowotworów oraz pracownia badania bezdechu sennego!. Placówka prowadzi chorych z nieinwazyjną wentylacją domową … Gdzie ci ludzie pójdą się leczyć?⁉️Gdzie ma jechać cała południowa Wielkopolska⁉️❗️skoro Poznań i Konin pękają w szwach i nie mają już mocy przerobowych? Cała Koalicjo rządząca, którzy tak chętnie obroniliście minister zdrowia - nie optymalizujecie kosztów tylko !!! wy wyrzucacie chorych za drzwi❗️- grzmi w internecie Sójka.

I krytykuje posłanką Karolinę Pawliczak, bo ta krytykowała sposób zarządzania szpitalem w Kępnie. A placówką tą zarządza Angelika  Możdżanowska, była europosłanka PiS. 

Żeby przykryć Wolicę, posłanka Pawliczak robi awanturę, że Kępno nie wzięło milionów na budowę nowego budynku. Tłumaczę więc najprościej jak się da. Szpital w Kępnie ma świetny oddział rehabilitacji przygotowany na 100 pacjentów ( 40 miejsc w pięknie wyremontowanym i dostosowanym dworku oraz 60 miejsc w NOWIUTKIM !! budynku)!! Wiecie ilu leczy? Czterdziestu❗️. Wykorzystuje 40% potencjału, bo NFZ NIE PŁACI za leczenie kolejnych❗️

Plany połączenia szpitala z Wolicy z placówką w Kaliszu są realne i przygotowywane od dawna. Szpital w Wolicy prowadzi działania naprawcze, które mają poprawić jego sytuację finansową, a równolegle do tego prowadzony jest specjalny audyt, który może doprowadzić do pozbawienia szpitala autonomii.

Wobec powyższego można stwierdzić, że rozpoczęto obecnie działania służące rzetelnej identyfikacji obszarów wymagających usprawnienia, w tym potencjalnych dotychczas niezidentyfikowanych źródeł nieefektywności oraz wypracowaniu rekomendacji dotyczących dalszych kierunków działań umożliwiających optymalne wykorzystanie zasobów pozostających w dyspozycji szpitala, w tym ewentualnego włączenia do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu – informował kilka dni temu w radiu Eska marszałek województwa wielkopolskiego. 

Temat będziemy aktualizować o nowe informacje ze szpitala w Wolicy i z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. 


PRZECZYTAJ TAKŻE:
 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pacjent 14.05.2026 17:31
Ten szpital i to miejsce w jakim się znajduje las i czyste powietrze to atuty, o które trudno gdzie indziej w leczeniu schorzeń pulmonologicznych. Szpital ma swoją piękną historię i oddanych pracowników. Skoro jest takie zapotrzebowanie na leczenie pulmonologiczne i diagnostykę pacjenci są zaopiekowani, bo personel ma doświadczenie w swojej pracy. Pracuje z pacjentem pulmonologicznym od lat przekazując swoje doświadczenia w pracy z pokolenia na pokolenie.Tej atmosfery między pacjentem a personelem nie ma nigdzie Dlatego ,że ten pacjent wraca na leczenie tak to jest w chorobach przewlekłychy..Nie zmieniajcie nic tylko zastanówcie się skoro nie jest zapłacone za leczenie pacjentów to kogo to jest wina ?

Anna Sowińska 24.06.2026 16:21
Ten szpital jest cześć pacjentów któży tam przebywają na rehabilitacji jak i w szpitalu gdzie mogą w spokoju wychodzić do lasu i oddychać świeżym powietrzem a nie męczyć się w pomieszczeniu niestety jestem pacjentką rehabilitacji i bardzo zadowolona jestem tam jak przebywam dlaczego pacjenci wolom przyjeżdżać do szpitala na Wolicy na rehabilitację niż gdzieś indziej proszę się po pytać a to ze problem jest finansowy to nie odbierajcie pacjentom tego dobrego co im tam na Wolicy się podoba . Szanujcie pacjentów a nie co chwilę muszą zmieniać coś innego w swoim życiu pacjet się nie liczy i lekarze któży tam pracują to widać ze najlepiej zamknąć i pacjentów mnieć w nosie .Niektórzy pracują ciężko na wszystko żeby pomóc pacjetom w ciężkim zdrowiu jak i rehabilitacji proszę pomyśleć o nas pacjentach. A na rehabilitację nigdzie nie będę jeździć bo tu mam blisko i autobus jedzi na Wolice .

Kaliszanin 11.05.2026 15:46
A wy wszyscy myślicie że jak wygra pis to będzie lepiej .POMARZYĆ MOŻNA

Wyborca 11.05.2026 03:01
Połączenie to nie likwidacja, no ale brunatnej prawicy potrzebny jest sukces, choćby byle jaki!

Kuba 10.05.2026 21:22
A czy tym szpitalem nie kierował kiedyś ten sam dyrektor krury rozłożył na łopatki energetyke i kaliski okraglak

niezalogowany 10.05.2026 17:18
WYBORCY PEŁOWCOW I TEJ SKŁADANKI HERR TUSKA --WROCILI ZEBY DOKOŃCZYC ZNISZCZENIA POLSKI --- TERAZ ZABRALI SIĘ ZA CHORYCH POLAKÓW ---- POLACY PŁACILI CAŁE SWOJE ZYCIE SKŁADKI NA LECZENIE , A ONI TERAZ MÓWIĄ , ŻE SZPITALE LIKWIDUJA ??? ---TO W/G NICH POLACY NA WYMARCIE ???--- DOŚĆ TYCH ICH UŚMIECHOW ZA KRZYWDE POLAKÓW ---- OJ!! DOCZAKAJA SIĘ !!!!--CZY ONI JESZCZE ROZMAWIAJĄ Z POLAKAMI ??? CZY SA TAK BEZCZELNI --ŻE TYLKO USTAWKI W KALISZU URZĄDZAJĄ --NIECH SIĘ POKAZUJĄ , POLACY ICH ZAPAMIĄTAJĄ !!!---GDZIE SĄ PIENIĄDZE POLAKÓW !!!!!!!!!!!W KOŃCU WAS PODLICZYMY !!!

Gienia 10.05.2026 15:44
Nie powinni łączyć szpitala w Wolicy że szpitalem w Kaliszu.

Kaliszanka 10.05.2026 15:41
Nie możemy do tego dopuścić aby zamknięto szpital w Wolicy , nie wyobrażam sobie aby kolejne zapalenie płuc czy zaostrzenie astmy leczyć w Poznaniu , czy gdzie indziej.Szpitale powinni leczyć nas Polaków, ale za darmo z naszych składek są leczeni Ukraińcy.

pogromca durni i kretynów 10.05.2026 18:47
Kaliszanka 10.05.2026 15:41
Nie możemy do tego dopuścić aby zamknięto szpital w Wolicy , nie wyobrażam sobie aby kolejne zapalenie płuc czy zaostrzenie astmy leczyć w Poznaniu , czy gdzie indziej.Szpitale powinni leczyć nas Polaków, ale za darmo z naszych składek są leczeni Ukraińcy.
Weź koło i p _ _ _ _ _ i się w czoło

po prostu radzio 11.05.2026 09:39
pogromco,to ty jesteś tym kretynem rumpelstilskin z innego portalu kaliskiego? piszesz dokładnie tak samo jak tamto zero

Piotr Pokraśko 10.05.2026 15:34
Pawliczok!!!!! Gdzie jestes :) ? Paaawliiiiiiczoooooook ! :)

SG 10.05.2026 14:41
Należy sprywatyzować szpitale. Sprzedać najlepiej sąsiadom, do budżetu wpłynie złotówka kupującemu euro, będzie po równo

Kaliszanin 10.05.2026 12:39
Do tych co kciuki w dół. GONIŁA WAS MĄDROŚĆ A DOGONIŁA GŁUPOTA. POZDRAWIAM. ABYSCIE NIE MUSIELI SZUKAĆ POMPCY 300 KM .DALEJ.

Kaliszanka 10.05.2026 11:22
Super najpierw rozbudować pozniej zlikwidować. Zagrają wszystko co jest w Kaliszu. KO tylko na to stać. Kiedy to ludzie zrozumieją.

Ona 10.05.2026 10:23
Chcieliscie herr tfuska to macie

Aga 10.05.2026 10:04
Szpitale zamykamy bo nie ma kasy dlaczego nie ma kasy bo za darmo leczymy ludzi z kijowa

Polak 10.05.2026 12:28
Masz rację operację i nowoczesne protezy itd.to trwa 4lata i się wysypało.

arb 10.05.2026 14:02
Widać ile Kalisz znaczy dla polityków w Wielkopolsce.

Olina 10.05.2026 09:19
Dlaczego wszystkie szpitale likwidują oddziały, które najpierw nagłaśniają w mediach że są nierentowne by potem tworzyć tam dochodową geriatrię? Obserwuję ten trend od jakiegoś czasu i w większości szpitali w Polsce scenariusz się powtarza!! To już jakaś patologia w temacie.

Olina 10.05.2026 09:17
Dlaczego wszystkie szpitale likwidują oddziały, które najpierw nagłaśniają w mediach że są nierentowne by potem tworzyć tam dochodową geriatrię? Obserwuję ten trend od jakiegoś czasu i w większości szpitali w Polsce scenariusz się powtarza!!

Przestraszony 10.05.2026 07:25
Elektorat i tak powie, że to nic strasznego. Wielbią kaowców ponad wszystko. Zaorają całą Polskę, a cwiercinteligenci będą im przyklaskiwać. Straszne.

pielęgniarka 10.05.2026 07:04
Brawo wyborcy KOALICJI 13 GRUDNIA

Czytelnik 10.05.2026 07:04
Czego się dotkną to spieprzą.

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 27°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 30 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: kazik stażewski Treść komentarza: A u mnie też wczoraj, na dziesiątym piętrze, w samo południe i nie w cieniu termometr w zamrażarce pokazywał minus 22 stopni Data dodania komentarza: 28.06.2026, 17:07 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia Autor komentarza: Co za dureń Treść komentarza: A u mnie też w cieniu na parterze w kuchni w piekarniku elektrycznym trzy godziny po jego wyłączeniu też wieczorem pokazywał 65 stopni Data dodania komentarza: 28.06.2026, 16:48 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia Autor komentarza: Pogromca durni i kretynów raz jeszcze Treść komentarza: Bo widzisz durniu, te twoje i innych DUSRNI 41 stopni może być zawyżone nawet o KILKANAŚCIE stopni. PONIEWAŻ poprawny pomiar temperatury powietrza wymaga spełnienia kilku kluczowych warunków, aby uniknąć przekłamań wywołanych czynnikami zewnętrznymi (np. promieniowaniem słonecznym czy ciepłem gruntu). Oficjalne standardy meteorologiczne narzucają następujące zasady:Osłona przed słońcem: Termometr musi znajdować się w głębokim cieniu, najlepiej w specjalnej osłonie radiacyjnej lub tzw. klatce meteorologicznej.Wysokość pomiaru: Urządzenie powinno być umieszczone dokładnie 2 m nad poziomem gruntu.Cyrkulacja powietrza: W miejscu pomiaru musi być zapewniony swobodny przepływ powietrza.Odpowiednie podłoże: Najbardziej miarodajne wyniki uzyskuje się nad trawiastym podłożem, z dala od nagrzewających się asfaltów, murów czy ścian budynków.Niezastosowanie się do tych wymogów (np. wystawienie czujnika na bezpośrednie działanie promieni słonecznych) skutkuje zawyżeniem wskazań nawet o kilkanaście stopni." Data dodania komentarza: 28.06.2026, 16:33 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia Autor komentarza: pogromca durni i kretynów Treść komentarza: A u mnie w piekarniku pokazał 250C Data dodania komentarza: 28.06.2026, 16:23 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama