Reklama
niedziela, 28 czerwca 2026 23:52
Reklama
Reklama
Reklama

SAFE podpisana. Gigantyczne pieniądze trafią też do KALISZA?

Umowa SAFE podpisana. Mimo weta prezydenta Nawrockiego przedstawiciele rządu podpisali umowę, która uruchamia dla Polski ogromną pożyczkę na obronność i wzmocnienie przemysłu zbrojeniowego. Jednym z beneficjentów tych środków ma być zakład WSK Kalisz.
SAFE podpisana. Gigantyczne pieniądze trafią też do KALISZA?

Umowę podpisano w piątek, 8 maja w Warszawie. Stronę polską reprezentował wicepremier Władysław Kosiniak – Kamysz i Andrzej Domański, minister finansów.  Ze strony unijnej umowę asygnował komisarz KE ds. obronności Andrius Kubilius.

–  To Polska zaproponowała pierwszy w Unii program na rzecz bezpieczeństwa. Bronimy wszystkiego, co jest dla nas ważne. Polacy mogą być z siebie dumni – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jeszcze w maju Polska dostanie zaliczkę w wysokości 6,5 mld euro.  W ramach umowy SAFE polska otrzyma blisko 44 miliardy euro, tj. około 186 mld złotych niskooprocentowanej pożyczki na inwestycje w obronność.  

Agencja Uzbrojenia szacuje, że 89% tej kwoty ma być wydana w Polsce.  Na mapie, którą prezentował premier Tusk widać ośrodki przemysłu obronnego w Wielkopolsce. SAFE trafić ma do Poznania, do zakładów Cegielskiego, Stomil i  WZM. Drugą pozycją do dofinansowania jest Kalisz i zakład WSK Kalisz oraz jego spółka córka Narzędziownia – Mechanik. 

Zakład przy ul. Częstochowskiej w Kaliszu ma mieć dofinansowaną m.in. linię produkcyjną silników do dronów. Na razie nie padają konkretne kwoty, ale wiadomo, że w całym programie SAFE dla Polski obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa, której ważnym elementem są systemy dronowe to druga najmocniej finansowana gałąź przemysłu obronnego. Aż 26 procent wszystkich wydatków trafi właśnie na ten cel. Więcej, bo 28% SAFE wydatkowane będzie na systemy artyleryjskie. 

Wśród programów, które będą finansowane z funduszy SAFE znalazł się szereg systemów i produktów Grupy Kapitałowej PGZ. Będą to m.in. system antydronowy SAN, pojazdy minowania narzutowego BAOBAB-K, samobieżne moździerze kal. 120 mm RAK, dywizjonowe moduły ogniowe REGINA, nowe pływające bojowe wozy piechoty BORSUK, kołowe transportery opancerzone ROSOMAK czy amunicja artyleryjska kluczowego dziś kalibru 155 mm,  wielofunkcyjne radary kierowania ogniem SAJNA, sensory optoelektroniczne czy mobilne węzły łączności – wylicza w swoim komunikacie Polska Grupa Zbrojeniowa. 

PRZECZYTAJ TAKŻE:
 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

efka 18.05.2026 16:37
PRZYPOMNĘ ,ŻE Z TEGO KREDYTU OD NIEMCÓW NA 50 LAT , POLSKA MA SIĘ PODZIELIĆ Z UKRAINĄ I ZA NICH SPŁACAĆ !!!!!

JA 11.05.2026 17:09
W 81 ROCZNICĘ ZAKOŃCZENIA II WOJNY --POLACY DOSTALI -- DER SAFE --- OD NIEMCÓW --KREDYT NA 50 LAT NA DODATEK W EURO ---ZAMIAST NALEŻNYCH POLSCE --REPARACJI ZA CAŁKOWITE ZNISZCZENIE POLSKI PRZEZ 6 LAT , ZA WYMORDOWANIE POLSKICH DZIECI I POLAKÓW , ZA OKRADANIE POLSKI Z DZIEŁ SZTUKI , ZAWYWORZENIE POCIĄGAMI WSZYSTKIEGO CO TYLKO SIĘ DAŁO DO NIEMIEC Z POLSKI ----CO ZA IRONIA , CO ZA KPINA Z POLAKÓW --JAK TRZEBA NIENAWIDZIEĆ POLSKI I POLAKÓW , ŻEBY COŚ TAKIEGO ZROBIĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kalisz 11.05.2026 22:04
No właśnie zamiast Nam Polakom zapłacić odszkodowanie za zło które przeszło przez Polskę to My będziemy płacić daninę , ludzie czy nie widzicie jakie to chore.

Kalisz 10.05.2026 21:39
Czy wierzycie , że WSK ruszy z kopyta ........ha jakby mieli co robić to i bez tego robili , tak jadą na zadłużeniu , myślicie , ze od czerwca migranci przyjdą na tokarki , frezarki , dłutownice , na hartownie i galwanizerię , tylko obłedni wierzą w to . Może przysłowiowe podkładki będą wyciskać prasą , ludzie w nie temacie wierzą , dziwne to .

niezalogowany 10.05.2026 17:30
HERR TUSK ZADŁUŻA POLSKĘ NA 50 LAT ----FUR DEUTSCHLAND !!!!!!!!!! DLA NIEMCÓW ---- KTO NA NIEGO GŁOSOWAŁ ???? POLACY , ONI ZNISZCZĄ NASZA OJCZYZNĘ DLA WŁASNYCH SYNEKUR---POTEM UCIAKNĄ , TAK JAK JUZ INNI IM PODOBNI , A POLACY BĘDĄ TYRAĆ NA SZWABÓW ---ANI WOJNY NIE POTRZEBA !! POPATRZCIE --JAK TO SOBIE NIEMIOSZKI WYMYŚLIŁY !!! MYŚLĘ , ŻE W KONCU Z POLAKAMI IM SIĘ NIE UDA !!! -- ALE ZDR...Y !!~!!!

PL 10.05.2026 12:33
Widzę , że komentarze piszą osoby , które w razie wojny pierwsze się zgłoszą do obrony Polski i nie będzie im przeszkadzało czym będzie dysponowało wojsko tzn. jakim sprzętem i bronią . Tylko pewnie będzie tak , że za stary sprzęt też będą oskarżać Tuska , UE i tradycyjnie Niemców , że nic nie zrobili . Niektórym trudno dogodzić ....

Ignac 10.05.2026 06:04
Mam taką nadzieję że za tą zdradę zapłacą swoją kariera i majątkiem

arb 09.05.2026 20:37
Smutne to, wojna się kiedyś skończy, większość państw z tego SAFE nie skorzysta a my zostaniemy z długiem i wojskowym sprzętem, który trzeba będzie utrzymać i spłacać latami.

in 09.05.2026 15:39
Kredyt Kredyt. Smutne to

Margi 09.05.2026 10:28
To mądra decyzja mimo że nie jestem pracownikiem żadnej z tych firm..

Fred 09.05.2026 09:32
Cóż szkodzi obiecać!!!!!!!! Nawet nie dostaną tyle co z kpo znajomi króliczka na jachty!!!!!!! Pawliczak jeszcze z Witczakiem nie biją piany!!!!!!!!

Obserwator 09.05.2026 09:31
Najważniejsze, że w niemal w każdym wymiarze integrujemy się z UE. Na usa za trampka nie ma co liczyć, tylko słowa, słowa! Nasz prawica widzi nas na marginesie Europy, czyli w ruskich łapach. Innego wyjścia nie ma co widać po Ukrainie, Gruzji czy Białorusi.

Jhvhjji 09.05.2026 09:12
***s://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/wielkopolski-zaklad-bez-pieniedzy-z-safe-prezes-wyjasnia_-nie-mamy-gotowego-produktu

RedRock 09.05.2026 08:55
Nie ma takich pieniędzy co by w WSK nie zmarnowali - co nie Krzysiu????? Ty już wiesz jak to przekazać w odpowiednie ręce .......zresztą koledzy z sąsiednich wsi i gmin już są obok Ciebie i udawają dyrektorów ( dyktatorów) bo o zarządzaniu to oni tylko kiedyś słyszeli jak był poprzedni zarząd a teraz prywatny folwark . Boże miej Nas w swojej opiece przed takimi ludźmi. Szkoda pieniędzy przy takim zarządzaniu ale może Pani Operacyjna przekaże stan faktyczny do PGZ( chyba że Panowie ją zdominują )bo naprawdę Panowie będą się bawić i wypłacać pieniądze z EU pod stolami dla swoich a my i nasze dzieci będziemy to spłacać :-( Pracownik dostanie podwyżkę ......ale norm do wyrobienia i więcej chamstwa że strony dozoru od dyrektora do mistrza bo zawsze będzie mało takie to zarządzanie w tym zakładzie.........i po makale ojjjjj Krzysiu Krzysiu ;-)

Bolo 09.05.2026 18:39
Ważne że swój!!!!!!!!!

Piotr Pokraśko 09.05.2026 08:14
Tak na poważnie, beż obrzucania się PiSowsko POwski błotem: kto o zdrowych zmysłach bierze pożyczkę nie znając jej oprocentowania i nie znając dokładnie kryteriów przyznawania kolejnych transz? Co stoi za tym, że tak bardzo chcieli podpisać się pod tą pożyczką? Dlaczego, jak już zapowiedział Sikorski, pieniądze te będą wydawane również na armię ukraińską? Tę pożyczkę będą spłacać dwa pokolenia... Bez zbędnego podgrzewania atmosfery i argumentów, że PiS też brał pożyczki, zapraszam do dyskusji :)

Kla 09.05.2026 08:03
To będziemy spłacać.I wasze dzieci,wnuki też będą spłacać heh.Dobrze że gości 2mln jest i rodzą dzieci to będzie miał kto splacac

Hehe 09.05.2026 07:12
Trafią. Witczak z uśmiechniętą Pawliczak obiecali przecież xD

Ania 09.05.2026 04:50
Czy podano do wiadomości z jakiej puli pieniędzy będziemy tę pożyczkę spłacać?

Anonim 09.05.2026 10:58
Przecież jak powiedziała Pani Minister " pierwsza rata dopiero za 10 lat "....

X 09.05.2026 11:14
Z puli Kosiniaka i z puli Kamysza oraz puli Domańskiego, bo rudy powie że nic o tym nie wiedział.

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 25°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: kazik stażewski Treść komentarza: A u mnie też wczoraj, na dziesiątym piętrze, w samo południe i nie w cieniu termometr w zamrażarce pokazywał minus 22 stopni Data dodania komentarza: 28.06.2026, 17:07 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia Autor komentarza: Co za dureń Treść komentarza: A u mnie też w cieniu na parterze w kuchni w piekarniku elektrycznym trzy godziny po jego wyłączeniu też wieczorem pokazywał 65 stopni Data dodania komentarza: 28.06.2026, 16:48 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia Autor komentarza: Pogromca durni i kretynów raz jeszcze Treść komentarza: Bo widzisz durniu, te twoje i innych DUSRNI 41 stopni może być zawyżone nawet o KILKANAŚCIE stopni. PONIEWAŻ poprawny pomiar temperatury powietrza wymaga spełnienia kilku kluczowych warunków, aby uniknąć przekłamań wywołanych czynnikami zewnętrznymi (np. promieniowaniem słonecznym czy ciepłem gruntu). Oficjalne standardy meteorologiczne narzucają następujące zasady:Osłona przed słońcem: Termometr musi znajdować się w głębokim cieniu, najlepiej w specjalnej osłonie radiacyjnej lub tzw. klatce meteorologicznej.Wysokość pomiaru: Urządzenie powinno być umieszczone dokładnie 2 m nad poziomem gruntu.Cyrkulacja powietrza: W miejscu pomiaru musi być zapewniony swobodny przepływ powietrza.Odpowiednie podłoże: Najbardziej miarodajne wyniki uzyskuje się nad trawiastym podłożem, z dala od nagrzewających się asfaltów, murów czy ścian budynków.Niezastosowanie się do tych wymogów (np. wystawienie czujnika na bezpośrednie działanie promieni słonecznych) skutkuje zawyżeniem wskazań nawet o kilkanaście stopni." Data dodania komentarza: 28.06.2026, 16:33 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia Autor komentarza: pogromca durni i kretynów Treść komentarza: A u mnie w piekarniku pokazał 250C Data dodania komentarza: 28.06.2026, 16:23 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama