Reklama
niedziela, 28 czerwca 2026 23:53
Reklama
Reklama
Reklama

Płoną lasy na Lubelszczyźnie. W akcji także strażacy z Kalisza

Rozległy pożar lasów na Lubelszczyźnie mobilizuje strażaków z całej Polski. Do działań skierowano również ratowników z Wielkopolski, w tym z Kalisza.
Płoną lasy na Lubelszczyźnie. W akcji także strażacy z Kalisza

Autor: fot. Polska Policja

Ponad 400 strażaków walczy z rozległym pożarem lasów na Lubelszczyźnie. Ogień obejmuje kolejne hektary i szybko się rozprzestrzenia, dlatego do działań kierowane są kolejne siły i środki z różnych części kraju. Aktualnie pożarem objętych jest blisko 500 ha lasu.

Pożar lasów w powiecie biłgorajskim na Lubelszczyźnie wybuchł we wtorek w godzinach popołudniowych na terenie Puszczy Solskiej. To obszar o szczególnych walorach przyrodniczych, objęty różnymi formami ochrony, m.in. rezerwatami przyrody, parkami krajobrazowymi oraz terenami należącymi do sieci Natura 2000. Występują tam również pomniki przyrody oraz gatunki roślin i zwierząt objęte ochroną.

Akcja gaśnicza prowadzona jest zarówno z ziemi, jak i z powietrza. Na miejscu pracują liczne zastępy straży pożarnej, a sytuacja wciąż jest dynamiczna.

W związku z rozwojem pożaru podjęto decyzję o uruchomieniu specjalistycznych modułów gaśniczych z Wielkopolski – GFFFV Poznań oraz GFFF Poznań. W ich skład wchodzą także strażacy z południowej części regionu, w tym z Kalisza, którzy zostali skierowani do działań.

- Jeden oficer z JRG nr 2 pojechał w nocy do sztabu, drugi funkcjonariusz modułu GFFF jest na ćwiczeniach poza granicami kraju - informuje nas asp. Jakub Pietrzak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu

Przypomnijmy, to nie pierwsza tego typu mobilizacja. Strażacy z Wielkopolski, również z naszego regionu, w przeszłości brali udział w akcjach gaśniczych poza granicami kraju m.in. w Australii, Grecji czy Szwecji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

efka 07.05.2026 17:02
I znowu zginął młody człowiek ---tym razem , pilot ---- czemu ??? ktoś mało odpowiedzialny go tam wysłał --przecież sam decyzji nie podjął , nie wziął sam samolotu i poleciał gasić ogień -- --- a tu , jak zwykle ---nie będzie winnego -ZAMAŻĄ --- Tak jak prawdopodobnie nie będzie winnego w sprawie śmierci posła Litewki !!!!!!!!!!1 NO ,CÓŻ --WRÓCIŁA RZĄDZĄCA HERR TUSKA --- I CORAZ WIĘCAJ MŁODYCH LUDZI NAGLE ZNIKA , AFERY ( KŁODZKA ) --ZMAZANA ///--NIE MA CO SIĘ DZIWIĆ --SMOLEŃSK DO DZIŚ NIE ZOSTAŁ WYJAŚNIONY . ZAPYTAM --A GDZIE SA CI ICH --ZIELONI !!!! --A MOŻE PANI HOLLAND NAKRĘCI NA PREDCDE JAKIŚ HIT FILMOWY O TEJ ZNIKAJĄCEJ POLSKIEJ PUSZCZY SOLSKIEJ / I ZNOWU DOSTANIE NAGRODĘ Z UNII !!!!!!!!!!!!!!!

efka 07.05.2026 16:58
I znowu zginął młody człowiek ---tym razem , pilot ---- czemu ??? ktoś mało odpowiedzialny go tam wysłał --przecież sam decyzji nie podjął , nie wziął sam samolotu i poleciał gasić ogień -- --- a tu , jak zwykle ---nie będzie winnego -ZAMAŻĄ --- Tak jak prawdopodobnie nie będzie winnego w sprawie śmierci posła Litewki !!!!!!!!!!1 NO ,CÓŻ --WRÓCIŁA RZĄDZĄCA HERR TUSKA --- I CORAZ WIĘCAJ MŁODYCH LUDZI NAGLE ZNIKA , AFERY ( KŁODZKA ) --ZMAZANA ///--NIE MA CO SIĘ DZIWIĆ --SMOLEŃSK DO DZIŚ NIE ZOSTAŁ WYJAŚNIONY . ZAPYTAM --A GDZIE SA CI ICH --ZIELONI !!!! --A MOŻE PANI HOLLAND NAKRĘCI NA PREDCDE JAKIŚ HIT FILMOWY O TEJ ZNIKAJĄCEJ POLSKIEJ PUSZCZY SOLSKIEJ / I ZNOWU DOSTANIE NAGRODĘ Z UNII !!!!!!!!!!!!!!!

efka 07.05.2026 16:58
I znowu zginął młody człowiek ---tym razem , pilot ---- czemu ??? ktoś mało odpowiedzialny go tam wysłał --przecież sam decyzji nie podjął , nie wziął sam samolotu i poleciał gasić ogień -- --- a tu , jak zwykle ---nie będzie winnego -ZAMAŻĄ --- Tak jak prawdopodobnie nie będzie winnego w sprawie śmierci posła Litewki !!!!!!!!!!1 NO ,CÓŻ --WRÓCIŁA RZĄDZĄCA HERR TUSKA --- I CORAZ WIĘCAJ MŁODYCH LUDZI NAGLE ZNIKA , AFERY ( KŁODZKA ) --ZMAZANA ///--NIE MA CO SIĘ DZIWIĆ --SMOLEŃSK DO DZIŚ NIE ZOSTAŁ WYJAŚNIONY . ZAPYTAM --A GDZIE SA CI ICH --ZIELONI !!!! --A MOŻE PANI HOLLAND NAKRĘCI NA PREDCDE JAKIŚ HIT FILMOWY O TEJ ZNIKAJĄCEJ POLSKIEJ PUSZCZY SOLSKIEJ / I ZNOWU DOSTANIE NAGRODĘ Z UNII !!!!!!!!!!!!!!!

Ara 06.05.2026 18:18
Powodzenia strażacy z Kalisza ,wracajcie bezpiecznie do domów

niezalogowany 06.05.2026 17:44
WIDAĆ , KTOŚ TO ZAPLANOWAŁ I ROBI TO Z ZAZDROŚCI , Z ZEMSTY LUB Z GŁUPOTY ---COŚ BARDZO DUŻO NA TERENIE POLSKI TYCH PODPALEŃ , OSTATNIO ---NIE MA JAKOŚ DOCHODZEŃ W TEJ SPRAWIE . A MOŻE ZA DUŻO MAMY U SIEBIE BLISKICH GOŚCI .---BO U NICH BAŁAGAN , TO ICH ZDANIEM -POLSKA TEZ NIECH BĘDZIE STRATNA /DZIŚ LUDZIOM NIE MOŻNA WIERZYĆ --AŻ ŻAL SERCE ŚCISKA --BO TO POLSKA PUSZCZA

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 23°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: kazik stażewski Treść komentarza: A u mnie też wczoraj, na dziesiątym piętrze, w samo południe i nie w cieniu termometr w zamrażarce pokazywał minus 22 stopni Data dodania komentarza: 28.06.2026, 17:07 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia Autor komentarza: Co za dureń Treść komentarza: A u mnie też w cieniu na parterze w kuchni w piekarniku elektrycznym trzy godziny po jego wyłączeniu też wieczorem pokazywał 65 stopni Data dodania komentarza: 28.06.2026, 16:48 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia Autor komentarza: Pogromca durni i kretynów raz jeszcze Treść komentarza: Bo widzisz durniu, te twoje i innych DUSRNI 41 stopni może być zawyżone nawet o KILKANAŚCIE stopni. PONIEWAŻ poprawny pomiar temperatury powietrza wymaga spełnienia kilku kluczowych warunków, aby uniknąć przekłamań wywołanych czynnikami zewnętrznymi (np. promieniowaniem słonecznym czy ciepłem gruntu). Oficjalne standardy meteorologiczne narzucają następujące zasady:Osłona przed słońcem: Termometr musi znajdować się w głębokim cieniu, najlepiej w specjalnej osłonie radiacyjnej lub tzw. klatce meteorologicznej.Wysokość pomiaru: Urządzenie powinno być umieszczone dokładnie 2 m nad poziomem gruntu.Cyrkulacja powietrza: W miejscu pomiaru musi być zapewniony swobodny przepływ powietrza.Odpowiednie podłoże: Najbardziej miarodajne wyniki uzyskuje się nad trawiastym podłożem, z dala od nagrzewających się asfaltów, murów czy ścian budynków.Niezastosowanie się do tych wymogów (np. wystawienie czujnika na bezpośrednie działanie promieni słonecznych) skutkuje zawyżeniem wskazań nawet o kilkanaście stopni." Data dodania komentarza: 28.06.2026, 16:33 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia Autor komentarza: pogromca durni i kretynów Treść komentarza: A u mnie w piekarniku pokazał 250C Data dodania komentarza: 28.06.2026, 16:23 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama