Reklama
niedziela, 28 czerwca 2026 05:22
Reklama
Reklama
Reklama

Kalisz i Ostrów mają powody do dumy. Michał Jarnecki profesorem!

7 stycznia 2026 r. Michał Jarnecki, urodzony w Kaliszu historyk, nauczyciel akademicki i podróżnik, odebrał z rąk prezydenta RP Karola Nawrockiego akt nadania tytułu profesora. Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski zaprosił profesora na spotkanie w ratuszu by pogratulować mu nominacji oraz porozmawiać o jego pracy naukowej i badawczej oraz zamiłowaniu do podróży.
Kalisz i Ostrów mają powody do dumy. Michał Jarnecki profesorem!

Michał Jarnecki jest profesorem nauk humanistycznych specjalizującym się w historii XX wieku, profesorem nadzwyczajnym Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierownikiem Zakładu Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Komunikacji Międzykulturowej WP-A UAM w Kaliszu oraz Członek Rad Dyscyplin Naukowych UAM.

Jest nauczycielem akademickim, podróżnikiem oraz badaczem turystyki, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki kulturowej. Przez wiele lat pracował w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie, a od dwóch dekad związany jest z UAM. Jest autorem wielu publikacji m.in. książki „Stefan Szolc-Rogoziński (1861-1896): Z Kalisza do Kamerunu” (2013) wydanej przez Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Prof. Michał Jarnecki urodził się w Kaliszu i cały czas jest związany naukowo i zawodowo z naszym miastem. Mieszka w Ostrowie Wielkopolskim.

Jego liczne podróże, łącznie do 172 krajów, motywowane są jego zainteresowaniem historią, dziedzictwem kulturowym oraz miejscami o szczególnym znaczeniu dziejowym. Dużą uwagę poświęca naturze oraz sposobom życia mieszkańców odwiedzanych regionów. W swoich wyprawach często starał się wnikać w lokalną codzienność, badając zwyczaje ludzi z antropologicznej perspektywy. 

W szczególny sposób ceni Australię, a także podróże do Ameryki Łacińskiej - zwłaszcza przez obszar Ameryki Środkowej oraz trasę od Brazylii po Kolumbię. Zafascynowała go również Kuba, gdzie poznał podstawy języka hiszpańskiego, a także Mjanma. Spośród krajów afrykańskich szczególnie wysoko ocenia Etiopię, Republikę Południowej Afryki oraz Botswanę. Istotnym obszarem jego zainteresowań pozostają także Indie, do których powraca samodzielnie lub w towarzystwie przyjaciół co kilka lat.

W 2017 r. był laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza w kategorii „Zachowanie dziedzictwa kulturowego”. 

7 stycznia z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Karola Nawrockiego otrzymał akt nominacyjny tytułu profesora, będący ukoronowaniem pracy zawodowej i podziękowaniem za wkład w rozwój polskiej nauki.

Podczas spotkania w kaliskim ratuszu prezydent Kinastowski pogratulował profesorowi dotychczasowych osiągnięć, życzył dalszych sukcesów w życiu zawodowym i kolejnych wielkich podróży.

Tekst: Tomasz Witak, zdjęcia: Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta, WPA UAM, Przemysław Keler - KPRP.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Bolo 11.01.2026 11:30
Bazanty już też się chwalą ze to ostrowianin🤣🤣🤣

olo 11.01.2026 01:16
A ta cipa z Platformy nadal nie dostała :-)

Marek 10.01.2026 16:26
Krystjan co tu robi ?? Próbuje ogrzać swój wizerunek przy okazji ?

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Ola Treść komentarza: Od sierpnia będzie otwarta. Podobno stawki są tak wysokie, że potrzeba było kilku miesięcy na ich zgromadzenie. Data dodania komentarza: 28.06.2026, 00:44 Źródło komentarza: Koniec utrudnień w okrąglaku! Pacjenci znów wejdą głównym wejściem Autor komentarza: Jolanta Treść komentarza: Nie idzie się do lekarza tym bardziej do chirurga, który poświęca 2 minuty na jednego pacjenta , a w gabinecie kilku pacjentów , trochę intymnie powinien potraktować wizytę. Data dodania komentarza: 27.06.2026, 22:48 Źródło komentarza: 2 minuty na pacjenta? Szokujące listy kaliskiej Poradni FAKTY INTERWENCJA Autor komentarza: chciwerolasy Treść komentarza: najbardziej to wysuszają rolnicy, którzy obsiewają pola po 3 razy w roku i podlewają z nielegalnych studni. Data dodania komentarza: 27.06.2026, 19:09 Źródło komentarza: Upały wysuszają Polskę. Mieszkańcom grożą puste krany Autor komentarza: Harald Treść komentarza: Od komuny nic się nie zmieniło. Praca biurowa jest dla koneksji rodzinnych . Teraz promują małżeństwa z dziećmi. I nie ma nic w tym złego , Kto ma lepsze układy dostaje fajną fuchę żeby się nie narobić za dużo. Lecz chętnych na produkcję gdzie Jest wysoki nacisk na dokładność jakoś nikt się nie pcha . To nowsza wersja pracy na akord . A w tedy łatwo o pomyłkę lecznikogo to nie obchodzi . Data dodania komentarza: 27.06.2026, 17:42 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama