Reklama
niedziela, 28 czerwca 2026 18:02
Reklama
Reklama
Reklama

„Niezasadny oraz uderzający w kierowców” Urząd krytykuje opłaty na A2

Od wczoraj obowiązują podwyższone opłaty za przejazd autostradą A2, co zapowiadaliśmy kilka lat temu. W kwietniu wzrośnie opłata za przejazd przez A4. Zachowanie prywatnych zarządców krytykuje publiczny zarządca, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
„Niezasadny oraz uderzający w kierowców” Urząd krytykuje opłaty na A2

Autor: Canva, GDDKiA

Zmiana stawek opłat za przejazd 150 km koncesyjnym odcinkiem autostrady A2 została wprowadzona 11 marca 2025 roku. Obowiązująca od tego dnia od godziny 6.00 rano stawka za przejazd każdym z trzech 50 km odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem będzie wynosić: 

  • 18 PLN – Kat. 6 (motocykle) bonifikata 50 proc. ceny dla Kat. 1,
  • 36 PLN – Kat. 1 (pojazdy osobowe o dwóch osiach),
  • 60 PLN – Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami),
  • 92 PLN – Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami),
  • 138 PLN – Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami),360 PLN – Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne).

W ciągu trzech lat opłata za przejazd dla aut osobowych wzrosła o 8 złotych. To oznacza, że podróż z Kalisza do Poznania i z powrotem  autostradą A2 zdrożała o 32 złote i wyniesie nas 144 złote. Zarządca drogi, spółka Autostrada Wielkopolska S.A. tłumaczy, że ponosi wysokie koszty utrzymania autostrady oraz koszty inwestycyjne. W ubiegłym roku spółka rozpoczęła rozbudowę 10 – kilometrowego odcinka A2, obwodnicy Poznania o trzeci pas ruchu.

Decyzję Autostrady Wielkopolskiej publicznie krytykuje GDDKiA Generalna Dyrekcja Dróg zaznacza, że podwyżka jest legalna i wynika z umowy podpisanej jeszcze w latach 90- tych XX wieku, ale wzrost ceny za przejazd jest „niezasadny oraz uderzający bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy. Może też wpłynąć na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego na trasach lokalnych”. 

Należy wziąć pod uwagę wszystkie efekty, które może przynieść planowane podwyższenie opłat. Jednym z nich jest przeniesienie części ruchu na drogi alternatywne do autostrad A2 i A4. Wyższe koszty przejazdu mogą zachęcić kierowców np. pojazdów ciężkich, do omijania autostrady i korzystania z obciążonych już ruchem dróg lokalnych. Stoi to w sprzeczności z rolą, jaką mają pełnić autostrady w systemie komunikacyjnym kraju – pisze w swoim komunikacie GDDKiA.

Omijanie autostrad, w związku z coraz wyższymi opłatami za przejazd będzie powodować spadek bezpieczeństwa samych kierowców, innych uczestników ruchu i mieszkańców, przez które potoki aut przejeżdżają. 

 GDDKiA przypomina, że samochody osobowe, które podróżują po autostradach zarządzanych przez nich jadą bezpłatnie. Publiczny zarządca nie precyzuje jednak czy ma jakąkolwiek siłę wywarcia presji na spółkę Autostrada Wielkopolska, by ta cofnęła wprowadzone podwyżki. 


PRZECZYTAJ TAKŻE:
 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Adam 12.03.2025 18:13
Może by o kaliskich cenach paliwa coś fakty napisały

Marek 13.03.2025 00:31
W Kaliszu jest zmowa cenowa tu jest potrzebny UOKIK albo miasto powinno zbudować własną stację i sprzedawać paliwo z minimalnym zyskiem ja tam wolę się przejechać poza miasto zatankować w Kaliszu nie tankuję

mieszkaniec 12.03.2025 17:20
Dlatego TIRy, jadąc np. z Poznania do Łodzi i omijają A2 i kierują się na Kalisz i Sieradz, korkując nasze miasto.

Adam 12.03.2025 18:51
Bo jest drogo na autostradzie

mieszkaniec 12.03.2025 19:11
No o tym mówię...

Marek 12.03.2025 09:33
Dlaczego w Kaliszu ceny paliw nie spadają mimo spadku cen ropy ? W Koninie cena 95 to 5.95 a ON -6.05 ceny z Shella. 40 gr różnicy!!! Czyżby zmowa cenowa??! Czy ktoś się za to weźmi wreszcie

HAHAHA 12.03.2025 16:03
oczywiscie, wczoraj bylo w koninie na wlocie od wawy bena 95 za 5.85zl. w kaliszu 6.15

Ghj 12.03.2025 16:28
Na obozowej na pieprzyku cena 95 to 5,97 już od dłuższego czasu.

Marek 12.03.2025 18:12
Wyjedź na pseudo obwodnicę. Shel bp Orlen 95-6.35 on-6.45

07 12.03.2025 17:11
Morawin -stacja Orlen....Kalisz-stacja Orlen. W Morawinie 98 tańsza o....70 gr!!!!

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 38°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 8 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: kazik stażewski Treść komentarza: A u mnie też wczoraj, na dziesiątym piętrze, w samo południe i nie w cieniu termometr w zamrażarce pokazywał minus 22 stopni Data dodania komentarza: 28.06.2026, 17:07 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia Autor komentarza: Co za dureń Treść komentarza: A u mnie też w cieniu na parterze w kuchni w piekarniku elektrycznym trzy godziny po jego wyłączeniu też wieczorem pokazywał 65 stopni Data dodania komentarza: 28.06.2026, 16:48 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia Autor komentarza: Pogromca durni i kretynów raz jeszcze Treść komentarza: Bo widzisz durniu, te twoje i innych DUSRNI 41 stopni może być zawyżone nawet o KILKANAŚCIE stopni. PONIEWAŻ poprawny pomiar temperatury powietrza wymaga spełnienia kilku kluczowych warunków, aby uniknąć przekłamań wywołanych czynnikami zewnętrznymi (np. promieniowaniem słonecznym czy ciepłem gruntu). Oficjalne standardy meteorologiczne narzucają następujące zasady:Osłona przed słońcem: Termometr musi znajdować się w głębokim cieniu, najlepiej w specjalnej osłonie radiacyjnej lub tzw. klatce meteorologicznej.Wysokość pomiaru: Urządzenie powinno być umieszczone dokładnie 2 m nad poziomem gruntu.Cyrkulacja powietrza: W miejscu pomiaru musi być zapewniony swobodny przepływ powietrza.Odpowiednie podłoże: Najbardziej miarodajne wyniki uzyskuje się nad trawiastym podłożem, z dala od nagrzewających się asfaltów, murów czy ścian budynków.Niezastosowanie się do tych wymogów (np. wystawienie czujnika na bezpośrednie działanie promieni słonecznych) skutkuje zawyżeniem wskazań nawet o kilkanaście stopni." Data dodania komentarza: 28.06.2026, 16:33 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia Autor komentarza: pogromca durni i kretynów Treść komentarza: A u mnie w piekarniku pokazał 250C Data dodania komentarza: 28.06.2026, 16:23 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama