Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 10:12
Reklama
Reklama
Reklama

Na Zawodziu i w Opatówku. Strażacy gasili pożary sadzy w kominie ZDJĘCIA

W najgorszym wypadku grozi pożarem całego domu… Kaliscy strażacy w ostatnich dniach mieli dwie interwencje w związku z pożarem sadzy w kominie. Do jednej doszło wczoraj wieczorem na Zawodziu. Warto wiedzieć, jak nie doprowadzić do takiego zdarzenia i co zrobić, a czego absolutnie nie, kiedy do niego dojdzie.
Na Zawodziu i w Opatówku. Strażacy gasili pożary sadzy w kominie ZDJĘCIA

Autor: fot. PSP Kalisz

Do pożaru sadzy doszło w niedzielny wieczór w domu przy ul. Bolesława Krzywoustego na kalismi Zawodziu. Domownicy sami opuścili budynek przed przybyciem służb. 

Aby dostać się na dach budynku strażacy wykorzystali podnośnik mechaniczny. Przy wykorzystaniu piasku ugaszono palące się sadze. Udrożniono przewód kominowy za pomocą sprzętu kominiarskiego. Po ugaszeniu pożaru wykonano powtórne pomiary przy pomocy kamery termowizyjnej oraz detektora wielogazowego – informuje PSP w Kaliszu. 

W sobotę, 3 grudnia doszło do podobnego zdarzenia w Opatówku  przy ul. Tadeusza Kościuszki. 

W budynku wielorodzinnym paliły się sadze w przewodzie kominowym. Wszystkie osoby opuściły budynek, właściciel wygasił zarzewie ognia w piecu CO, przed przybyciem zastępów.

Ratownicy ubrani w aparaty OUO, oraz w szelki bezpieczeństwa, przy wykorzystaniu podnośnika SHD-23 ugasili pożar sadzy w przewodzie kominowym, za pomocą piasku. Następnie przy użyciu wyciora, przeczyszczono niedrożny przewód kominowy – relacjonują kaliscy strażacy.

Pożar sadzy to zjawisko, któremu towarzyszy bardzo głośny szum, spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Często z komina wydobywają się również strzelające iskrami płomienie ognia oraz wydobywa się ciemny dym. Pożarowi sadzy towarzyszy bardzo wysoka temperatura, przekraczająca 1000°C, mogąca doprowadzić do rozszczelnienia się komina, co w konsekwencji może być przyczyną zapalenia się elementów konstrukcji budynku, znajdujących się w pobliżu przewodu kominowego.

W przypadku zaistnienia pożaru sadzy należy:

  • niezwłocznie powiadomić straż pożarną,
  • wygasić ogień w urządzeniu grzewczym,
  • zamknąć dopływ powietrza do komina od dołu i o ile to możliwe od góry.


UWAGA!
Do palącego się komina nie wolno wlewać wody, gdyż może to doprowadzić do jego rozerwania i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek.

Aby ugasić palącą się sadzę zaleca się wsypanie do wlotu komina soli kuchennej lub piasku. Gdy to nie przynosi skutku można użyć gaśnicy proszkowej, podając prąd proszku przez wyczystkę w dolnej części komina.

Jak nie dopuścić do pożaru sadzy w przewodzie kominowym?

  • Nie spalaj w urządzeniu grzewczym żadnych odpadów. Utylizuj je zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  • Dokonuj regularnego czyszczenia przewodu kominowego - w odstępach czasu - zależnych od stosowanego paliwa.
  • Dokonuj przeglądu stanu technicznego przewodu kominowego i przewodów wentylacyjnych - nie rzadziej niż co trzy lata.

Jednak nawet regularne czyszczenia przewodów odprowadzających spaliny mogą nas nie uchronić przed pożarem sadzy, w sytuacji, gdy nagminnie spalamy w piecu zabronione odpady. Powstający na ściankach przewodu spalinowego osad może być trudny do usunięcia. Jedynym rozwiązaniem dalszego bezpiecznego użytkowania instalacji grzewczej może być w takim przypadku wymiana komina.

Spalanie w piecu mokrego drewna, płyt wiórowych, śmieci i odpadów komunalnych oraz elementów z tworzywa sztucznego i gumy skutkuje odkładaniem się wewnątrz przewodu kominowego sadzy, czyli pozostałości z niepełnego spalania tychże materiałów stałych. W wyniku ich nagromadzenia może dojść do zapalania się sadzy w kominie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

andrzej 05.12.2022 20:18
Jak czytam te komentarze to płakać się chce - ludzie ile można spalić plastiku w piecu żeby mieć ciepło . Sadze palą się w kominach bo mamy marny opał - a palę w pieciu już 50 lat i wiem kiedy występuje taka sytuacja . Kupuję opał w składach i każdy ma najlepszy żeby tylko kupić , nie mówią jaką ma kaloryczność bo nie ma możliwości sprawdzenia , taka firma jak ANREM w Opatówku oszukuje bo ma węgiel z Rosji kupiony w tamtym roku bo byłem na składzie po 750 zł , aa w tym roku jesienią skład węgiel z Rosji proponuje po 3000 zł gdzie już węgla nie sprowadzają . Anrem ma węgiel bardzo zły o dużej ilości sady po spaleniu i dla tego już tam nie kupuję i nie mam problemu z samozapłonem sadzy .

Logopeda 05.12.2022 17:14
Pytanie jest do właściciela, czy był wykonywany TPM na komin!!!

Jarosław 05.12.2022 14:19
ano prezes mówił ,że można palić wszystkim więc ludzie nie mają węgla które obiecał rząd wiec palą wszystkim !!!

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 30°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama