Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 08:54
Reklama
Reklama
Reklama

Przysposobienie obronne wraca do szkół. To już pewne - uczniowie będą strzelać!

Przemysław Czarnek realizuje swoje zapowiedzi. Od tego roku szkolnego uczniowie będą się uczyć strzelania z broni. Do szkół mają powrócić elementy przysposobienia obronnego. Nauka strzelania i szkolenie z pierwszej pomocy będą się odbywać w ramach znanej już edukacji dla bezpieczeństwa. Co dokładnie czeka uczniów?
Przysposobienie obronne wraca do szkół. To już pewne - uczniowie będą strzelać!

Autor: iStock

W związku z agresją Rosji na Ukrainę Ministerstwo Edukacji i Nauki postanowiło przywrócić elementy przysposobienia obronnego do szkół. To, że wraca przysposobienie obronne, Przemysław Czarnek zapowiedział już jakiś czas temu. 

- Po to, żeby rzeczywiście spowodować, by Polacy umieli się obronić w sytuacji, kiedy będzie takie realne zagrożenie – powiedział Telewizji Republika minister edukacji i nauki. - Od 1 września zdecydowanie zmienimy edukację dla bezpieczeństwa. Wprowadzamy elementy znane nam z przysposobienia obronnego z ubiegłych lat – dodał.

Przysposobienie obronne nie jest w polskim systemie edukacji niczym nowym. Już w przeszłości było obecne w szkołach do 2012 roku. Zostało wówczas zastąpione przez edukację dla bezpieczeństwa, ale tych zajęć też już nie ma. Zniknęły wraz z likwidacją gimnazjów. Przysposobienie obronne było realizowane w szkołach średnich. Podczas lekcji była mowa o zagrożeniach zbrojnych, budowie broni, tłumaczono zasady udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie rzucali także atrapami granatów.

Kiedy zapadła decyzja o likwidacji przedmiotu, Ministerstwo Edukacji tłumaczyło, że młodzieży nie jest potrzebna taka wojskowa wiedza. Resort uznał, że młody człowiek powinien raczej wiedzieć, jak nie zarazić się HIV, jak udzielić pomocy osobom w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia albo jak opatrzyć ofiarę wypadku samochodowego.

Teraz przysposobienie obronne wraca, ale formalnie nie będzie nowego przedmiotu, bo o broni dzieci i młodzież będzie się uczyła podczas zajęć edukacji dla bezpieczeństwa. Minister już podpisał odpowiednie dokumenty. Nauka strzelania w szkołach zostanie wprowadzona od września 2022 roku, ale rozporządzenie w pełni zacznie obowiązywać dopiero od roku szkolnego 2024/2025.

Nowe treści, które mają znaleźć się w programie nauczania to m.in.:

  • Reagowanie w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi;
  • Zasady pierwszej pomocy;
  • Bezpieczeństwo w stanie nadzwyczajnych wydarzeń;
  • Edukacja obronna, która obejmowałaby wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa, terenoznawstwa oraz nauka strzelania w teorii (szkoła podstawowa) oraz reagowania w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi cyberbezpieczeństwa oraz szkolenia strzeleckiego w praktyce (szkoła ponadpodstawowa).

Placówki zostały podzielone na dwa rodzaje. W pierwszym – gdzie zajęcia zaczną się szybko – to szkoły, które na terenie swojego powiatu mają dostęp do broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych.

Drugi typ to szkoły niemające takiego zaplecza. Mają realizować przedmiot „w miarę istniejących możliwości".

Uczniowie podstawówek będą się uczyli, jak bezpiecznie obchodzić się z bronią i będzie więcej teorii. Ale już w szkołach ponadpodstawowych będzie cześć praktyczna, czyli strzelanie.

Informacje na temat tego przedmiotu pojawiły się już na stronie rządowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Czytelnik 05.08.2022 20:44
Ekonomia, etyka, przysposobienie obronne. Te dziedziny powinny być w szkole obowiązkowe, a nie jakaś religia. Krzyżykami tego kraju nikt nie zbuduje…

dasdasdada 05.08.2022 22:12
Czytelnik 05.08.2022 20:44
Ekonomia, etyka, przysposobienie obronne. Te dziedziny powinny być w szkole obowiązkowe, a nie jakaś religia. Krzyżykami tego kraju nikt nie zbuduje…
TO BEDZIE GLUPI DOWCIP ale przeciez na religi masz to wszystko ekonomi - ile z tacy moge podpierdzielec aby sukienkowy sie nie zorientowal etyka - czy powinienem zglosic pewne sprawy czy brac za to wyplate obronne- broniles sie kiedys jako bezbronne dziecko prze doroslym mezczyzna w sukience :) pare razy moze sie nie udac ale w koncu dojdziesz do takiej perfekcji ze nikt Ci nie podskoczy

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 28°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama