Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kup dobry czytników do e-booków!

Trudno wyobrazić sobie świat bez papierowych książek. Jednak pod wieloma względami ich wersje elektroniczne są o wiele wygodniejsze. Z ebooków warto korzystać chodźmy w drodze do pracy, gdy tradycyjna książka stanowi zbyteczny ciężar, przy niedostatku oświetlenia, albo kiedy chcemy zyskać dostęp do pozycji, której nakład dawno się wyczerpał. Wystarczy funkcjonalne urządzenie o kompaktowych przecież rozmiarach. Na co zwrócić uwagę wybierając czytnik do ebooków?

Rozmiar ekranu

Z użytkowego punktu widzenia bardzo ważnym parametrem jest przekątna ekranu. Przed zakupem najlepiej wypróbować kilka modeli weryfikując czytelność czcionek o zróżnicowanym rozmiarze. Zdecydowana większość modeli czytników legitymuje się przekątną ekranu od 5 do 10 cali, przy czym największym powodzeniem wśród użytkowników cieszą się warianty 6-calowe. Ostatecznie rozmiar urządzenia powinien być kompromisem pomiędzy dobrą czytelnością a wygodnym transportem urządzenia. Przy okazji warto zwrócić uwagę na obsługiwaną rozdzielczość. Najtańsze modele obsługują 800x600 pikseli, ale niektórzy użytkownicy narzekają wówczas na słabą czytelność tekstów i wolą sięgnąć po egzemplarz z nieco wyższej półki. W kwestii ekranu można zastanowić się jeszcze nad opcją z kolorowym wyświetlaczem, ale tak naprawdę przydaje się on głównie do czytania komiksów.

Podświetlany ekran

Na rynku czytników e-booków można znaleźć modele wyposażone w ekran LCD. Zakup takiego urządzenia wydaje się jednak bezzasadny, ponieważ w istocie niewiele różni się ono od smartfona czy tabletu, jeśli chodzi o komfort dla oczu, natomiast jest pozbawione funkcji charakterystycznych dla tych urządzeń. Zdecydowanie lepszym wyborem są ekrany z technologią e-ink. Czytnik jest wówczas wyposażony w diody delikatnie podświetlające go od góry, zaś treść wyświetlana na ekranie najbardziej jak to możliwe przypomina tradycyjny papier.

Ilość pamięci w czytniku

Dla większości użytkowników ten parametr nie jest szczególnie istotny. Wystarczy bowiem model wyposażony w minimalne 4 GB pamięci, aby pomieścić bardzo pokaźną bibliotekę e-booków. Na drugim biegunie znajdują się urządzenia posiadające aż 32 GB pamięci wewnętrznej i dodatkowo wzbogacone o możliwość podłączenia karty micro SD. Takie modele czytników powinny zyskać uznanie w oczach miłośników komiksów, a także e-booków, które charakteryzują się ogromną ilością grafiki. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie zgromadzone pozycje muszą być przez cały czas przechowywane na urządzeniu.

Ekran dotykowy

Ekran dotykowy powoli staje się standardem w przypadku czytników, ale wybierając opcję tradycyjną, czyli wyposażoną w przyciski, można całkiem sporo zaoszczędzić. Wybór niższej ceny kosztem wygody jest kwestią indywidualną, ale godną głębszego przemyślenia.

Obsługiwane formaty

Jeśli chodzi o obsługiwane przez urządzenie formaty, zdecydowana większość kupowanych książek będzie posiadała rozszerzenie EPUB lub MOBI. Są to formaty obsługiwane przez praktycznie każde urządzenie. Czy warto sięgnąć po coś więcej? Tak, ponieważ urządzenie obsługujące więcej formatów pozwoli w razie potrzeby swobodnie przeglądać na nim dokumenty i pliki tekstowe.

 

Czytniki zyskują w Polsce na popularności już od co najmniej dekady. Dostrzeżono to w branży reklamowej, gdzie rośnie znaczenie e-booków, jako narzędzia content marketingowego. Większość ma charakter poradników, ale promocja marki w tej formie wykorzystuje również storytelling, o którym więcej można przeczytać na stronie:

https://fabrykamarketingu.pl/czytelnia/storytelling-bez-tajemnic-co-musisz-wiedziec-zanim-zaczniesz-go-wykorzystywac/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ona 24.06.2022 12:34
Polska język-trudna język....

As 23.06.2022 20:15
"Kup dobry czytników do e-booków!" W jakim to języku?

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1033 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama