Posiadanie samochodu i poruszanie się nim po drogach to duża odpowiedzialność – tak za siebie, jak i za innych uczestników ruchu. W zachowaniu bezpieczeństwa od strony materialnej pomaga szereg różnych ubezpieczeń, które wykupujemy na określony czas, a których zadaniem jest stanowić parasol ochronny w przypadku skutków kolizji i wypadków na drodze. Jednym z takich ubezpieczeń jest polisa OC, której obowiązek posiadania dotyczy każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu.
Choć jest to temat bardzo ważny, wiele osób wciąż nie wie, kiedy i w jaki sposób należy weryfikować, czy dane auto posiada wykupione OC czy też nie.
W jakich sytuacjach sprawdzamy OC samochodu?
Istnieje kilka sytuacji, w których powinniśmy zainteresować się stanem polisy ubezpieczeniowej samochodu. Najczęstsze są jednak dwie – a mianowicie w momencie, gdy kupujemy samochód z drugiej ręki, a także w przypadku stłuczki, której jesteśmy poszkodowanymi.
KUPNO SAMOCHODU Z DRUGIEJ RĘKI
Jak wiadomo – Polacy chętnie odkupują auta używane. Wiąże się to z ich szeroką dostępnością i atrakcyjnymi cenami. Zakup takich samochodów powinien być jednak przemyślany, a różne kwestie dokładnie sprawdzone. Jedną z nich jest stan polisy OC auta, która z momentem sprzedaży przejdzie w ręce nowego właściciela pojazdu.
Przed transakcją powinniśmy sprawdzić, czy samochód posiada polisę i jak długo będzie ona jeszcze obowiązywała. Jeśli nie dopełnimy tego obowiązku, może spotkać nas przykra niespodzianka w postaci kary finansowej za brak OC.
UDZIAŁ W STŁUCZCE
Kiedy jesteśmy poszkodowanymi w stłuczce samochodowej, szkoda powinna zostać zgłoszona do ubezpieczalni sprawcy, a my powinniśmy otrzymać stosowne zadośćuczynienie – na przykład w formie pieniędzy.
Niektórzy sprawcy jednak – bojąc się utraty zniżek u swojego ubezpieczyciela – nie mówią prawdy, twierdząc, że nie posiadają OC i próbując rozwiązać sprawę polubownie.
Mamy jednak możliwość zweryfikowania prawdziwości tych słów. I powinniśmy to zrobić.
Jak sprawdzić OC samochodu?
Przede wszystkim warto pamiętać, że wszelkie dane na temat ubezpieczeń wszystkich samochodów posiadają różne instytucje, które pośrednio lub bezpośrednio zajmują się transportem drogowym, rejestracją aut czy dbaniem o bezpieczeństwo na drogach.
Jak krok po kroku sprawdzić OC samochodu? Zapraszamy do przeczytania: https://www.porowneo.pl/ubezpieczenia/porady/samochodu/jak-sprawdzic-czy-pojazd-ma-oc
W posiadaniu danych o OC będzie więc policja, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK), a także wydziały komunikacji oraz Inspekcja Transportu Drogowego.
Dla nas – zwykłych obywateli, którzy sprawnie i łatwo chcieliby uzyskać informacje na temat aktywności polisy danego samochodu – najbardziej przydatne będą bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Obie bazy dostępne są w Internecie. Jak z nich skorzystać?
baza UFG – aby uzyskać interesujące nas informacje, wystarczy, że wpiszemy numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN oraz stosowną datę. Wówczas otrzymamy szereg informacji na temat samochodu – a więc nie tylko dane odnośnie samej polisy, ale również kwestie takie jak marka i model auta, pojemność jego silnika czy też nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiono pakiet ochronny,
baza CEPiK – niestety jest nieco bardziej skomplikowana niż baza UFG, a to ze względu na większą ilość danych potrzebnych do uruchomienia wyszukiwarki. Aby skorzystać z tej bazy, nie wystarczy nam już sam numer rejestracyjny auta. Tu będziemy musieli dostarczy również numer VIN, a nawet datę pierwszej rejestracji. Tę bazę poleca się szczególnie osobom kupującym używany samochód, które powyższe informacje mogą otrzymać od dotychczasowego właściciela pojazdu.
Napisz komentarz
Komentarze