Nie tylko piersią, czyli żywienie dzieci w pierwszych miesiącach życia
Większość ekspertów zaleca, aby pierwszym pokarmem malucha było mleko matki. Podobnie postuluje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która zaleca, aby do 6. miesiąca życia dziecko spożywało wyłącznie pokarm matki. Jednak nie zawsze jest to możliwe.
Wspieranie prawidłowego rozwoju, zaspokajanie potrzeb energetycznych, kształtowanie się układu nerwowego, budowanie odporności, a także zapobieganie alergii – to tylko kilka pozytywnych aspektów wynikających z karmienia piersią. Niezależnie od tego, czy dziecko jest karmione od urodzenia mlekiem matki czy mlekiem modyfikowanym, z czasem i tak warto w dietę malucha wprowadzać dodatkowe pokarmy, choćby właśnie przez dawkowanie mleka modyfikowanego. O tym, jakie wybrać, podpowie Wam podział na mleko początkowe, następne oraz junior.
Zdrowy jadłospis dla dzieci – jakie potrawy wprowadzać?
Rozszerzanie żywienie dziecka powinno się zacząć wtedy, kiedy zaobserwujecie, że pojawiają się takie potrzeby u malucha. Część z rodziców próbuje eksperymentować już w 3. miesiącu życia maleństwa, jednak to zbyt wcześnie dla małego układu pokarmowego. Pierwsze próby powinny zostać podjęte po 6. miesiącu życia, lecz jako pokarm dodatkowy w ramach rozszerzania diety i przyzwyczajania do nowych smaków i konsystencji.
Od jakich produktów warto zacząć? Z pewnością od płynów. Dajcie maluchowi posmakować wody oraz owoców z mocną zawartością wody. Z pozostałych potraw śmiało możecie do diety dziecka wprowadzić m.in. mięso kurczaka, gęsi, indyka, królika czy kaczki, a także ryby. Powyżej 1. roku życia maluch może kosztować kolejnych smakołyków takich jak: produkty mleczne, jaja oraz soki owocowe.
Napisz komentarz
Komentarze