Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowy mieszkaniec w Gołuchowie. Na świat przyszedł konik polski ZDJĘCIA

Pokazowa Zagroda Zwierząt w Gołuchowie ma nowych mieszkańców. To koniki polskie. Pierwszy urodził się w styczniu, a w ostatnich dniach na świat przyszedł kolejny. Łącznie obok żubrów, danieli i dzików, w zagrodzie jest już siódemka tych pięknych stworzeń. To atrakcja nie tylko dla najmłodszych, bo gołuchowskie tereny są wspaniałym miejscem na rodzinną rekreację.
Nowy mieszkaniec w Gołuchowie. Na świat przyszedł konik polski ZDJĘCIA

Autor: Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Zagroda w Gołuchowie cieszy się zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców powiatu pleszewskiego. Na spacery i wycieczki przyjeżdża tutaj masa ludzi, chcących odetchnąć świeżym, leśnym powietrzem, a także pooglądać zwierzaki. Jest to niezwykłe miejsce, z pewnością jedno z niewielu w którym można podziwiać zwierzęta żyjące praktycznie w naturze. 

W zagrodzie dominują żubry. Utworzenie dla nich zagrody wynikało ze wzrostu populacji żubra i konieczności tworzenia nowych, rozproszonych ośrodków hodowlanych. Ogółem w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt do końca 2019 roku hodowano 116 żubrów, z tego 101 osobników urodziło się w Gołuchowie.  Gołuchowskie stado zapoczątkowały: byk Plantor i krowa Polira z Ośrodka Hodowli Żubra w Smardzewicach oraz krowy Ponta i Polana z Ośrodka Hodowli Żubra w Pszczynie.

Jednak w Gołuchowie oprócz nich oglądać można także koniki polskie, daniele i dziki. Hodowla dzikich zwierząt w zagrodzie stanowi nawiązanie do dawnej tradycji utrzymywania zwierzyńców w pobliżu rezydencji magnackich.

Koniki polskie w gołuchowskiej zagrodzie przebywają od 2004 roku. Zostały przywiezione z Roztoczańskiego Parku Narodowego. 25 stycznia br. na świat przyszła klacz. Łącznie w zagrodzie zamieszkiwało wtedy sześć koni. W ostatnich dniach urodził się siódmy i drugi w tym roku źrebak. 

- Bezpośrednim przodkiem konika polskiego jest tarpan leśny, wymarły ssak z rodziny koniowatych. Ostatni dziki przedstawiciel tego gatunku został zastrzelony w 1880 roku na stepach Ukrainy. Konie, które znajdowały się w rezerwacie w Zwierzyńcu, zostały w XIX wieku rozdane okolicznym chłopom, w efekcie czego pojawiły się niektóre z cech tarpana u koni pociągowych na Lubelszczyźnie i Białostocczyźnie. W rezerwacie w Puszczy Białowieskiej zgromadzono kilkanaście koni posiadających najwięcej cech tarpana i podjęto próbę odtworzenia gatunku. Wynikiem tego jest właśnie konik polski - informuje Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Koniki polskie pochodzą od tarpanów leśnych, niewielkich ssaków z rodziny koniowatych, maści myszatej z ciemną pręgą biegnącą wzdłuż grzbietu, czarnym ogonem i czarną grzywą. Spokojne i łagodne koniki polskie są gatunkiem o małych wymaganiach hodowlanych.

Zagroda została założona w 1977 roku i zlokalizowana jest w kompleksie leśnym przylegającym do parku-arboretum w Gołuchowie. Występują dwa typy siedlisk. Są to bór mieszany świeży i las mieszany świeży. 

Organizacja zagrody i wydzielenie tzw. zagród dziennych pozwala na oglądanie zwierząt od świtu do zmierzchu przez cały rok. Rocznie miejsce to odwiedza blisko 100 tysięcy osób. 

 

________________

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Lidka 24.04.2022 07:35
Ale słodkie! Na pewno z dzieciakami pójdziemy zobaczyć 🥰

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama