Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich. Przenieść czy zostawić?

Co z Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich w Kaliszu? Czy wobec wojny wywołanej przez Rosjan powinniśmy przenieść mogiły? Czy może trzeba tylko usunąć symbole czerwonoarmistów? Tym tematem zajęli się już m.in. samorządowcy z Poznania.

Autor: P. Kowalski, Kalisz by Drone

Z jednej strony szacunek do zmarłych, niezależnie od ich pochodzenia, z drugiej sprzeciw wobec rosyjskiej agresji, której symbolem, szczególnie w krajach Europy Środkowej i Wschodniej jest czerwona gwiazda – symbol imperialnych zapędów Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. ZSRR już nie ma, ale imperialne zapędy w najbardziej brutalny i nieludzki sposób realizuje Władimir Putin. 

Jeden z największych cmentarzy czerwonoarmistów z końcówki II wojny światowej znajduje się na poznańskiej Cytadeli. Są tam mogiły, jest czerwona gwiazda. 

- Myślę, że nadszedł czas, aby z obelisku stanowiącego dominantę zespołu cmentarnego na poznańskiej Cytadeli usunąć gwiazdę pięcioramienną symbolizująca Armię Czerwoną i Związek Sowiecki" - napisał Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta w Poznaniu w opublikowanym w czwartek wniosku do wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego.

Kalisz ma swój cmentarz radziecki i „swoją” czerwoną gwiazdą. W Parku Miejskim spoczywają ciała żołnierzy radzieckich, którzy w 1945 roku walczyli w naszej okolicy z wojskami niemieckimi, wyswobodzili Kalisz od hitlerowskiej okupacji, ale nałożyli nową, 50 – letnią okupację rosyjską. 

- Zastanawiam się, czy szanując spokój pochowanych tam czerwonoarmistów, nie zająć się obeliskiem przy Parku Miejskim, nadając mu wybitnie antywojenną treść, bardziej odpowiadającą historii i współczesności? – pisze na swoim facebooku Dariusz Grodziński, radny Platformy Obywatelskiej.

Post i sam temat wywołał sporo reakcji. 

- Młodzi chłopacy w moim wieku dostali karabin do ręki i kazano im iść na front. Nikt się ich nie pytał o zdanie. Powód? Powstrzymać nazistowski ekspansjonizm i ocalić niektóre grupy etniczne przed zagładą biologiczną. Armia Czerwona to nie tylko Rosjanie, ale również inne narody wchodzące w skład ZSRR, w tym Ukraińcy oraz te niewchodzace w skład czyli również Polacy (!). Istnieje niezależne stowarzyszenie zajmujące się renowacją monumentów i grobów żołnierzy radzieckich i polskich z okresu II wojny światowej, może należy do nich się o to zwrócić? – pisze Kuba.

 

- Niezależnie czy się to komuś podoba czy nie, to miejsce jest cmentarzem. Spoczywający tam żołnierze, nie mają nic wspólnego z tym co robi obecnie Putin. Polskie groby są rozsiane po całym świecie i żądamy wręcz, by je szanowano. Naszą niechęć do obecnej polityki Rosji, można wyrażać na wiele sposobów, choćby przez bojkot produktów. – uważa Ryszard. 

Są i radykalne, zdecydowane opinie. 

 

- Nie ma sentymentów. Był czas chwały, teraz wstydu. Wyjeb..ć gwiazdy, prochy przenieść, zrobić miejsce dostępne dla mieszkańców i dzieci. Te gwiazdy ubliżają teraz pochowanym tam Ukraińcom. Zachować szacunek dla poległych, zdeptać cholerne gwiazdy. – pisze Małgorzata.

 

- Usunąć wszelkie oznaczenia imperialistycznej i totalitarnej i zbrodniczej ZSRR!!!! – dodaje Wojciech.

 

Sam radny Grodziński nie opowiada się za jednoznacznym rozwiązaniem. Pisze o publicznej dyskusji i wypracowaniu wspólnego stanowiska.

Obecność w samym centrum miasta symbolu Armii Czerwonej, która bez wątpienia skrzywdziła Polaków i m.in. Ukraińców, a dziś w wersji 2.0 ponownie zaatakowała niezależne państwo jest mocno dyskusyjna. Z drugiej jednak strony historii nie da się cofnąć. Obecność takich symboli przypomina nam o zbrodniach i pomaga pamiętać. 

Jednak sam fakt, że coś jest, lub czegoś nie będzie to za mało. Potrzebna jest wiedza, szczególnie dla pokoleń, które historię mogą znać tylko z książki. A w obecnych czasach widzimy jak historia łączy się z teraźniejszością. Historia się nie skończyła, na naszych oczach pisze się jej kolejny rozdział. 

 


Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ja 06.03.2022 18:22
Bez sensu moim zdaniem byłoby likwidować miejsce które jest po prostu częścią historii. Pomijając już fakt tego czy miejsce jest historyczne czy nie, zostaje aspekt ekonomiczny, ile kosztowałaby ekshumacja i przeniesienie zwłok, do tego należy sprostować każdy przewodnik turystyczny, który mówi o istnieniu tego cmentarza w Kaliszu. Moim zdaniem za duże koszty, zero jakiegokolwiek wpływu na cokolwiek.

trollowisko 06.03.2022 14:46
Pamiętajcie - historię tworzą zwycięzcy. A to byli ludzie wysłani jako mięso armatnie, nikt się nimi nie przejmował. Cmentarza nie likwidować, zdjąć symbole.

bolek cienki 06.03.2022 11:19
Zlikwidować!

jaan 06.03.2022 09:50
Czy ta internautka -Małgorzata,nie zna innych słów niż te wulgaryzmy ? Słownictwo prosto z rynsztoka!

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama