Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nierentowne, ale potrzebne. Połączenia PKS udało się przywrócić

Pod względem finansowym nie są rentowne, pod względem społecznym są bardzo potrzebne. Mowa o połączeniach pekaes, które dla wielu mieszkańców regionu są jedynym środkiem komunikacji. Do tej pory większość tego typu przewoźników, w tym PKS Kalisz ograniczała sieć połączeń, bo gminne samorządy nie chciały dopłacać do przewozu ich mieszkańców. Sytuację poprawił Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych i decyzja władz Kalisza o powierzeniu przewozów Powiatowi Kaliskiemu.

Autor: UM Kalisz

Jeszcze 20 lat temu pekaes był jednym z najpowszechniejszych środków transportu publicznego. Jednak wraz z bogaceniem się społeczeństwa, rozwojem motoryzacji klientów PKS zaczęło ubywać. Sporo zrobiła tu też prywatna konkurencja, która wybierała tylko połączenia najbardziej dochodowe, a resztę zostawiała publicznemu przewoźnikowi. 

PKS Kalisz od lat mierzy się z trudną sytuacją ekonomiczną. W 2018 roku przewoźnik zawiesił,  a częściowo skrócił aż 20 kursów w regionie.  W powiecie kaliskim tylko połowa gmin była w ogóle zainteresowana rozmowami o współfinansowaniu transportu PKS dla mieszkańców swoich gmin,  w tym dla uczniów, którzy dojeżdżali do szkół w Kaliszu. 

 PKS podjął się restrukturyzacji, rozwijał m.in. komercyjne kursy transportu zbiorowego, świadczone m.in. na rzecz dużych zakładów pracy. To poprawiło sytuację, a ostatecznie w uniknięciu dalszej degradacji siatki połączeń pomógł Fundusz Przewozów Autobusowych wprowadzony przez rząd w 2019 roku.  Pojawił się wtedy problem prawny. PKS Kalisz jest przedsiębiorstwem należącym do Miasta Kalisza i nie mogło ono wystąpić o finansowanie kursów poza granicami miasta. 

Dlatego w sierpniu 2021 władze Kalisza zaproponowały Radzie Miasta uchwałę, która formalnie powierza przewozy pasażerskie Powiatowi Kaliskiemu. 

  Bez tej uchwały przyszłość miejskiej spółki PKS stała pod znakiem zapytania. Przekazanie roli organizatora publicznego transportu na terenie gmin, które zawarły w tym zakresie porozumienie, Powiatowi Kaliskiemu – jednostce skupiającej kilkanaście gmin – umożliwiło pozyskanie dofinansowania z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Cieszę się, że udało się to, co wcześniej wydawało się niewykonalne. Dziękuję Staroście Kaliskiemu oraz włodarzom gmin, którzy przyjęli argumenty Miasta i przyłączyli się do tej inicjatywy. – informuje Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. 

Po tej decyzji władz Kalisza Powiat Kaliski otrzymał dofinansowanie na organizację przewozów w kwocie ponad 2 mln zł. Dzięki temu już od 1 stycznia br. PKS uruchomił 11 nowych linii łączących miejscowości powiatu kaliskiego z Kaliszem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Emerytki 29.01.2022 22:26
A co z połączeniami do Poznania?

Dana 29.01.2022 21:18
Przydałoby się także połączenie do Wrocławia, Jeleniej Góry, a może do Świeradowa Zdroju.

charlie 29.01.2022 12:33
przydało by się znów połączenie do poznania

Ja 29.01.2022 16:14
i do Konina

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama