Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Senator Pęcherz zabiera głos ws. wczorajszej manifestacji nacjonalistów

Takie rzeczy nie powinny mieć miejsca, szczególnie w Kaliszu – powiedział dziś na konferencji prasowej Janusz Pęcherz, senator, były, wieloletni prezydent Kalisza. Wczoraj nacjonaliści na rynku to właśnie jego wielokrotnie przywoływali i obrażali. To za prezydentury Janusza Pęcherza wydano zdobioną kopię Statutu Kaliskiego, który był nie tylko historycznym dokumentem, ale przede wszystkim dziełem sztuki.
Senator Pęcherz zabiera głos ws. wczorajszej manifestacji nacjonalistów

Na wczorajszej manifestacji prowadzący zarzucał prezydentowi Pęcherzowi, że ten w 2013 roku wydał odnowioną kopię Statutu Kaliskiego i wręczył ją m.in. przedstawicielom społeczności żydowskiej. Statut ponad 700 lat temu miał dawać przywileje Żydom, którzy zasiedlali obszar Polski. Do czasów obecnych przetrwała głównie wartość historyczna i artystyczna tego dokumentu.

- Moje nazwisko tam padało, że za mojej prezydentury, za publiczne pieniądze ten dokument został wydany. To nie jest dokument, to jest artyzm, to jest dzieło i to dzieło zostało spalone tak jak wiele ksiąg z kaliskich bibliotek zostało zasypanych w czasie II wojny światowej na Babince. Dzisiaj jedyny taki pomnik w Polsce, pomnik książki jest w Kaliszu, tym bardziej palenie takich dzieł wywołuje skojarzenia, które nie powinny być wywoływane w Polsce w 2021 roku - mówił dziś senator Janusz Pęcherz.

Spalona wczoraj na rynku kopia Statutu pochodzi z okresu międzywojennego i jest ilustrowana grafikami światowej sławy artysty, z pochodzenia Żyda, który całe życie uważał się też za Polaka, bo urodził się w  Łodzi, wówczas pod rosyjskim zaborem.

Janusz Pęcherz prezentuje dedykację dla Marszałka Piłsudkiego,  wpisaną do Statutu 

 - To są dzieła Artura Szyka, artysty, który się uznawał za Polaka i za Żyda. Dzieła światowej sławy, dzieła, które on tak naprawdę dedykuje Józefowi Piłsudskiemu. I w statucie jest piękna, jego pierwsza replika poświęcona Piłsudskiemu, ojcu polskiej niepodległości - wyjaśnia senator. 

Treść Statutu dotyczy przywilejów nadanych Żydom przez księcia Pobożnego w XIII wieku, ale jego ilustracje są nawiązują do wspólnej polsko – żydowskiej historii, w tym do udziału Żydów w walkach o niepodległość Polski.

Statut Kaliski, zdobiony grafikami Artura Szyka

Senator Pęcherz pytany był również o to czy on na miejscu prezydenta Kinastowskiego przerwałby wczorajsze zgromadzenie. Odpowiedział, że prawo daje takie możliwości, ale podjąć taką decyzję można by po analizie sytuacji w trakcie wczorajszego zgromadzenia. Powiedział też, że organizacje o tak skrajnych poglądach nie powinny być w Polsce legalne. Wtedy nie mogłyby organizować takich zgromadzeń.

MS, fot. autor, grafika z wikipedia.org


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama