Reklama
Reklama
Reklama

Majestatyczna czarna zjawa. Niezwykły mieszkaniec Doliny Baryczy WIDEO

Dolina Baryczy zachwyca i zaskakuje. Krajobrazem, klimatem, fauną i florą. Tym razem dech w piersiach zapiera unikatowy czarny daniel. Zwierzę o nietypowym ubarwieniu stanęło na drodze Jakuba Wencka z Nadleśnictwa Żmigród. Leśnik nagrał majestatycznego rogacza, a nagranie zamieścił na profilu Lasów Państwowych, więc każdy może zobaczyć, jak zachowuje się ten nietypowy dla swojego gatunku okaz mieszkający w Dolinie Baryczy.
Majestatyczna czarna zjawa. Niezwykły mieszkaniec Doliny Baryczy WIDEO

Czarna zjawa? – pytanie pracowników Lasów Państwowych jest uzasadnione. Daniel wygląda zjawiskowo. Jest ogromny, imponuje porożem, a jego nietypowa czarna sierść lśni w promieniach słońca. Można odnieść wrażenie, że to bajkowa postać, a nie daniel na bekowisku. Właśnie teraz przedstawiciele tego gatunku mają swój okres godowy, o czym informuje ze szczegółami autor nagrania, który jako pracownik Nadleśnictwa Żmigród do pracy bardzo często zabiera aparat fotograficzny, a „upolowanymi” dzięki obiektywowi tajemnicami Doliny Baryczy chwali się na swoim profilu  Jakub Wencek - Obrazy Lasu.

Możliwość nagrania tak niezwykłego daniela i to w okresie bekowiska to też okazja do przybliżenia zwyczajów tych zwierząt. Dlatego Jakub Wencek szczegółowo opisuje, jak wygląda szykowanie dolków rujowych, do którego byki wabią samice i jak wyglądają gody. 

- Byk przednimi nogami (tzw. badyle) kopie takie dołki, a następnie oddaje w nie mocz, który w okresie rujowym ma bardzo intensywny zapach. Byk w okresie rui często w dzień zalega dla odpoczynku w takim dołku. Taki cuchnący dołek wabi też łanie i większość kryć odbywa się właśnie w dołkach rujowych – czytamy we wpisie komentującym nagranie.   Tylko najmocniejsze, zdrowe i prawidłowo rozwinięte byki mają szansę na własne potomstwo. Dzieje się to jednak kosztem ciężkiej walki i poświęceń. W okresie bekowiska byki niemal nic nie jedzą i potrafią stracić nawet do 20% swojej wagi. W okresie rui byk zbiera sobie chmarę łań (5-8 sztuk), którą trzyma przez okres ok. 2 tygodni, jeżeli nie zostanie wcześniej zrogowany i odpędzony przez innego byka. W czasie rui daniel-byk jest jeszcze bardziej wojowniczy niż jeleń -byk ale z uwagi na kształt poroża walki danieli rzadko kończą się tragicznie – porównuje.

Ciąża łani daniela trwa 32 tygodnie. Młode na świat przychodzą w czerwcu. Najpóźniej z początkiem lipca. Zazwyczaj jedno lub dwa małe, które karmi do grudnia.

 
Unikatowy czarny daniel z lasów Doliny Baryczy.

Unikatowy czarny daniel z lasów Doliny Baryczy. W lasach trwa teraz bekowisko (czyli ruja danieli)okres godowy, który trwa w największym natężeniu od połowy pażdziernika do połowy listopada. Sama nazwa bekowisko bierze się stęd, że byki daniele wydają w tym czasie z siebie chrapliwy odgłos, podobny do beczenia lub swoistego kaszlu. W okresie bezpośrednio poprzedzającym bekowisko i w trakcie jego trwania byki przygotowują sobie tzw. dołki rujowe (inaczej zwane kołyskami), charakterystyczne właśnie dla danieli. Byk przednimi nogami (tzw. badyle) kopie takie dołki, a następnie oddaje w nie mocz, który w okresie rujowym ma bardzo intensywny zapach. Byk w okresie rui często w dzień zalega dla odpoczynku w takim dołku. Taki cuchnący dołek wabi też łanie i większość kryć odbywa się właśnie w dołkach rujowych. Tylko najmocniejsze, zdrowe i prawidłowo rozwinięte byki mają szansę na własne potomstwo. Dzieje się to jednak kosztem ciężkiej walki i poświęceń. W okresie bekowiska byki niemal nic nie jedzą i potrafią stracić nawet do 20% swojej wagi. W okresie rui byk zbiera sobie chmarę łań (5-8 sztuk), którą trzyma przez okres ok. 2 tygodni, jeżeli nie zostanie wcześniej zrogowany i odpędzony przez innego byka. W czasie rui daniel-byk jest jeszcze bardziej wojowniczy niz jeleń-byk ale z uwagi na kształt poroża walki danieli rzadko kończą się tragicznie. Łania nosi płód przez 32 tygodnie. W czerwcu lub na początku lipca wydaje na świat jedno lub dwa cielęta. Matka karmi je do grudnia. Daniel ma charakterystyczny sposób poruszania się np. w biegu skacze od razu na cztery nogi. Jest bardzo ostrożny i uważny; ma bardzo dobry wzrok i często zmienia swoje przesmyki. Daniel-byk ma wysokość w barku ok. 100 cm, długość ciała do 200 cm i masę 60-70 kg. Poroże ma masę do 4 kg. Daniel-łania jest znacznie mniejsza od byka i osiąga masę 35-40 kg. Więcej: www.instagram.com/tanczacachmura/ www.obrazylasu.pl Niesamowity Dolny Śląsk Przystanek Dolny Śląsk Dolny Śląsk Travel

Opublikowany przez Jakuba Wencka - Obrazego Lasu Niedziela, 18 października 2020

Leśnik miał niesamowite szczęście, że udało mu się nie tylko zobaczyć czarnego daniela, ale też nagrać prawie dwuminutowe wideo, w którym zwierzę prezentuje się w całej okazałości. Zwierzęta, jak donosi Jakub Wencek, mają dobry wzrok i są bardzo ostrożne, dlatego często zmieniają ścieżki, którymi przechadzają się po lesie. Daniel ma charakterystyczny sposób poruszania się np. w biegu skacze od razu na cztery nogi – opisuje pracownik Nadleśnictwa Żmigród. - Daniel-byk ma wysokość w barku około 100 centymetrów, długość ciała do 200 centymetrów i masę 60-70 kilogramów.

Poroże ma masę do 4 kilogramów. Daniel-łania jest znacznie mniejsza od byka i osiąga masę 35-40 kilogramów.

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy położony jest na styku województw dolnośląskiego i wielkopolskiego między Przygodzicami a Żmigrodem, gdzie daniela udało się nagrać. Wpisana jest w europejską sieć NATURA 2000.

AW, wideo Jakub Wencek


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama