Reklama
Reklama
Reklama

Plany kaliskiego Teatru ZDJĘCIA

Za więcej niż udaną może uznać pierwszą połowę sezonu dyrektor kaliskiego Teatru. Bardzo dobrze oceniono listopadową premierę spektaklu dla młodych widzów „Trójka na głowie”. Z ogromnym zainteresowaniem spotkała się grudniowa odsłona „Mistrza i Małgorzaty”. Przed wakacjami Bartosz Zaczykiewicz szykuje jeszcze trzy nowe spektakle, których bazę stanowią intrygujące teksty literackie Simona Stephensa, Margaret Atwood i Olgi Tokarczuk.
Plany kaliskiego Teatru ZDJĘCIA

Wiosną, a zatem niebawem, obejrzymy Dziwny przypadek psa nocną porą” w reżyserii dyrektora Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego – Bartosza Zaczykiewicza. Właśnie ruszyły próby do inscenizacji dramatu Simona Stephensa, powstałego na podstawie poruszającej książki Marka Haddona pod tym samym tytułem. Sztuka zrealizowana kilka lat temu na Broadwayu i West Endzie zdobyła wszystkie najważniejsze nagrody teatralne w USA i w Wielkiej Brytanii. Pokazuje nasz świat i ludzkie zachowania z perspektywy piętnastolatka z zespołem Aspergera. „Ta postać jest takim katalizatorem odkrywającym w nas to, co jest ważne, a co często gubimy. Ma to wartość nie tyle wzruszenia melodramatycznego, co bardziej walor oczyszczający” – mówi reżyser.

W kwietniu Krzysztof Rekowski przystąpi do realizacji spektaklu inspirowanego opowiadaniem tegorocznej laureatki Nagrody Bookera i Literackiej Nagrody „Nike” - Olgi Tokarczuk. „Transfugium” (z ostatniego zbioru „Opowiadań bizarnych”) jest enigmatycznym przedstawieniem niezwykłego rodzaju futurystycznej eutanazji. Stawia pytanie o kondycję człowieka i przyszłość ludzkości.

Przy końcu sezonu wstrząsającą „Opowieść podręcznej” na kaliską scenę przeniesie reżyser Cezary Iber. Książka Margaret Atwood ponad 30 lat od wydania niespodziewanie zyskała bardzo namacalną aktualność i przenikliwie pokazuje świat, na którego progu ludzkość być może dziś stoi. Na jej podstawie powstał serial, który był wielkim objawieniem 2017 roku i miał bardzo polityczny charakter w związku z wyborem Donalda Trumpa na prezydenta Ameryki. „Ta książka przerażająco mądrze zadaje pytanie - mam nadzieję, że uda nam się to pokazać w spektaklu - o wolność człowieka” – podkreśla dyrektor kaliskiego teatru. Antyutopijna „Opowieść podręcznej” mówi bowiem o autorytarnym świecie, w którym władzę przejęła pseudochrześcijańska junta. Płodne kobiety uczyniono surogatkami rodzin z uprzywilejowanej grupy związanych z władzą mężczyzn.

Jak co roku w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu w drugiej połowie sezonu niezwykle ważnym wydarzeniem będą oczywiście Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej, których 59. edycję zaplanowano od 11 do18 maja.

R. Kuciński, zdj. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama