Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szczypiorno - u źródeł niepodległości ZDJĘCIA

Dzięki niedzielnemu koncertowi Kaliskiej Filharmonii na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej można było nie tylko posłuchać pięknej polskiej muzyki, ale także pogłębić patriotyczną refleksję. Muzyczne wydarzenie pod hasłem „Szczypiorno - u źródeł niepodległości” było jednocześnie uroczystym finałem letniego festiwalu, w ramach którego odbyło się siedem koncertów w różnych zakątkach południowej Wielkopolski.
Szczypiorno - u źródeł niepodległości ZDJĘCIA

„Od wielu lat czcimy pamięć legionistów marszałka Józefa Piłsudskiego, którzy 101 lat temu byli internowani właśnie tutaj, w Szczypiornie. Dokładnie rok temu modliliśmy się o spokój ich dusz pod przewodnictwem księdza biskupa Edwarda Janiaka. Złożyliśmy im także hołd apelem pamięci” – przypomniał wszystkim płk Ryszard Czapracki, komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.

Jesteśmy dumni zarówno z działalności Ośrodka w Szczypiornie, na terenie którego gościmy, jak i naszej orkiestry, dodał Grzegorz Sapiński, Prezydent Kalisza, witając gości i melomanów w niedzielne popołudnie. Dzięki temu muzycznemu wydarzeniu można było jednocześnie celebrować stulecie odzyskania niepodległości i uczestniczyć  w pięknym finale XI Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski.

W wykonaniu kaliskich filharmoników pod dyrekcją Adama Klocka na początku koncertu zabrzmiała Serenada na smyczki Mieczysława Karłowicza. Później zaś do fortepianu zasiadł pianista młodego pokolenia, Piotr Kosiński, by zagrać urzekające pożegnanie  ojczyzny, czyli  Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, który za chwilę na zawsze miał opuścić swój kraj. „Miałem przyjemność wystąpić z koncertem e-moll w zeszłym roku podczas Święta Niepodległości w Częstochowie, i jest to jeden z utworów, który mi się mocno kojarzy właśnie z tym świętem. Jest to jedno z najbliższych mi dzieł, od najmłodszych lat byłem nim zafascynowany i bardzo się cieszę, że mogłem z nim dzisiaj tu wystąpić” – powiedział nam pianista.

W finale zaś orkiestra przeniosła melomanów na Orawę, do współczesności, wraz z muzyką zawsze wzbudzającą największy entuzjazm publiczności, zmarłego przed pięcioma laty Wojciecha Kilara. Urokliwy koncert polskiej muzyki romantycznej, neoromantycznej i współczesnej nie tylko dostarczył wielu wzruszeń, ale także godnie podsumował wyjątkowo udaną, jedenastą już edycję letniego festiwalu organizowanego przez Kaliską Filharmonię.  „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że tak licznie odwiedzała nas publiczność. Na przykład pałac w Śmiełowie czy Synagoga w Ostrowie wypełnione były po brzegi. To bardzo miło, że mimo Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które z pewnością były elementem odciągającym od muzyki w stronę sportu, znaleźliśmy tych, którzy chcieli z nami jeździć. I to były osoby – co trzeba podkreślić – które wielokrotnie przyjeżdżały i były z nami w niemal każdy weekend, niemal za każdym razem” – powiedział Adam Klocek, dyrektor Kaliskiej Filharmonii.

Dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski znów mogła zabrzmieć piękna muzyka w wykonaniu znakomitych formacji kameralnych, zarówno w plenerze, jak i w pięknych wnętrzach, nie tylko w Kaliszu i w Ostrowie czy Szczypiornie, ale także w pałacach w Dobrzycy i Śmiełowie oraz w kościele w Chełmcach.

R. Kuciński, zdj. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama